CricketArchive

Deaths of Cricketers in 2022

31st DecemberT Brown(Alvis)
30th DecemberCS Noy(Cornwall)
29th DecemberCG Hawkins(Warwickshire)
29th DecemberPC Poddar(Bengal, Rajasthan)
25th DecemberTA Bidstrup(Western Australia)
24th DecemberPM Thomas(Cornwall)
16th DecemberB Foster(Burnley)
15th DecemberST Makunura(Northerns)
15th DecemberD Schaffter(Antonians Sports Club, Moors Sports Club)
14th DecemberRaj Hans(Allied Bank Limited, Islamabad, Quetta)
10th DecemberRO Quibell(Cambridge University Crusaders, Shrewsbury School A XI)
7th DecemberCC Inman(Derbyshire, Leicestershire, Marylebone Cricket Club)
5th DecemberA Bhattacharjee(Bihar)
5th DecemberNCW Furley(Buckinghamshire, North Oxford, Oxfordshire)
5th DecemberRV Hilton(Kimblesworth)
1st DecemberA Jobbins(scorer)
DecemberAJ Mullaney(Leigh)
27th NovemberAF Wright(North Canterbury)
25th NovemberDA Murray(Barbados, West Indies)
22nd NovemberJ Hardstaff(Free Foresters)
21st NovemberJW Lloyds(Gloucestershire, Orange Free State, Somerset)
15th NovemberK Collett(umpire)
13th NovemberWA Donald(Scotland)
12th NovemberDS English(Cross Arrows, Middlesex Second XI)
6th NovemberJD Alderson(Canterbury)
5th NovemberS Hyder Ali(Bengal, Railways, Uttar Pradesh)
4th NovemberJW Warrington(Auckland, Northern Districts)
3rd NovemberEW Raynor(Bermuda)
3rd NovemberPH Squires(South Australia)
1st NovemberLG Cooke(scorer)
NovemberP Bamber(umpire, referee)
NovemberDS Ludlow(umpire)
NovemberAJ Pullen(Kent Second XI)
31st OctoberAL Thomson(Australia, Victoria)
25th OctoberA Street(Victoria Country)
24th OctoberFT Willetts(Cornwall, Somerset)
20th OctoberA Greene(Bedfordshire)
20th OctoberDL Newton(Bay of Plenty)
14th OctoberTB O'Brien(Wellington College)
9th OctoberAO Lodge(Western Australia)
9th OctoberBH Pairaudeau(British Guiana, Northern Districts, West Indies)
6th OctoberDA Pullan(Nottinghamshire)
3rd OctoberPR Forman(Nottinghamshire)
2nd OctoberW Clarke(scorer, umpire)
OctoberRJ Grant(Staffordshire)
30th SeptemberRG Marlar(Cambridge University, Marylebone Cricket Club, Sussex)
30th SeptemberShehzad Azam(Federal Areas, Islamabad, Islamabad Leopards, Northern)
27th SeptemberJR Bakrania(Gujarat, Saurashtra)
27th SeptemberK Lea(Ormskirk)
26th SeptemberC Dovaston(Sporting Alfas)
21st SeptemberJ Thomson(Scotland)
16th SeptemberAJ Aylett(Victoria)
14th SeptemberAsad Rauf(Lahore City Whites, National Bank of Pakistan, Pakistan Universities, Railways)
11th SeptemberJR Cousins(umpire)
8th SeptemberJF Cowan(Scotland)
8th SeptemberLK Swann(Southill Park)
2nd SeptemberI Cockbain(Cheshire, Lancashire)
2nd SeptemberGR Wyborn(Army, Dorset)
SeptemberSJ McCormick(Birkenhead Park)
31st AugustSC Kirkwood(Otago Women)
30th AugustJPAW Molenaar(umpire, referee)
24th AugustCJ Harper(Ashburton County)
23rd AugustNA Paul(Free Foresters, Warwickshire)
21st AugustEJ Warrican(Windward Islands)
16th AugustDC Samworth(Uppingham School)
12th AugustJC Goodwin(Lullington Park)
12th AugustAW Scotland(umpire, scorer)
10th AugustDA Grady(Manawatu)
10th AugustJCA Thomson(Wellington)
9th AugustRE Koertzen(umpire)
8th AugustSK Hazare(Bombay)
6th AugustRJ Donovan(Wairarapa)
6th AugustDJ Horak(Transvaal B)
3rd AugustN Francis(Eastern Province)
30th JulySN Mohol(Maharashtra)
29th JulyJP Barrett(scorer)
29th JulyPH Carlson(Australia, Queensland)
29th JulyLR Herron(Nelson, Nelson City)
26th JulyLM Sawle(Western Australia)
25th JulyAM Jagdale(Madhya Pradesh)
23rd JulyGJ Geering(Ashburton County, Mid-Canterbury)
23rd JulyF Samsoodien(umpire)
20th JulySJ Milosz(Tasmania, Western Australia)
19th JulyRK Colling(Eastern Province)
17th JulyWG Davies(Glamorgan)
15th JulyAC Day(Victoria)
15th JulyWT Greensmith(Essex, Marylebone Cricket Club)
15th JulyVH Isaacs(K Hayes' XI)
12th JulyMJ Cowan(Marylebone Cricket Club, Yorkshire)
11th JulyR Heywood(Barrow, K Shoes, Askam, Ulverston)
10th JulyWC Crump(Auckland)
10th JulyJL Ford(Derbyshire Second XI, Huntingdonshire)
10th JulyBW Sinclair(New Zealand, Wellington)
6th JulyDJA Craig(Ampleforth College)
2nd JulyAL Goram(Scotland)
29th JuneAG Coomb(Combined Services, Minor Counties)
27th JuneMR Fouche(Western Province)
25th JuneJM Manningham-Buller(Eton Ramblers, House of Commons)
24th JuneJG Chapman(Blaydon)
24th JuneHJ Gration(Old Peterites, St Peter's School, York)
20th JunePR Carlisle(Bedfordshire, Incogniti)
16th JuneDO Neely(Auckland, Wellington)
16th JuneS Rubidge(Transvaal)
15th JunePM Ellis(Marylebone Cricket Club)
15th JuneJL Parkes(Free Foresters)
14th JuneSS Lee(Delhi)
3rd JuneRGC Henderson(Rhodesia)
2nd JuneSM Macaskill(Wellington Women)
2nd JuneP Usher(Bacup, Padiham)
31st MayWA Matten(umpire)
31st MayJM Parks(England, Marylebone Cricket Club, Somerset, Sussex)
30th MayDAJ Holford(Barbados, Trinidad and Tobago, West Indies)
29th MayTR Friend(Devon, Sidmouth)
25th MayRJ Engelbrecht(Boland, Dolphins, KwaZulu-Natal)
22nd MayRD Carswell(Northern Districts)
19th MayAD Rose(Ulster Town)
18th MayACM Lafir(Ceylon, Ceylon Cricket Association)
18th MayTA Turner(North Canterbury)
14th MayA Symonds(Australia, Deccan Chargers, Gloucestershire, Kent, Lancashire, Mumbai Indians, Queensland, Surrey)
12th MayMB Muggleton(Western Australia)
12th MayRE Reid(Wellington)
12th MayD Thompson(Bacup)
10th MayJF O'Brien(Tasmania)
8th MayD Waterman(Lord's Taverners, Sir David McNee's XI)
7th MayH Ayob(Transvaal)
4th MayJG Bevan(Eton College)
MayS Williams(scorer)
24th AprilRP Verma(Mumbai)
24th AprilCR Williams(Matabeleland)
21st AprilJW Rutherford(Australia, Western Australia)
21st AprilA Tayfield(Natal, North Eastern Transvaal, Transvaal)
20th AprilAB Crompton(Sydney University)
19th AprilMosharraf Hossain(Bangladesh, Barisal Division, Comilla Victorians, Dhaka Division, Dhaka Dynamites, Dhaka Gladiators, Khulna Titans, Legends of Rupganj, Sylhet Division)
19th AprilSamiur Rahman(Bangladesh)
14th AprilET Brownlee(umpire)
14th AprilA Bruyns(Natal, Western Province)
11th AprilMohammad Hussain(Lahore, Lahore Blues, Lahore City, Lahore Eagles, Lahore Lions, Lahore Shalimar, Lahore Whites, National Bank of Pakistan, Pakistan, Pakistan Customs, Pakistan Telecommunication Company Limited, Sui Northern Gas Pipelines Limited, United Bank Limited)
10th AprilDW Keeley(Lowerhouse)
10th AprilJ Slinger(Enfield)
9th AprilEBN Booth(Tasmania)
9th AprilNW Stoupe(umpire)
8th AprilC Dean(Cryptics, Nondescripts Cricket Club, Sidmouth)
3rd AprilN Gourlay(Canterbury Women)
2nd AprilVW Amory(Combined Leeward and Windward Islands, Leeward Islands)
2nd AprilAC Galpin(Eastern Province, Eastern Province B)
1st AprilDI Pistorius(Transvaal)
AprilRN Ingram(Aston Unity)
31st MarchGD Lane(Nelson, Nelson City)
29th MarchM Rowley(scorer)
27th MarchMC Langdon(Northern Districts)
27th MarchBA Moore(Canterbury Women)
25th MarchV White(umpire)
23rd MarchTH Hart(Victoria)
23rd MarchSV Wilson(South Australia, Western Australia)
21st MarchIN Gordon(Otago Women)
19th MarchPM Dunsford(Benwell Hill)
19th MarchR Holmes(Manchester University, Rawtenstall)
17th MarchMA Hastings(Canterbury)
17th MarchAHM Rees(Glamorgan)
16th MarchEJ Riordan(Canterbury Women)
9th MarchDL Ash(Yorkshire)
5th MarchC Wesley(Natal, Natal B, South Africa)
4th MarchN Jones(Accrington, Haslingden)
4th MarchRW Marsh(Australia, Western Australia)
4th MarchSK Warne(Australia, Hampshire, ICC World XI, Melbourne Stars, Rajasthan Royals, Victoria)
26th FebruaryLM Petherick(Queensland Women)
26th FebruaryS Ramadhin(Lancashire, Lincolnshire, Marylebone Cricket Club, Trinidad, West Indies)
21st FebruaryNR Weightman(Transvaal)
19th FebruaryT Dewhurst(Cheshire, Chester Boughton Hall, Old Silhillians, Royal Air Force)
19th FebruaryLP Hughes(Ireland)
16th FebruaryRW Blades(Bermuda)
15th FebruaryJJ Ullman(Charterhouse School, Oatlands Park)
14th FebruaryRaees Mohammad(East Pakistan, Karachi, Karachi Blues, Karachi Whites, Peshawar)
12th FebruaryAN Duerr(Shrewsbury School)
11th FebruaryGB Rock(Barbados)
8th FebruaryPG Ludgate(Bay of Plenty)
7th FebruaryNL Allanson(Victoria)
5th FebruaryVP Malalasekera(Cambridge University)
1st FebruaryEDAS McMorris(Jamaica, West Indies)
FebruaryP Boast(BAE (Barrow) Sports Club, Lindal Moor, Vickers Sports Club)
FebruaryP Goldsbrough(Haverigg, Millom, Vickers Sports Club, Whitehaven)
FebruaryMK Gowers(Brooksbottom, Elton, Ramsbottom, Rochdale)
FebruaryT Smith(Somerset Cricket Club)
27th JanuarySD Hill(Gunnersbury Women, Kent Women, Middlesex Women)
26th JanuaryPG Wood(Nottinghamshire)
24th JanuaryAftab Baloch(Karachi, Karachi Blues, Karachi Whites, National Bank of Pakistan, Pakistan, Pakistan International Airlines, Public Works Department, Sind)
23rd JanuaryCE King(umpire)
22nd JanuaryAR Coleman(Horowhenua)
20th JanuaryDS Kivell(Central Districts)
15th JanuaryCH Cutting(Kidmore End)
12th JanuaryCM Harburn(Western Australia)
12th JanuaryP Wakeford(Old Wilsonians, Old Wilsonians Second XI)
10th JanuaryP Key(scorer)
4th JanuaryD Carpenter(Gloucestershire)
3rd JanuaryECA MacKintosh(umpire)
2nd JanuaryHK More(Scotland, TN Pearce's XI)
1st JanuaryRW Leamy(New Zealand Brabin XI, New Zealand Universities, North Island Colts, Wellington Under-20s)
(unknown)D Scoggins(Dover, Rugby, Sandwich Town)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES

| Privacy Policy | FAQs | Contact |
Copyright © 2003-2023 CricketArchive