CricketArchive

Deaths of Cricketers in 2023

31st DecemberP Lobo(Karnataka)
30th DecemberNJ Izard(Kent Nomads Women, Kent Women)
29th DecemberRC Vowles(Nottinghamshire)
24th DecemberMP Weston(Durham)
24th DecemberT Wheble(Ormskirk)
23rd DecemberR Rampton(Bryanston Butterflies)
21st DecemberK Howieson(scorer)
20th DecemberN Cowan(Doncaster Town)
13th DecemberJM Kennedy(Warwickshire)
13th DecemberDA Stirling(Central Districts, New Zealand, Wellington)
12th DecemberDR Taylorson(Alderley Edge)
10th DecemberKS Giridharan(umpire)
10th DecemberJT Jones(scorer)
9th DecemberDM Stewart(Belton, Normanby Park, Outcasts)
8th DecemberCG Butts(Demerara, Guyana, West Indies)
8th DecemberJS Solomon(Berbice, British Guiana, Guyana, West Indies)
6th DecemberVK Smith(Western Province)
5th DecemberB Ferguson(umpire)
3rd DecemberTG Holt(Rawtenstall)
1st DecemberRA Cross(Heywood)
DecemberAR Brunskill(Formby, Ormskirk, Wallasey)
29th NovemberMP Smith(Birkenhead Park, Irby)
28th NovemberG Pegram(Liverpool)
28th NovemberPD Watts(Marylebone Cricket Club, Northamptonshire, Nottinghamshire)
26th NovemberPJ Webley(Bedfordshire)
24th NovemberHW Tilly(Hertfordshire, Marylebone Cricket Club, Middlesex)
23rd NovemberGS Petersen(Western Province)
21st NovemberD Barrett(Bromley)
21st NovemberJAL Bethell(Barbados)
20th NovemberTA Boam(Household Brigade)
16th NovemberHWH Bergins(Boland, Western Province)
12th NovemberPG Carling(Cambridge University)
12th NovemberSJ Shrouder(Ormskirk)
12th NovemberPH Smith(Fitzroy, Prahran, University)
8th NovemberRA White(Marylebone Cricket Club, Middlesex, Nottinghamshire)
6th NovemberGC Brown(Victoria)
1st NovemberBM Brain(Gloucestershire, Worcestershire)
NovemberGS Richards(The Forty Club, The Forty Club Cinque Ports)
28th OctoberMT Gibson(Liverpool)
24th OctoberRH Pomphrey(Hertfordshire)
23rd OctoberBS Bedi(Delhi, India, Northamptonshire, Northern Punjab)
21st OctoberCW Buttar(Central Otago)
20th OctoberAM Jorden(Bedfordshire, Cambridge University, Essex)
17th OctoberPA Reynolds(umpire)
14th OctoberG Richards(Glamorgan)
13th OctoberJ Kennedy(The Forty Club)
12th OctoberPR Carlstein(Natal, Natal B, Orange Free State, Rhodesia, Rhodesia B, South Africa, Transvaal, Zimbabwe-Rhodesia B)
11th OctoberJ Gokulakrishnan(Assam, Goa, Tamil Nadu)
11th OctoberW Green(Enfield)
7th OctoberM Haslam(Ramsbottom)
6th OctoberR Arrow(umpire)
6th OctoberAK Sharma(Punjab)
1st OctoberKG Horsnell(South Australia)
1st OctoberNCD Kuenssberg(East of Scotland, Oxford University Authentics)
1st OctoberJS Waring(Warwickshire, Yorkshire)
OctoberLR Gardner(Hertfordshire, Leicestershire)
OctoberPC Kelly(New South Wales, Western Australia)
28th SeptemberDG Pilch(Norfolk)
26th SeptemberMF Bonallack(Haileybury and Imperial Service College)
24th SeptemberJ Crisp(Bromley Town)
24th SeptemberGR Reynolds(Queensland)
24th SeptemberJM Rouse(Canterbury Women)
22nd SeptemberP Stanford(Dartford)
19th SeptemberCD Shields(scorer)
18th SeptemberD Collins(Stourbridge)
14th SeptemberRS Langer(Western Australia)
11th SeptemberDR Jadeja(Saurashtra)
9th SeptemberP Carroll(Blaydon)
9th SeptemberBB Seebaran(British Columbia Cricket Association, Canada)
7th SeptemberWA Greenstreet(Central Districts, Wellington)
5th SeptemberJ Kuggeleijn(Franklin)
4th SeptemberPD Lashley(Barbados, West Indies)
3rd SeptemberPD Reporter(umpire, referee)
3rd SeptemberHH Streak(African XI, Hampshire, Matabeleland, Warwickshire, Zimbabwe, Zimbabwe Country Districts)
1st SeptemberRR Gardiner(West Coast (South Island))
31st AugustH Jayaram(Karnataka)
28th AugustRM Ratcliffe(Lancashire)
26th AugustK Motley(scorer)
23rd AugustAM Makda(Gujarat)
20th AugustNaushad Ali(Combined Services, East Pakistan, Karachi, Karachi Blues, Karachi University, Karachi Whites, North-West Frontier Province, Pakistan, Peshawar, Punjab, Rawalpindi)
19th AugustMR Dilley(Northamptonshire)
16th AugustM Parkinson(Barnsley)
16th AugustAW White(Barbados, West Indies)
14th AugustDJ Lupton(Cumberland)
10th AugustD Sahabandu(State Services)
9th AugustJL Napier(Eton Ramblers)
3rd AugustIjaz Butt(Lahore, Multan, Pakistan, Pakistan Universities, Punjab, Rawalpindi)
1st AugustJ Harrison(Bryanston Butterflies)
AugustAVB Farnfield(umpire)
31st JulyRS Cooper(Bombay, Cricket Club of India, Middlesex, Parsees)
30th JulyNaeem Virk(Midland Bank, South Hampstead)
30th JulyE Slinger(Marylebone Cricket Club)
25th JulyRR Jumadeen(Trinidad and Tobago, West Indies)
25th JulyCA Potter(Huntingdonshire, Nassington)
21st JulyN Antulay(Western Province)
21st JulyR Swetman(England, Gloucestershire, Marylebone Cricket Club, Nottinghamshire, Surrey)
21st JulyHB Taber(Australia, New South Wales)
16th JulyTK Rosier(Bedfordshire)
15th JulyM Demaine(Accrington)
15th JulyVD Jani(Saurashtra)
15th JulyK Jayaraman(Kerala)
14th JulyRM Otto(Leeward Islands)
12th JulyAC Kingston(scorer)
10th JulyR Davis(Beckenham)
10th JulyGE Royfee(Canterbury)
5th JulyJ Larsen(Denmark)
4th JulyD Mark(Accrington)
JulyJS Morgan(Shepherds Bush)
23rd JuneG Mackenzie(scorer)
23rd JuneKR Perrins(Queensland)
22nd JunePJ Allan(Australia, Queensland)
20th JuneA Medhi(Assam)
18th JuneSY Noorbhai(Transvaal)
15th JuneJG Alexander(Shrewsbury School)
13th JuneGO Kumar(Essex Under-13s Women, Essex Under-15s Women)
8th JuneAL Dowding(Free Foresters, Marylebone Cricket Club, Oxford University)
7th JuneEF Rouse(Canterbury Women, New Zealand Women)
5th JuneVA Cazalet(Eton College)
2nd JuneJM Crawhall(Northumberland)
JuneD Parkes(scorer)
28th MayTL Barton(Lymington, Ventnor)
26th MayDL Williams(Glamorgan)
23rd MayHN Dansie(South Australia)
21st MayJM Phillips(Southgate)
19th MayBC Booth(Australia, New South Wales)
17th MayDD Gardner(Wiltshire)
13th MayPL Brooke(Harrow Wanderers, Lords and Commons)
12th MayBJ Robertson(Franklin)
12th MayDA Stripp(Sussex)
10th MayTRO Payne(Barbados, West Indies)
7th MayLM Crocker(Northern Districts)
7th MayRH Langstaff(Alderley Edge)
6th MayAG Cartwright(Otago)
6th MayNW Hill(Marylebone Cricket Club, Nottinghamshire)
5th MayPR Waldin(Manawatu)
1st MayAR Evans(King Edward's School, Birmingham, Old Edwardians)
1st MayBR Fielding(Ramsbottom)
30th AprilIB Crowden(Tasmania)
30th AprilA Lightfoot(Northamptonshire)
27th AprilHSR de Silva(Colombo Cricket Club)
25th AprilAM Zuill(Scotland)
24th AprilWB Murphy(Irby, New Brighton, Wallasey)
19th AprilIF Sail(North Canterbury)
18th AprilA Azeem(Hyderabad)
18th AprilHS Shuttleworth(Whitehaven)
17th AprilVA Davey(scorer)
15th AprilF Coulthard(Australia Women, South Australia Women)
14th AprilKA Archer(Australia, Queensland)
14th AprilRCM Spencer(Hawke's Bay)
14th AprilRT Vidler(New South Wales)
13th AprilD Lewes(Poverty Bay)
11th AprilRW Osborne(Hightown, Marylebone Cricket Club, Sefton)
8th AprilSM Prodger(Harefield, Marylebone Cricket Club, Watford Town)
5th AprilCI Burgess(Bay of Plenty, Southern Hawke's Bay, Taranaki)
5th AprilRC Murray(Otago Colts, Otago Under-20s)
5th AprilSS Naik(Bombay, India)
2nd AprilSA Durani(Gujarat, India, Rajasthan, Saurashtra)
AprilJE Day(Warwickshire Second XI, Water Orton)
AprilJG Evans(King Edward's School, Birmingham, Old Edwardians)
29th MarchRJ Dell(Buckinghamshire)
29th MarchTG Wilson(umpire, referee)
28th MarchE Cajee(Transvaal)
28th MarchKW Lewis(Clontarf)
27th MarchMJ Dunn(Otago Women)
26th MarchJA Allen(West Bromwich Dartmouth)
24th MarchDC Broderson(King Country)
22nd MarchA Knapp(Southampton Football Club)
22nd MarchDGB Parsons(Hurlingham)
17th MarchLM Chamberlain(North Canterbury)
17th MarchA Worsick(Lancashire)
16th MarchC Gunnery(Eton Ramblers, Hurlingham Club, The Gemini)
13th MarchJJ McLaughlin(Queensland)
13th MarchKG Wakely(Butterflies)
11th MarchR Balsillie(Northumberland, Percy Main)
10th MarchBJ Hyland(Tasmania)
9th MarchOS Dougherty(North West)
9th MarchRandhir Singh(Bihar, India, Orissa)
7th MarchRF Delport(Western Province)
4th MarchJMR Nagenda(East Africa)
3rd MarchPS Viswanath(Andhra)
1st MarchWJ Saunders(New South Wales)
25th FebruaryJW Burtt(Canterbury, Central Districts)
24th FebruaryCJ Burke(Northland)
23rd FebruaryR McCarron(scorer)
21st FebruaryMJ Howell(Taranaki)
21st FebruaryRH Umbers(Marylebone Cricket Club, Sedbergh School)
19th FebruaryNK Garland(Standard)
18th FebruaryVP Joshi(Vidarbha)
16th FebruaryGS Guthrie(Chester Boughton Hall, Dublin University, Railway Union, South Leinster)
15th FebruaryGJ Lake(Gloucestershire)
15th FebruaryDM Rines(Scarborough)
14th FebruaryM Morgan(Nottinghamshire)
12th FebruaryNY Satham(Baroda)
11th FebruaryTN Gedye(Poverty Bay)
10th FebruaryGK Shome(Bengal)
6th FebruaryD Wilson(Fifeshire, Huntingdonshire, Warboys, Warwickshire Second XI)
5th FebruaryGR Parsons(Cornwall)
3rd FebruaryA Bhabha(Transvaal)
FebruaryKW Wilkinson(Worcestershire)
29th JanuaryR Davies(Norden, Rishton)
27th JanuaryA Adams(Western Province)
27th JanuaryGW Taylor(The Forty Club)
27th JanuaryDG Trelford(Selwyn College, Cambridge)
27th JanuaryDT Tulk(Hampshire)
26th JanuaryIT Shillingford(Combined Leeward and Windward Islands, West Indies, Windward Islands)
26th JanuaryK Thomson(Canterbury, New Zealand)
25th JanuaryJG Williamson(Durham, Northamptonshire)
19th JanuaryP Thomas(Munster)
18th JanuaryRG Hoskin(Ashburton County)
17th JanuaryPO Blake(Bay of Plenty)
17th JanuaryT Pritchard(Horspath)
16th JanuaryRHA Brodhurst(Army, Free Foresters, Twyford)
15th JanuaryDJ Chandler(Calmore Sports)
15th JanuaryAM Wolfe-Murray(Eton College, Melrose)
13th JanuaryTDP Pasfield(West Coast (South Island))
13th JanuaryRG Swain(Orissa Women)
12th JanuaryRE Cunnell(Suffolk)
12th JanuaryS Sharma(Himachal Pradesh)
10th JanuaryBAG Murray(New Zealand, Wellington)
9th JanuaryBN Whiteman(Australia Women, New South Wales Women)
8th JanuaryMZ Fuzwayo(Bulawayo Metropolitan Tuskers)
8th JanuaryM Maclons(Western Province)
8th JanuaryT Sainsbury(scorer)
7th JanuarySG Mpofu(Zimbabwe Women)
7th JanuaryKJF Scotland(Scotland)
6th JanuaryCV Lindo(Nottinghamshire, Somerset)
5th JanuaryCDE Bazalgette(Fitzwilliam College, Cambridge, Frogs, Grannies, Hampshire Hogs)
3rd JanuaryALG Rice(Dublin University, Felsted School, Leinster)
2nd JanuaryFJ Cameron(New Zealand, Otago)
2nd JanuaryA Corriette(Combined Leeward and Windward Islands, Leeward Islands)
JanuaryB Eaves(scorer)
JanuaryPWR Lough(Benwell)
(unknown)KA Ellis(umpire)
(unknown)D Reed(Carlisle Select XI)
(unknown)DM Rucastle(Warton)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES

| Privacy Policy | FAQs | Contact |
Copyright © 2003-2024 CricketArchive