CricketArchive

New Zealand Players (A)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Aamodt (Institute Cricket Club)
MA Abbas (King's College, Auckland)
CM Abbott (ASCC, New Zealand Schools, North Canterbury)
DW Abbott (umpire)
E Abbott (Tai Tapu School)
K Abbott (Bay of Plenty)
R Abbott (North Harbour Women, North Shore Women)
SJ Abbott (Nelson)
VL Abbott (Otago Women)
A'Bear (Dannevirke)
VA Abel (Raroa Normal Intermediate School)
AJ Abelson (West Coast (South Island))
TR Abercrombie (Southland)
DC Aberhart (Canterbury, Central Districts)
WM Aberhart (Wellington)
B Abernethy (Otago)
Abraham (Auckland)
AI Abraham (Counties Manukau)
DT Abraham (Rangitikei, Southern Hawke's Bay, Wairarapa)
E Abraham (Wanganui Women B)
JK Abraham (Canterbury)
L Abraham (Auckland Under-17s)
W Abraham (Rangitikei)
TDL Abrahams (Marlborough, Wairau Valley)
JC Abrams (Canterbury Under-20s)
Abrar Alam (Uttara Sporting Club)
Absolom (Bush Association)
BM Absolom (Free Foresters, Hawke's Bay, Wanganui Collegiate School)
HL Aburn (Wiltshire Women)
DA Achanta (umpire)
SS Achary (Northern Districts Under-17s)
D Ackland (Rangi Ruru Girls School)
JF Ackland (Canterbury Under-20s)
RJ Ackland (Auckland)
AE Ackroyd (Canterbury, Otago)
D A'Court (Southern Hawke's Bay)
AJ Adair (Hutt Valley)
M Adair (Otago Under-17s, Otago Under-19s)
PF Adair (Canterbury Women, New Zealand Women, North Shore Women)
A Adam (Southland Women)
B Adam (Horowhenua)
GN Adam (Southland)
HJ Adam (Wellington Women)
M Adam (Ellesmere College Girls)
MB Adam (Auckland Under-20s)
RJ Adam (North East Valley, Otago Boys High School)
WO Adam (umpire)
Adams (Parnell)
A Adams (West Coast (South Island))
A Adams (Westland)
AA Adams (Otago)
AR Adams (Auckland, Essex, Hampshire, Herefordshire, Khulna Royal Bengals, Marylebone Cricket Club, New Zealand, Nottinghamshire)
BC Adams (New Zealand Ambassadors)
BG Adams (New Zealand Universities Wanderers)
BJ Adams (Bay of Plenty)
CG Adams (Buller, Ngakawau)
CT Adams (North Canterbury)
D Adams (Auckland Second XI)
GJ Adams (Marlborough)
GR Adams (Auckland Women)
H Adams (Ashburton County)
HM Adams (New Zealand Army)
I Adams (Auckland Women)
J Adams (Thames Valley)
JC Adams (Taranaki)
K Adams (Southland)
KR Adams (umpire)
LGT Adams (scorer)
M Adams (umpire)
M Adams (West Coast (South Island))
MG Adams (Franklin, King Country)
MJ Adams (Northern Districts Under-21s Women)
ML Adams (Marlborough)
N Adams (Otago Under-20s)
R Adams (Hutt District Cricket Club)
SD Adams (Auckland)
TD Adams (Otago)
TP Adams (Buller, Ngakawau)
S Adamson (Poverty Bay)
TF Adamson (Raroa Normal Intermediate School Girls)
A Adcock (Northland)
D Adcock (Northland)
DS Adcock (Hutt Valley)
JM Adcock (Nelson)
RK Adcock (Manawatu)
OB Addis (Havelock North High School)
AH Addison (Canterbury)
Adeane (Waipawa and Patangata County)
JRB A'Deane (Hawke's Bay)
L Adendorff (Wairau Valley)
KB Adlam (Waikato Valley)
MJ Adler (Northern Districts Women)
C Adlington (Nelson)
EA Adnam (Royal New Zealand Navy)
M Adorable (Sikh Sports Club)
BM Agar (Franklin)
PJ Agent (umpire)
DT Ager (South Island)
C Agnew (Southland)
D Agnew (Southland)
G Agnew (Southland)
B Ahern (Buller)
GN Ahern (Wanganui)
LJ Ah-Fook (Holy Cross Catholic School Girls)
J Ahlers (Northern Districts Under-17s)
S Aholeilei (Tawa Intermediate School)
TH Ahrens (Central Districts Second XI)
J Ah-Wong (Viscount School)
M Aickin (Hamilton Women)
JM Aiken (Auckland, New Zealand Academy, Wellington)
EJ Aim (Manawatu)
EJ Aim (Hutt District Cricket Club)
GM Aim (Otago, Wellington)
MJ Aim (New Zealand Ambassadors, New Zealand Cricket Council XI, Otago Under-20s, Otago Under-23s, South Island Under-20s)
H Aimasi (Viscount School)
N Ainsworth (West Coast (South Island))
P Ainsworth (Franklin Invitation XI)
Airey (Auckland)
DC Airey (Franklin)
DML Airey (Wellington)
WF Airey (Wellington)
CL Aislabie (Hamilton, Hamilton Boys High School)
SE Aitchison (umpire)
Aitken (Parnell)
AJ Aitken (South Auckland, Waikato)
C Aitken (Otago Under-19s)
CJ Aitken (Nelson, South Canterbury)
D Aitken (Canterbury Under-20s)
EM Aitken (scorer)
I Aitken (King Country)
J Aitken (Heaton Intermediate School)
M Aitken (Central Districts Under-19s)
M Aitken (Nelson)
PG Aitken (St Patrick's College, Silverstream, Upper Hutt, Wairarapa)
RA Aitken (Auckland)
W Aitken (Wellington XI)
IA Aitkenhead (Wairarapa)
Ajit Singh (Sikh Sports Club)
K Akai (umpire)
DJ Akehurst (Nelson Women)
HM Akers (Waiapu)
Z Akhter (Palmerston North Boys High School)
D Alabaster (Auckland Under-23s)
DB Alabaster (Central Otago, Singapore Cricket Club)
GD Alabaster (Canterbury, Northern Districts, Otago)
JC Alabaster (New Zealand, Otago)
MA Alabaster (Canterbury Women)
AR Albertson (Midlands)
V Albrecht (Auckland)
FH Albrechtsen (Northern Districts)
M Albutt (Midlands)
AJ Alcock (Central Districts)
J Alder (Auckland Women)
S Alder (Wellington Girls College)
Aldersley (Hutt Valley)
AJ Aldersley (Auckland Under-19s)
WA Aldersley (Wellington)
WA Aldersley (Hutt District Cricket Club)
JD Alderson (Canterbury)
CE Aldiss (Auckland Women)
Aldred (South Auckland)
BL Aldridge (umpire, referee)
C Aldridge (Athletic)
CG Aldridge (Buller)
CR Aldridge (Buller)
CW Aldridge (Canterbury, Northern Districts)
CW Aldridge (Hutt Valley)
GH Aldridge (Central Districts Women)
GJ Aldridge (Buller)
GW Aldridge (New Zealand, Northern Districts)
J Aldridge (Nelson)
KJ Aldridge (New Zealand Ambassadors)
N Aldridge (Wellington XI)
NB Aldridge (Wellington Mercantile League)
NRJ Aldridge (Bay of Plenty)
T Aldridge (Buller)
ZJ Aldridge (Onslow)
A Alexander (Taranaki, Wanganui)
B Alexander (Buller, Denniston Dog Old Boys)
D Alexander (King Country)
FG Alexander (Franklin)
G Alexander (Havelock North Intermediate School)
J Alexander (Midlands, Northland, Thames Valley)
JPA Alexander (Raroa Normal Intermediate School)
K Alexander (Wairarapa)
L Alexander (Athletic)
M Alexander (Wanganui Women B)
RDS Alexander (umpire)
RE Alexander (Canterbury)
WE Alexander (Nelson)
B Alexander-Crawford (Kamo Intermediate School)
O Alexander-Stewart (Breens Intermediate School)
Algar (umpire)
CS Alington (umpire)
H Alington (Ashburton County and South Canterbury)
WH Alington (Canterbury)
Allan (Otago)
A Allan (Buller)
BC Allan (Otago)
EPN Allan (New Zealand Women, North Shore Women)
F Allan (umpire)
GP Allan (Buller)
JM Allan (Otago)
M Allan (North Canterbury)
MD Allan (Otago Under-20s)
N Allan (North Canterbury)
P Allan (Otago Women Second XI)
RJ Allan (Kaikorai)
S Allan (Karori)
CW Allard (Canterbury)
AR Allardyce (Wanganui)
ID Allardyce (Canterbury, Wellington)
CFW Allcott (Auckland, Hawke's Bay, New Zealand, Otago)
GJD Allcott (Nelson)
Alldred (Otago)
Allen (Hawke's Bay)
C Allen (Auckland XI)
D Allen (Southland)
EA Allen (New Zealand Army)
EP Allen (North Taranaki)
F Allen (Northern Districts Under-17s)
FG Allen (South Canterbury)
FH Allen (Auckland)
GS Allen (Wellington)
J Allen (Otago)
J Allen (Poverty Bay)
JH Allen (Otago)
K Allen (Poverty Bay)
K Allen (umpire)
KR Allen (Auckland Under-20s, New Zealand Brabin XI, North Island Colts)
M Allen (Hamilton)
ME Allen (King Country, Taranaki)
MJ Allen (Francis Douglas Memorial College, Waikato Valley)
N Allen (Celtic)
PF Allen (Canterbury)
R Allen (Wellington)
R Allen (umpire)
R Allen (Southern Hawke's Bay)
R Allen (scorer)
R Allen (Waikato)
RE Allen (Southern Hawke's Bay)
RK Allen (Canterbury Under-23s)
RL Allen (umpire)
SR Allen (Wellington)
W Allen (Otago)
Allingham (Manawatu)
DJ Allington (umpire)
EE Allis (Belmont Intermediate School Girls)
J Allison (Hamilton Women)
SH Allison (Manukau City)
AP Alloo (Otago)
AW Alloo (Otago)
ELJ Alloo (Balmacewen Intermediate School, Otago Boys High School)
HC Alloo (Otago)
A Allott (Buller)
G Allott (Buller)
GI Allott (Canterbury, New Zealand, New Zealand Academy)
JS Allpress (Huntley School)
R Allright (St Kentigern College, Auckland Girls)
GJP Allum (Wanganui)
M Allwood (King Country)
CT Alosio (North City, St Patrick's College, Silverstream)
Alpe (Wellington)
DJ Alpe (Wairarapa)
FG Alpe (Wellington)
FG Alpe (Wellington XI)
NM Alpe (Wairarapa)
PJ Alpe (Hutt Valley)
S Alpe (Auckland, Canterbury, Wellington)
P Altar (Takapuna Normal Intermediate)
CN Amadio (Manawatu)
DA Amadio (Hutt Valley, Manawatu)
N Amadio (umpire)
D Amanom (Viscount School)
KR Ambler (Canterbury, Tamworth)
AA Ambridge (umpire)
E Amos (Auckland Under-17s, Northern Districts Under-19s)
Amrit (Sikh Sports Club)
B Anastasiou (Wellington Girls College)
S Ancell (Auckland Under-20s)
W Ancy (Mangere)
M Ander (Marist-United)
J Andersen (Napier Technical Old Boys)
LD Andersen (Auckland, Northern Districts)
Anderson (West Coast (South Island))
Anderson (Parnell)
Anderson (Wairarapa)
A Anderson (umpire)
AG Anderson (St Kentigern College, Auckland)
AT Anderson (Otago, Southland)
AT Anderson (Canterbury)
B Anderson (Southern Hawke's Bay)
C Anderson (scorer)
C Anderson (Northland)
CE Anderson (Wanganui)
CJ Anderson (Canterbury)
CJ Anderson (Auckland, Canterbury, Delhi Daredevils, Lahore Qalandars, Mumbai Indians, New Zealand, Northern Districts, Royal Challengers Bangalore, Somerset)
CJ Anderson (Marlborough)
CR Anderson (Marlborough)
D Anderson (Auckland B, Auckland XI)
D Anderson (Poverty Bay)
DM Anderson (Taieri)
ER Anderson (Rosmini College)
FG Anderson (Canterbury)
FT Anderson (John McGlashan College)
G Anderson (Southern Hawke's Bay)
G Anderson (Buller)
GF Anderson (Canterbury)
GW Anderson (Wairarapa)
H Anderson (umpire)
HF Anderson (Medbury School)
HT Anderson (Otago)
IP Anderson (Canterbury)
J Anderson (North Otago)
J Anderson (scorer)
J Anderson (Wellington)
JL Anderson (Eastern Suburbs)
K Anderson (Hutt Valley)
K Anderson (Ashburton County)
KG Anderson (Northern Districts Women)
KS Anderson (Auckland Women, Canterbury Women, New Zealand Women, Northern Districts Women)
LE Anderson (Otago)
LG Anderson (Otago)
LMR Anderson (Northern Districts Under-17s)
M Anderson (Midlands)
M Anderson (Wanganui Women B)
MJ Anderson (Petone-Eastbourne)
MK Anderson (scorer)
MR Anderson (Buller, Buller High School)
N Anderson (Manawatu)
NJC Anderson (Hawke's Bay)
NM Anderson (Northern Districts Women)
P Anderson (Otago Under-23s)
P Anderson (Auckland Under-20s)
P Anderson (Otago Women)
PN Anderson (umpire)
PS Anderson (Northern Districts)
PV Anderson (umpire)
R Anderson (Otago Under-19s)
R Anderson (scorer)
R Anderson (Wairarapa)
RD Anderson (umpire)
RD Anderson (umpire)
RG Anderson (Otago)
RG Anderson (Hawke's Bay)
RW Anderson (Canterbury, Central Districts, New Zealand, Northern Districts, Otago)
S Anderson (Upper Valley)
S Anderson (Ellesmere College Girls)
SG Anderson (Cornwall)
SR Anderson (scorer, umpire)
T Anderson (King Country)
TL Anderson (Auckland Women, Canterbury Women, Central Districts Women, New Zealand Women)
TR Anderson (Central Districts, New Zealand Academy)
V Anderson (Southland Women)
W Anderson (Bay of Plenty)
W Anderson (umpire)
W Anderson (Horowhenua)
WA Anderson (St Andrew's College, Christchurch)
WM Anderson (Canterbury, New Zealand, New Zealand Army)
TW Andersson (scorer)
J Anderton (Wanganui)
Andreae (Wanganui)
RI Andrell (Marlborough)
AL Andrew (Otago Under-23s)
G Andrew (scorer)
J Andrew (Northern Districts Masters)
JJ Andrew (Otago Country)
KJ Andrew (Franklin)
T Andrew (Otago)
Andrews (Mangere)
AH Andrews (Taranaki)
AR Andrews (Canterbury Country)
B Andrews (Canterbury, Central Districts, New Zealand, Otago)
BW Andrews (South Canterbury)
C Andrews (Horowhenua and Kapiti)
CG Andrews (Auckland Secondary Schools)
CW Andrews (Auckland, Northern Districts)
D Andrews (Taranaki Women)
D Andrews (Canterbury XI)
E Andrews (Ashburton County and South Canterbury)
E Andrews (Bay of Plenty)
EH Andrews (Hawke's Bay)
FM Andrews (Auckland, Wellington)
GPG Andrews (Auckland)
GW Andrews (Ashburton County)
J Andrews (Manawatu)
L Andrews (Ashburton County)
P Andrews (Ashburton County)
R Andrews (Hutt Districts)
R Andrews (St Albans)
RTB Andrews (St Paul's Collegiate School, Hamilton)
S Andrews (Canterbury)
SL Andrews (Northern Districts)
WW Andrews (New Plymouth Boys High School)
BJ Andrews-Kennedy (Otago Country, Southland)
M Andrianatos (Northland)
MJ Angland (South Canterbury)
N Anglem (Otago Under-20s)
F Angus (Rangitikei)
N Angus (Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
SG Angus (Otago Boys High School)
JWH Annan (umpire)
J Annand (Medbury School)
C Annett (Canterbury XI)
B Ansell (Upper Valley)
C Ansell (Counties)
CL Ansell (St Kentigern College, Auckland)
GL Ansell (Christchurch Girls High School, Heaton Intermediate School)
KJ Ansell (Franklin)
ML Ansell (Eastern Suburbs)
RJ Ansell (Counties)
J Ansenne (Auckland)
MC Ansford (Hawke's Bay)
Anson (umpire)
Anson (Wanganui)
GE Anson (West Coast (North Island))
A Anthony (Auckland, Canterbury)
AP Antoraz-Robeff (Morrinsville Intermediate School Girls)
J Antunovich (Northern Districts Women)
T Apiata (Otago Women)
AB Apperley (Havelock North Intermediate School)
P Apperley (Marlborough)
A Appleton (Rangitikei)
LBD Appleton (Wellington College)
F Appleyard (Havelock North Intermediate School)
M Appu (North City)
ARM Arblaster (New Zealand Army)
RG Arblaster (Auckland)
CL Archbold (Otago Women)
EP Archer (Canterbury Women)
JA Archer (West Coast (South Island))
LC Archer (Northern Military District)
RJ Archibald (Cornwall Under-19s)
JW Ardern (Waikato Valley)
PR Ardern (Hamilton)
OT Argent (Raroa Normal Intermediate School)
T Argyle (Celtic, Marlborough Boys College)
W Argyle (Ashburton County)
RJ Argyle-Wright (Tawa College)
J Aris (Otago)
KS Arkinstall (Auckland Secondary Schools)
P Arkinstall (South Canterbury)
HF Arkwright (New Zealand Minor Associations)
HF Arkwright (West Coast (North Island))
HF Arkwright (New Zealand Nomads)
JH Arkwright (Rangitikei)
JH Arkwright (New Zealand Nomads)
H Armistead (Southern Hawke's Bay)
AW Armitage (umpire)
JE Armitage (Hawke's Bay, Manawatu)
JTB Armitage (Wellington)
DJ Armitt (Northland, St Albans, Whangarei Boys High School)
R Armour (umpire)
Armstrong (Fernleaf)
AD Armstrong (Poverty Bay)
B Armstrong (Southern Hawke's Bay)
BG Armstrong (Auckland Women)
C Armstrong (Nelson)
CA Armstrong (Ashburton County, Marlborough)
CG Armstrong (Christchurch High School Old Boys)
DW Armstrong (Central Districts)
M Armstrong (Ngakawau)
MW Armstrong (Northland)
NA Armstrong (scorer)
NS Armstrong (Auckland Under-20s)
PRL Armstrong (Taranaki)
T Armstrong (umpire)
W Armstrong (Tararua)
Z Armstrong (Buller High School)
JC Arnall (Hawke's Bay)
JC Arnall (Central Districts Under-19s)
HH Arndt (Northern Districts Women)
J Arneil (Auckland)
RD Arneil (Auckland, Bay of Plenty)
BJ Arnel (New Zealand, Northern Districts, Wellington)
JP Arnel (Counties)
C Arnesen (Marlborough)
A Arnold (Auckland Under-17s, Auckland Under-19s)
AP Arnold (Canterbury, Northamptonshire)
CJ Arnold (Canterbury Under-17s)
H Arnold (Hutt Valley)
J Arnold (Nelson)
N Arnold (Waikato)
P Arnold (King Country)
PG Arnold (King's High School, Dunedin)
W Arnold (Nelson)
M Aro (Taranaki Wanderers)
LG Arons (Wellington Women)
Arora (Sikh Sports Club)
E Arora (Auckland Grammar School)
WH Arrowsmith (Hutt International Boys School)
C Arthur (umpire)
A Ashbolt (umpire)
FL Ashbolt (Wellington)
CA Ashby (Southern Districts Women)
DA Ashby (Canterbury, Surrey)
GA Ashby (Southland)
L Ashby (Canterbury Women)
W Ashby (umpire)
W Ashby (West Coast (South Island))
P Ashcroft (Hawke's Bay)
TE Ashe (Southland)
AC Ashenden (Combined Services)
HW Ashenden (Wellington Women)
JG Ashenden (Wellington)
JM Ashenden (Otago Women)
N Ashenden (Rangitikei)
A Ashford (Manawatu)
AC Ashford (umpire)
J Ashley (Northland)
A Ashok (Auckland Under-17s, Auckland Under-19s, New Zealand Under-19s)
SJ Ashplant (Hamilton)
A Ashton (Auckland)
B Ashton (umpire)
C Ashton (Northern Districts Under-20s)
CJ Ashton (umpire)
F Ashton (Hutt International Boys School)
WM Ashton (Hawke's Bay)
S Ashwin (Canterbury Invitation XI)
ST Ashwin (Canterbury Under-17s)
Ashworth (New Zealand Nomads)
B Ashworth (Ashburton County, South Canterbury and North Otago)
R Ashworth (Ashburton County)
RB Ashworth (Wellington Under-23s)
RD Ashworth (North Canterbury)
S Ashworth (Rangitikei)
SJ Ashworth (Southland)
WS Ashworth (Ashburton County, Southland)
D Askers (Northern Districts Under-22s)
DN Askew (Auckland, Central Districts)
JM Askew (Nelson Women)
JW Askew (Nelson)
SR Askey (South Canterbury)
Asmatullah (umpire)
SR Asmussen (Canterbury Women)
S Asokan (Hutt Districts)
HC Aspinall (St Kentigern Boys' School)
S Aspinall (Eastern Suburbs)
TV Astill (Hawke's Bay)
AM Astle (Central Districts)
GF Astle (Midlands)
LM Astle (Canterbury Women, New Zealand Women)
NJ Astle (Canterbury, Durham, Lancashire, New Zealand, New Zealand Academy, Nottinghamshire)
RM Astle (Old Boys Collegians)
TD Astle (Canterbury, New Zealand)
WH Atack (Canterbury)
LMM Atger (Otago Women)
M Ather (Manawatu)
Atherton (Hawke's Bay)
MWJ Atkin (Karori)
RM Atkin (Buller)
W Atkin (Buller)
BW Atkins (Northland, Poverty Bay)
CL Atkins (Central Districts Women)
Atkinson (North Otago)
Atkinson (Nelson)
C Atkinson (Wanganui)
CM Atkinson (Bay of Plenty, Mount Maunganui)
CMH Atkinson (Central Districts)
FA Atkinson (Nelson)
GK Atkinson (Central Districts Women)
J Atkinson (Wanganui)
J Atkinson (Wanganui)
NG Atkinson (Otago Country)
P Atkinson (Horowhenua)
W Atkinson (Poverty Bay)
W Atkinson (Southern Hawke's Bay)
E Atmore (Nelson)
DA Atterton (Wellington Women)
C Attridge (Bay of Plenty)
W Attridge (Bay of Plenty)
WA Attwell (Hawke's Bay)
CL Auckram (Central Districts)
L Auckram (Horowhenua, Manawatu)
L Auckram (Central Districts Cricket Supporters Club)
GK Audas (Canterbury Women Second XI)
HO Audinwood (Hawke's Bay)
N Aujla (Auckland A)
DA Auld (Otago Women Second XI)
Austin (Tararua)
A Austin (umpire)
BH Austin (umpire)
C Austin (Otago Women)
E Austin (Central Districts)
G Austin (South Canterbury)
GG Austin (Otago)
GK Austin (Canterbury Under-20s)
J Austin (scorer)
K Austin (Stokes Valley)
N Austin (Rangitikei)
TTL Austin (Otago)
J Austin-Smellie (Wellington)
NJK Autridge (North Taranaki, Taranaki)
H Auty (Marlborough)
MJ Ave (Central Districts)
SRL Averill (Auckland Grammar School, King's School, Auckland)
DL Avery (Southern Districts Women)
E Avery (Waikato)
LJ Avery (Palmerston North Boys High School)
NE Avery (Marlborough, Nelson)
WB Axford (umpire)
Axon (1st Divisional Team)
LA Ayling (North Shore Women)
D Ayres (Bay of Plenty)
GR Ayres (umpire)
Z Azizi (Hamilton)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES

| Privacy Policy | FAQs | Contact |
Copyright © 2003-2020 CricketArchive