CricketArchive

Births on 3rd February

1803N Bland(Marylebone Cricket Club)
1822F Byron(Oxford University)
1831HS Wilmot(Rugby School, South Derbyshire)
1838WB Knight(Sheffield)
1839WJ Sutton(Wiltshire)
1839J Wister(Germantown, Philadelphia)
1840A McLean(Gippsland)
1840JR Meiklam(78th Highlanders)
1841WFM Hutchinson(Marylebone Cricket Club)
1842J Conway(Otago, Victoria)
1844R Upcher(24th Regiment, 24th Regiment Officers)
1845ES Carter(I Zingari, Oxford University, Victoria, Yorkshire)
1845T Parkin(Chichester Priory Park, Hastings and St Leonards, Marylebone Cricket Club)
1851CK Francis(I Zingari, Marylebone Cricket Club, Middlesex, Oxford University)
1851Lord Harris(England, I Zingari, Kent, Marylebone Cricket Club, Oxford University)
1851JR Young(Shrewsbury School)
1852JS Swift(Victoria)
1857MAC Fraser(Bromsgrove School)
1857JW Humphreys(Marlborough)
1857JW Humphries(Nelson)
1857CS Jackson(Worcestershire)
1857RJ Mackenzie(Loretto School)
1857WMO Wilson(Cambridge University Crusaders, LK Jarvis' XI, Revellers, Surrey Club and Ground)
1858OC Carr(Durham University)
1860FM Lucas(Cambridge University, Sussex)
1861TD Harman(Canterbury)
1862AT Kemble(Lancashire)
1863RB Lattimer(Cumberland)
1864E Ilsley(Gentlemen of Philadelphia)
1865CE Brownrigg(Oxfordshire)
1865J Denton(Yorkshire)
1865HR Orr(Cambridge University, Western Australia)
1867JT Sanderson(Harrow School, Lancaster, Marylebone Cricket Club)
1868JH Miller(Glasgow University, West of Scotland)
1870JH Broadley(Scotland)
1870PC Cochran(Loretto School)
1870M Ellis(Victoria)
1870DG Pryor(New South Wales)
1870LS Wells(Middlesex)
1871WB Sloman(Somerset)
1873FH Dunn-Pattison(Loretto School)
1873PH Latham(Cambridge University, Sussex)
1876WL Armstrong(Westminster School)
1876EH Cave-Brown-Cave(Lancing College)
1877WBR Robbins(Wiltshire)
1878LCK Wood(King Edward's School, Birmingham, Staten Island Cricket Club)
1880LH Draper(Rossall School)
1881RC Allen(Christ's College, Cambridge)
1882RP Hollingsworth(Philadelphia Cricket Club)
1883RC Clarke(Cheltenham College)
1884HF Fletcher(Michell House, Rugby School)
1884R McLean(Edinburgh Academy)
1885AFG Kilby(2nd Battalion South Staffordshire Regiment)
1887WV Stokes(Berkshire)
1888ATC Smith(Edinburgh Academy)
1889GA Buckley(Derbyshire)
1889GAM Isherwood(Dulwich College)
1890AN Hutt(Wellington College)
1890W Ovenstone(Tonbridge School Second XI)
1891CV Hunter(British Guiana)
1891H Wild(Derbyshire)
1895CA Kershaw(Marylebone Cricket Club)
1897JW Toone(Rossall School)
1898J Barron(Town House, Rugby School)
1900JAS McLeish(Uddingston)
1901WM Thoseby(Devon, Devon Dumplings)
1901H Walker(Oxfordshire)
1902RAL Everett(Norfolk)
1903F Collins(Sussex)
1904LH Crump(Burslem, Sneyd Colliery, Staffordshire)
1904S Hey(Dorset, Yorkshire Second XI)
1904RM Makins(Lords and Commons)
1906WE Alexander(Nelson, Taranaki)
1906TR Lowerson(Durham)
1907MJ Ward(New South Wales)
1908D Newall(Maritzburg College Juniors)
1911MGR Keeling(Highgate School)
1911VLM Wainwright(Berkshire, North-West Frontier Province)
1911TL Walkden(Rhodesia)
1912AD Hodges(Marylebone Cricket Club)
1912EE McGlew(Forest School)
1914DN Osborne(Haileybury College)
1915MAW de Bertodano(RDK Winlaw's XI, Stonyhurst College)
1916AF Money(Lincolnshire)
1916AT Tuidraki(Fiji)
1918EA Kruskopf(Otago)
1918DA Wargent(Ludlow and South Shropshire)
1919WE Alley(New South Wales, Somerset)
1919EE Blincow(Northamptonshire)
1921RS Colquhoun(Suffolk)
1922GJ Gregory(Staffordshire, Walsall)
1923WAB Godden(Prahran)
1925AEJ Walsham(umpire)
1926JA Davies(Glamorgan)
1928WC Crump(Auckland)
1928CV Gadkari(India, Maharashtra, Services)
1929JD Alderson(Canterbury)
1932JP Fellows-Smith(Free Foresters, Hertfordshire, Marylebone Cricket Club, Northamptonshire, Oxford University, South Africa, Transvaal)
1932BA Haworth(Canterbury)
1932TG Meek(Downside School)
1933RE Luxton(Northumberland, Tynemouth)
1934WJ Foster(Combined Services)
1935HS Puttakempenna(Mysore)
1936RB Simpson(Australia, New South Wales, Western Australia)
1937KK Biswas(Bengal)
1938G Clayton(Lancashire, Marylebone Cricket Club, Somerset)
1938IA Lloyd(Border)
1940MA Beban(Wellington)
1940PB Rothwell(King Edward's School, Birmingham, Moseley Ashfield)
1940S Singleton(Cumberland, Haverigg)
1941GA Bartlett(Canterbury, Central Districts, New Zealand)
1941MSP Court(Eastern Province)
1941RJ Wealleans(Bay of Plenty, Waikato, Waikato Country)
1942KB Knox(South Northumberland)
1944JRW Harvey(Cambridge University)
1945J Zweerts(Netherlands)
1946JA Hale(North Melbourne)
1946G Lalchandani(Hong Kong, Hong Kong and Kowloon Cricket Clubs, Hong Kong Cricket Association, Hong Kong Cricket Association Touring Colony Group, Hong Kong Cricket Club Captain's XI)
1949GA Young(Western Australia)
1950PS Anderson(Northern Districts)
1952TJL Chandler(Dorset, Free Foresters, Loughborough College, Tonbridge School)
1953PW Matten(umpire, referee)
1954Aslam Qureshi(Habib Bank Limited, Karachi, Karachi Blues, Karachi Whites)
1955Abdullah(Zabul)
1955Irfanullah Khan(Lahore A, Railways B)
1956RY Deshmukh(Baroda)
1956N Thirkell(Kent Second XI, Linton Park)
1957MA Pluck(Wanstead)
1959K Coburn(umpire, scorer)
1959J During(Western Province, Western Province B)
1961S Chatterjee(Bihar)
1962MTB Bonnell(Sydney University)
1962JI Sanghani(Bombay)
1963MR Gouldstone(Bedfordshire, Hertfordshire, Lincolnshire, Northamptonshire)
1963LA Larsen(Australia Women, Australian Capital Territory Women, New South Wales Women)
1963R Saywack(umpire)
1964M Blackett(Leicestershire)
1964RE Pyle(Devon Dumplings, Marylebone Cricket Club, Shobrooke Park)
1965T Dam(Tripura)
1966IM Bowring(Calmore Sports)
1966DK Morrison(Auckland, Lancashire, New Zealand)
1968RP Collard(Essex Cricket Board, Essex Second XI, Gidea Park and Romford, SJ Blues)
1968RC Williams(Gloucestershire)
1969JE Nel(Natal B)
1969DP Waugh(New South Wales, South Australia)
1970AP Johnson(Cambridge Granta, Essex Second XI)
1970SD Rajapakse(Nondescripts Cricket Club, Police Sports Club)
1970OFJ Tonuu(Samoa)
1970OFJ Tonu'u(Team Rugby)
1970BC Usher(Durham Cricket Board)
1971D Deb Burman(Tripura)
1972MWDP de Silva(umpire)
1972CS Knightley(Oxfordshire)
1973Sohail Ahmed(Badin)
1973CD Thomson(Heriot's)
1974VD Sathish Kumar(umpire)
1975J Blades(umpire)
1975SN Burton(Jamaica)
1975MS de Kock(Boland)
1975GD Hector(Somerset Second XI)
1975SK Mukherjee(Bengal Under-16s)
1976R Avery(Brazil)
1976Ayaz Ali(Shikarpur)
1976MJ Hammett(Matabeleland)
1976Imran Chandia(Rajanpur)
1976Mohammad Ilyas(Pakistan Ordnance Factories)
1976Sanjay Singh(Bihar)
1976BS Shadbolt(Camberwell Magpies)
1976GH Smit(Guernsey Sarnians)
1977DR Clarke(Huntingdonshire, Ramsey)
1977WR Fernando(Moors Sports Club, Sinhalese Sports Club, Sri Lanka Air Force Sports Club)
1977K Indrajith(Moors Sports Club)
1977Maisam Hasnain(Karachi Blues, Karachi Dolphins, Karachi Port Trust, Karachi Whites, Karachi Zebras, Pakistan International Airlines, Pakistan National Shipping Corporation, Shropshire)
1977MJ Powell(Glamorgan, Kent, Marylebone Cricket Club)
1977Saim Iqbal(selected for Swabi)
1977N Schlittler(Prahran)
1977Tariq Haroon(Karachi Blues, Karachi Dolphins, Karachi Whites, Karachi Zebras, Pakistan Customs, Sui Southern Gas Corporation, United Bank Limited)
1978SP Dart(Victoria)
1978K Farooq(Burnley, Colne, Essex Second XI, Kent Second XI, Lancashire Second XI, Lowerhouse, New Brighton, Rainhill, Somerset Second XI, Weybridge, Worcestershire Second XI, Yorkshire Second XI)
1978Nisar Ahmed(Capital Development Authority)
1978Rubina Kausar(Quetta Women)
1978Wasim Khan(Lahore, Lahore Blues, Lahore Lions, Lahore Ravi, Lahore Whites, National Bank of Pakistan, Sui Northern Gas Pipelines Limited)
1979Bashir Ahmed(Chitral, Upper Dir)
1979PJ Franks(Canterbury, England, Mid West Rhinos, Nottinghamshire)
1979JM Fraser(Central Districts Women, Middlesex Women, North Harbour Women, Northern Districts Women, Otago Women)
1979M Mansoor(Galle Cricket Club)
1979KG Smith(Cardiff University Centre of Cricketing Excellence, Hertfordshire, Nottinghamshire Cricket Board)
1980G Dean(Bahamas)
1980SM Hughes(Casey-South Melbourne)
1980A O'Prey(Belfast Harlequins, Crook)
1981PJ Bascand(Naenae Old Boys, Petone-Eastbourne)
1981CJ Elstub(Yorkshire)
1981KJ Gibson(Northern Districts Women)
1981N Millar(Oxford University)
1981BJ Rapson(Newquay, Stirlands)
1982Abdul Jabbar(Bahawalnagar)
1982JL Adams(Tasmania Under-17s)
1982SJ Andrews(Surrey Cricket Board)
1982BM Drummond(Footscray-Victoria University, Western Australia Country)
1982LR Harrison(Cheam, Roffey, Sussex Development XI, Sussex Second XI)
1982VJ Ion(Doutta Stars, Essendon, Yarraville)
1982N Kholsa(Marylebone Cricket Club)
1982N Khosla(Malta)
1982Noor-ul-Amin(United Arab Emirates)
1982PCK Peiris(Kandyan Ladies Cricket Club, Moratuwa Sports Club Women)
1982M Wever(Voorburg)
1982TA Yousaf(Kerala Under-19s)
1983Atta Mohammad(Naushki)
1983DP Lotter(North West)
1983DMR Priyadharshani(Slimline Sports Club Women)
1983M Sujatha(Tamil Nadu Women)
1984Abdul Hafeez(selected for Dadu)
1984GEF Barnett(Canada, Central Districts)
1984AJ Bentley(Church)
1984S Briggs(Yorkshire Women)
1984AT Cairns(Bundalaguah, Geelong, Melbourne University, Victoria Country)
1984DR Coy(Broughton)
1984AA D'Souza(Goa Under-16s, Goa Under-19s)
1984SR Kashyap(Central Railway, Northern Indian Railways)
1984A Matin(Tripura Under-16s, Tripura Under-19s, Tripura Under-22s)
1984ARI Newman(Cambridge University)
1984PE Rutherford(North Queensland Under-19s)
1984D Sudharsanam(Indian Bank Sports Recreation Club, Mambalam Mosquitos)
1984Yasir Butt(Saudi Arabia Under-17s)
1985Aleem Mohammad(Sanghar)
1985RW Banham(Dorset, Farnham, Finchley, Middlesex Second XI, Northamptonshire Second XI, Old Buckenham, Swardeston, University of New South Wales, Western Suburbs, Wimbledon)
1985MPA de Silva(Negombo Cricket Club Under-23s)
1985M Kornet(Netherlands Women)
1985Shahbaz Qureshi(Cricket Saudi International)
1985MW Stevenson(North Melbourne)
1985Vinod Singh(Sikkim Under-25s)
1986Ariffin Ramly(Malaysia)
1986Ayaz Mahmood(Rajanpur)
1986Bilal Iqbal(Mansehra Under-19s)
1986Imran Khanzada(Dadu Under-19s)
1986Jalat Khan(Baluchistan, Harare Metropolitan Eagles, Nugegoda Sports and Welfare Club, Pakistan Customs, Quetta, Quetta Bears, State Bank of Pakistan)
1986G Johnson(St Helena)
1986Mohammad Ashraf(Khanewal Under-19s)
1986Saifullah(Bhakkar)
1986Yasir Arafat(selected for Shikarpur Under-19s)
1987Altaf Hussain(selected for Vehari Under-19s)
1987P Bajpai(Bihar Under-14s)
1987A Kataria(Aligarh Muslim University)
1987BA Lovell(Tasmania)
1987A Pothen(Sikkim Under-22s)
1987Shahzad Haider(Hyderabad, Hyderabad Hawks)
1987Zahid Khan(selected for Swabi)
1987Zameer Ahmed(Khairpur)
1988Afzal Hussain(Karachi Zone VII Under-19s)
1988JK Brathwaite(Barbados)
1988LF Goncalves(Brazil)
1988Sajjida Shah(Baluchistan Women, Hyderabad Women, Pakistan Women, Sindh Women, Zarai Taraqiati Bank Limited Women)
1988M Sultan(Tanzania Under-19s)
1988Ziaullah(Swat)
1989Farooq Ahmed(Turbat Under-19s)
1989Humayun(Tank)
1989Husham Ibrahim(Maldives, Maldives Under-15s, Maldives Under-19s, Maldives Under-21s, Maldives Under-25s)
1989PB Janith(Sebastianites Cricket and Athletic Club)
1989DJ Magin(Australian Capital Territory, Bickley Park, Eastern Suburbs, St George, Woodford Wells)
1989Nizam-ud-Din(Khairpur)
1989BH Patel(Gujarat Under-15s)
1989SJ Steel(Brentwood, Castor and Ailsworth, Hampshire Cricket Academy, Hampshire Second XI, Reading, Southampton Solent University, Totton and Eling, University of Southampton)
1989L Tywaku(Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
1990Bijar Khan(Naseerabad)
1990RT McBride(Dumfries)
1990Mehdi Hasan(Hyderabad)
1990Mithun Ali(Abahani Limited, Bangladesh, Barisal Burners, Chittagong, Dhaka Dominators, Kala Bagan Krira Chakra, Khulna Division, Khulna Royal Bengals, Legends of Rupganj, Mohammedan Sporting Club, Prime Bank Cricket Club, Rangpur Riders, Sylhet Division, Sylhet Sunrisers, Sylhet Thunder)
1990F Muller(Boland Under-19s)
1990KK Muzumdar(Assam Under-17s, Assam Under-19s, Assam Under-22s)
1990Naqqash Malik(Germany Under-15s)
1990Noor Ali(Sanghar Under-19s)
1990B Ravindra Kumar(Sikkim Under-22s)
1990Sadiq Ali(selected for Sibi Under-19s)
1990Saeed Ahmed(Naushki Under-19s)
1990N Tamang(Sikkim)
1990Zameer Khan(Loralai)
1991Ali Irtaza(Faisalabad Under-19s, Sargodha Under-19s)
1991Faizan Qayyum(Northern Areas)
1991A Kaw(Jammu and Kashmir Under-15s, Jammu and Kashmir Under-17s)
1991MM Klaas(Central Women, Free State Women, North West Women, South Africa Women, Starlights)
1991GR Kleinveldt(East Grinstead, Hampshire Second XI, Uxbridge)
1991JP Rance(Buckinghamshire, Chesham)
1991Rashid Ishaq(selected for Sheikhupura Under-19s)
1991SADRMP Samarasinghe(Palink Sports Club Women, Sri Lanka Air Force Sports Club Women)
1991Yasin Akram(Vehari)
1992Abdul Sattar(Naushki)
1992Amjad Afridi(Federally Administered Tribal Areas Under-15s, Federally Administered Tribal Areas Under-16s)
1992Aqsa Nawaz(Rawalpindi Women)
1992J Chauhan(Food Corporation of India)
1992JJ Gohil(Three Caps)
1992NL Harrison(Worcestershire)
1992BJ McCartney(Calmore Sports, Calmore Sports B, Calmore Sports Fourth XI, Calmore Sports Second XI, Calmore Sports Third XI)
1992Majid Javed(Mandi Bahauddin Under-19s)
1992Mohammad Rizwan(selected for Mansehra Under-19s, Abbottabad Under-16s)
1992Mohsin Fareed(Bahawalpur)
1992GD Patel(Madhya Pradesh Under-15s)
1992KW Penhale(Oxford Marylebone Cricket Club University)
1992OA Raja(Denmark Under-13s)
1992Sadam Hussain(Hyderabad Under-15s, Shikarpur Under-19s)
1992R Tomar(Czech Republic)
1992Umair Khan(Charsadda)
1992Usman Kamal(selected for Nawabshah Under-19s)
1993LK Brathwaite(Grenada Women)
1993UN Chauhan(Saurashtra Under-19s Women)
1993HB de Abreu(Burridge, Cape Town, Cape Town Cricket Club, Green Point, Hartley Country Club, Rondebosch Boys' High School)
1993G Rohan Yadav(Jawaharlal Nehru Technological University, Hyderabad, Teegala Krishna Reddy College of Engineering and Technology)
1993MH Sutton(Ramsbottom)
1993Tariq Ahmed(selected for Naushki Under-19s)
1994AS Bhatewara(Bal Bhavan, The Maharaja Pratapsinh Coronation Gymkhana)
1994JG Hudson-Williams(Shrewsbury School)
1994SK Nongthombam(Manipur Under-19s)
1994Nongthombam Sarojkumar(Manipur)
1994DM Quirk(Dandenong)
1994R Rasheed(Century Cricket Club, Cochin University of Science and Technology, Swantons Cricket Club)
1994J Riekert(KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal Inland)
1994C Sakamoto(Japan Women)
1994Sarojkumar Singh(Manipur Under-16s)
1994RG Somashekhar(Sweden Women)
1994E Stuchbury(Nottinghamshire Under-13s Women, Nottinghamshire Under-15s Women)
1994Viji Thomas(Kerala Women)
1995MAAHA Cader(Badureliya Sports Club, Bloomfield Cricket and Athletic Club, Sebastianites Cricket and Athletic Club, Sinhalese Sports Club)
1995R Darji(Services)
1995AL Footner(Wiltshire Women)
1995AR Hughes(Marylebone Cricket Club)
1995PE Kruger(Free State, Griqualand West, Knights, Northern Cape, Paarl Rocks)
1995Mohammad Imran(selected for Pishin Under-19s)
1995Musa Khan(selected for Mamond Agency Under-19s)
1995B Sairupesh(Tamil Nadu Under-13s, Tamil Nadu Under-16s)
1995SA Shah(Manipur)
1995SN Shah(Manipur Under-19s)
1995SA Wittmann(Namibia Women, North West Women)
1996Asif Mehmood(Hyderabad, Hyderabad Hawks, Sindh, Water and Power Development Authority)
1996DD Dutta(Karnataka Women, Meghalaya Women)
1996Ezatullah Zazai(Paktia)
1996BS Konthoujam(Manipur)
1996Mohammad Asif(Naseerabad)
1996Muhibullah(selected for Upper Dir Under-19s)
1996RR Raj(Bihar Under-19s)
1996JA Sharma(Rajasthan Under-16s)
1996AA Sheth(Baroda)
1996Zakir Khan(selected for Mamond Agency Under-19s)
1997Irfanullah(Bajour Agency)
1997Ismail Aslam(Turbat Under-19s)
1997Mohammad Zeeshan(Kohat Under-19s)
1997H Roberts(Wiltshire Under-13s Women, Wiltshire Under-15s Women, Wiltshire Under-17s Women)
1997Roshan(Laghman)
1997Saim Hussain(Bulgaria)
1997Shahbaz(selected for Sanghar Under-19s)
1997YS Singh(Rajasthan Under-16s)
1998Z Crawley(England, Hobart Hurricanes, Kent, London Spirit Men)
1998C Evans(Garboldisham Women)
1998NA Hammond(Loughborough Marylebone Cricket Club University)
1998Muhammad Farooq(Cyprus)
1998Rafiullah(Mamond Agency Under-19s)
1998NG Senanayaka(Vidyartha College, Kandy)
1998VB Yadav(Bihar)
1999FMC Carpenter(Hursley Park Women)
1999Haqmal Arya(Mis Ainak Region)
1999MN Jambucha(Saurashtra Women)
1999Khairullah Sartoor(Speen Ghar Region)
1999SW Mead(Kent)
1999NS Sawant(Maharashtra Under-16s)
1999R Srikanth(Kinnaur Under-16s)
2000Jabid Safi(Pamir Stars)
2000J Mpofu(Yorkshire)
2000DPX Parkes-Dolan(umpire)
2000NS Shubham(Kullu Under-16s)
2001AHK Ghauri(South Newton, South Wilts)
2001JA Gunn(Doncaster Town, Wath, Yorkshire Second XI)
2002Abdullah Jan(Paktika Under-16s)
2002Abdul Rehman(Kabul Under-16s)
2002Amanullah(Laghman Under-16s)
2002Ameen Dawlatzai(Paktia Under-16s)
2002Izatullah(Helmand Under-16s)
2002Latif Safi(Kunar Under-16s, Speen Ghar Region Under-16s)
2002Majeedullah(Nangarhar Under-16s)
2002Samiullah(Paktia Under-16s)
2002Shahid Khan(Maidan Wardak Under-16s)
2002Subhanullah(Balkh Under-16s)
2002Waseem Khan(Nooristan Under-16s)
2002Yousif Khan(Balkh Under-16s)
2002Yousuf Khan(Nangarhar)
2002Zahid Khan(Logar)
2003NA Barnwell(Surrey)
2003S Bodha(Gibraltar)
2003T Boe(Papua New Guinea Under-19s)
2003PB Gouge(Jersey Under-19s)
2003R Khan(Renfrew, Whitburn)
2003B Mpedi(Botswana Women)
2003J Smith(South Africa Under-19s)
2004HL Baker(Central Sparks, Warwickshire Women, Welsh Fire Women, Worcestershire Women)
2004YY Djahilepang(Indonesia Under-19s Women)
2004C Om(Bhutan Under-19s Women)
2005II Mabunda(Mozambique Women)
2005B Robinson(Cumbria Women, Lancashire Women)
2006A Griffiths(Central Sparks Academy, Central Sparks Emerging Players Programme, Central Sparks Emerging Players Programme B)
2007N Jagadish(Oman Women)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES

| Privacy Policy | FAQs | Contact |
Copyright © 2003-2023 CricketArchive