CricketArchive

Deaths on 14th July

1836MW Ridley(Westminster School)
1837WH Woolhouse(Sheffield, Yorkshire)
1871F Walton(Hampshire)
1874A Imrie(Glasgow, Scotland)
1874NL Shuldham(Eton Masters, Magdalen College, Oxford)
1877AM Graham(Town Malling)
1877EW Yorath(Monmouthshire, Northamptonshire)
1879JH Gamble(Plymouth Garrison)
1881H Dalton(Marylebone Cricket Club)
1884M Arnold(Glamorganshire)
1887MC Clarke(Surrey)
1889GK Gurney(Emmanuel College, Cambridge)
1892FC Homfray(Free Foresters, Shrewsbury School, Shropshire)
1895Lord Burghley(Cambridge University, Marylebone Cricket Club)
1895C Maxwell(Corpus Christi College, Cambridge)
1897AG Renshaw(Marylebone Cricket Club)
1898AG Choppin(Demerara)
1901RP Carpenter(Cambridgeshire)
1905JS Bradridge(New South Wales)
1908S Soames(Marylebone Cricket Club, Oxford University)
1909R Berens(Lord Hawke's XI, PF Warner's XI, RS Lucas' XI)
1910D Burrin(Oxfordshire)
1913GD Ouchterlony(Fettes College)
1915JD Ashforth(Rockcliff)
1915JF Sutcliffe(Hampshire)
1915PH Thorp(The Leys School)
1916DW Brown(B3 House, Marlborough College)
1916WE Carlsson(Western Province)
1916GM Clark(Bradfield College)
1916CQ Sawyer(Sedbergh School)
1916C Snell(Mill Hill School)
1916HN Turner(Leeds Grammar School Second XI)
1917PM Heath(Europeans)
1918JW Aytoun(Lichfield Theological College)
1918CJB Dealtry(Armitstead's House, Felsted School, Owen's House, Felsted School)
1918JB Price(Shropshire)
1919EB Cotton(Emmanuel College, Cambridge, Essex, Portsmouth Borough)
1920DE Bernard(Bristol, Lansdown)
1922CC Tee(The Rest)
1925TM Hunter(Edinburgh Academy)
1925W Thompson(Jesus College, Cambridge)
1926C Booth(Cambridge University, Hampshire, Marylebone Cricket Club)
1926S Pelham(Oxford University)
1926WJ Reid(Glasgow, Merchiston Castle School, Scotland XI, Western District Cricket Union)
1927EJ Bristol(Toronto University)
1927JF Leaf(M Whittam's XI, Old Peterites, St Peter's School, York, St Peter's School, York Second XI)
1929CH Knapp(Nelson)
1929GW Taylor(Bedfordshire, Marylebone Cricket Club)
1930WH Ashley(South Africa, Western Province)
1930WJ McEvoy(Victoria)
1932HL Welman(99th Regiment)
1933GP Wood(umpire)
1934W Pett(Devon, Marylebone Cricket Club, Sevenoaks Vine)
1934C Raison(Essex Second XI, Wanstead)
1934GSA Ranking(Bombay Visitors, Dublin Garrison, St Catharine's College, Cambridge)
1934F Walkinshaw(Hampshire)
1934GA Williams(Tonbridge School)
1935EP Guest(Bromsgrove School, Westminster School)
1936HO Dolbey(Surrey)
1937LF Wynne-Willson(Norfolk)
1938RM Poore(Bombay, Europeans, Hampshire, Marylebone Cricket Club, South Africa)
1940W Allis-Smith(Bloxwich)
1940WP Howell(Australia, New South Wales)
1941EE Steel(Europeans, I Zingari, Lancashire)
1942AH Upcher(Marylebone Cricket Club)
1943TS Warry(Maryborough)
1944Lord Somers(Marylebone Cricket Club, Worcestershire)
1946GM Brown(King's College, Cambridge, Merchiston Castle School)
1946RA Rotherham(Charterhouse School, Marylebone Cricket Club, Warwickshire)
1947EL Pain(Royal Navy)
1949F Hearne(England, Kent, Marylebone Cricket Club, South Africa, Western Province)
1949B Rait-Smith(Monmouthshire)
1951SP Jones(Auckland, Australia, New South Wales, Queensland)
1952RA Greg(3rd Cheshire Regiment)
1954CA Reed(Barbados)
1954WB Stephens(Auckland)
1955AS McAlister(umpire)
1957VG Harmsworth(Charterhouse School)
1959EGM Carmichael(Worcestershire)
1961R Powell(Bedford Grammar School)
1962J Adamson(Rhodesia)
1963VC Dias(British Guiana)
1964HF Steel(Suffolk)
1965M Woosnam(Cambridge University)
1966W Hawksworth(Otago)
1967KG Hands(scorer)
1968HD Noyes(Queensland)
1969B Barrell(Lancashire)
1969EM Rutherford(Southland Women)
1971SM Hadi(Hyderabad, Madras)
1977N Sharp(Warwickshire)
1979WJR Christopherson(Wellington)
1981RWS Creeke(Fettes College)
1981HC Lee(Minor Counties)
1982RC Jackson(Cambridgeshire)
1983JCW MacBryan(Cambridge University, England, Free Foresters, Marylebone Cricket Club, Somerset)
1986F Awerbuck(Griqualand West)
1986JR Bridger(Hampshire, Marylebone Cricket Club)
1986AWG Hadingham(Cambridge University, Marylebone Cricket Club, Surrey)
1990D Tappin(Otago Women)
1991AD Mohani(Central Provinces and Berar, Madhya Pradesh)
1992BJ Rogers(Cheshire)
1993RA Kitt(umpire)
1995JP Fitzgerald(Queensland Colts)
1995HG Johnston(scorer)
1996FJ Andrew(Gloucestershire)
1996JL Heaney(Transvaal)
1997RD Jimmieson(Wairarapa)
1998ER Middleton(Western Province)
1999DA Springer(Barbados Under-19s)
2001CH Beanland(North Melbourne)
2002DCC Perera(umpire)
2003WJ Scholes(Victoria)
2004RH Jones(Warwickshire)
2006CD Franklin(Rhodesia)
2008JS Savage(Lancashire, Leicestershire, Marylebone Cricket Club)
2009D Ferguson(Benwell Hill, Blyth, Durham, Northamptonshire Second XI, South Northumberland, Sussex Second XI)
2009FH Metchette(Leinster)
2010MN Garnett(Harrow School)
2010DG Nicholls(Staffordshire)
2013DR Davies(Glamorgan)
2014Haleema Rafique(Multan Women)
2015R Carter(Derbyshire)
2016PW Kingston-Davey(umpire)
2016MJ Lane Fox(Banbury)
2019JRN Taylor(Bengal)
2020DJ Humphries(Leicestershire, Worcestershire)
2021JJ Archibald(umpire)
2021D Thakur(Centre for Cricket Development, Derbyshire Second XI, Essex Second XI)
2023RM Otto(Leeward Islands)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES

| Privacy Policy | FAQs | Contact |
Copyright © 2003-2024 CricketArchive