CricketArchive

Deaths of Cricketers in 2018

29th DecemberWJ Watson(Australia, New South Wales)
28th DecemberPD Hill-Wood(Free Foresters)
28th DecemberFS Hilton(scorer)
26th DecemberIAH Syme(Scotland)
20th DecemberRM Carrington(Auckland)
18th DecemberHM Barnard(Hampshire)
18th DecemberWJ Slater(Kings Heath, Warwickshire Second XI)
15th DecemberS Greenaway(Leeward Islands)
14th DecemberAFA Mace(Norfolk)
13th DecemberSharmeen Khan(Lahore Women, Pakistan Women)
12th DecemberTK Stretton(Leicestershire)
9th DecemberT Neville(Accrington, Rishton)
8th DecemberCEJ Guest(Australia, Victoria, Western Australia)
5th DecemberBL Buggins(Western Australia)
5th DecemberDC Napier(Rhodesia)
DecemberJ Walklett(umpire)
30th NovemberMC Putt(Taranaki)
29th NovemberTP O'Neil(Wellington)
28th NovemberPV Davis(Kent)
13th NovemberHJ Thomas(Somerset Second XI)
9th NovemberJW Whitmarsh-Knight(Dulwich College, Hanover District)
8th NovemberCA Allinson(Great Ayton, Guisborough, Leicestershire Second XI, Marske, Marton, Stokesley, Yorkshire Academy, Yorkshire Second XI)
6th NovemberAV Pope(Derbyshire Second XI, Marylebone Cricket Club)
5th NovemberAJT Halliday(Clifton Flax Bourton, Eastbourne, Hampshire Hogs, Marylebone Cricket Club, Old Eastbournians)
3rd NovemberDJ Ling(Middlesex)
NovemberJF Nash(umpire)
27th OctoberSibtain Kassamali(Kenya)
26th OctoberM Ray-Hills(Oxfordshire)
20th OctoberG Houlton(Lancashire)
18th OctoberJ Hallebone(Victoria)
11th OctoberJC Joseph(Dominica, Grenada)
9th OctoberPM Siderfin(Thames Valley Women)
7th OctoberJF Parker(Western Australia)
4th OctoberS Bidla(South Africa Blind)
4th OctoberRS Weir(Scotland)
3rd OctoberPJ Wales(Sussex)
1st OctoberCP Wilkins(Border, Derbyshire, Eastern Province, Natal, Natal B)
29th SeptemberM Suthers(Rishton)
28th SeptemberR Shah(Saurashtra)
27th SeptemberThakore Saheb of Rajkot(Saurashtra)
27th SeptemberJJ Reid(East Lancashire, Lancashire Second XI)
26th SeptemberAamer Wasim(Biman Bangladesh Airlines, Gujranwala, Pakistan Automobiles Corporation, Pakistan Customs, Railways, Sialkot)
26th SeptemberK Barnes(Rawtenstall)
26th SeptemberGW Longney(Victoria)
24th SeptemberTB Clish(Durham, Philadelphia)
23rd SeptemberR Booth(Marylebone Cricket Club, Worcestershire, Yorkshire)
21st SeptemberRF Romanos(Wellington)
18th SeptemberG Clayton(Lancashire, Marylebone Cricket Club, Somerset)
18th SeptemberLK Puckerin(Barbados)
18th SeptemberWA Smith(Surrey, Wiltshire)
12th SeptemberRO Prouton(Hampshire)
7th SeptemberR Bairamian(Cambridge University)
6th SeptemberASM Oakman(England, Marylebone Cricket Club, Sussex)
2nd SeptemberEJ D'Arcy-Evans(umpire)
SeptemberWF Banks(Sedbergh School)
29th AugustMG Bhavanarayanan(Madras)
29th AugustAJ van Ryneveld(Oxford University)
27th AugustRT Webb(Marylebone Cricket Club, Sussex)
26th AugustGK Bose(Bengal, India)
24th AugustWG Lewis(St Fagans)
17th AugustGR Cass(Essex, Shropshire, Tasmania, Worcestershire)
15th AugustAL Wadekar(Bombay, India)
15th AugustKRG Williams(Bedfordshire)
13th AugustBY Joshi(Vidarbha)
5th AugustAW Catt(Kent, Western Province)
5th AugustJH Shaw(Victoria)
4th AugustDA Costello(Canterbury Women, New Zealand Women)
4th AugustBK Illman(South Australia)
4th AugustJB Morrison(Wellington)
1st AugustB Pope(Eastern Province B)
31st JulyDJL Worrad(Dorset)
30th JulyVEJ Dickinson(Rhodesia)
30th JulyME Doman(Transvaal, Western Province)
28th JulyJ Madley(Kenilworth Wardens)
25th JulyJA de Lange(Border Country Districts)
25th JulyCE Holloway(Griqualand West)
24th JulyCD Khull(Wellington Women)
24th JulyJT Murray(England, Marylebone Cricket Club, Middlesex)
22nd JulyD Flint(Warwickshire)
18th JulyGHA Wellum(Essex Club and Ground)
17th JulyS Magiet(Western Province)
12th JulyJA Bailey(Essex, Free Foresters, Marylebone Cricket Club, Oxford University)
8th JulyS Kalia(Punjab)
5th JulyKA Shearwood(Derbyshire, Oxford University)
3rd JulyPG Lundie(Transvaal B)
26th JuneAL Gera(Uttar Pradesh)
26th JuneRAF Sherwood(Christ's Hospital)
26th JuneHR Thompson(Auckland XI)
25th JuneTE Dickinson(Lancashire, Somerset)
24th JuneH Jairam(Transvaal)
18th JuneGH Browne(Carrickfergus)
18th JuneB Bunting(Lowerhouse)
16th JuneK Norton(Northumberland)
12th JuneMV Jadeja(Railways, Saurashtra)
10th JuneHAB Gardiner(Rhodesia)
9th JuneTW Rocher(Tasmania)
6th JuneDJ Barnes(Shropshire, Staffordshire, Wolverhampton, Worcestershire Second XI)
5th JuneAM Wilson(Wellington)
1st JuneAF Beehag(Staffordshire Women, Surrey Women)
JuneCM McKenzie(scorer, umpire)
26th MayWA Smith(Surrey Second XI)
22nd MayNJ Watt(Hutt International Boys School)
17th MayMB Hofmeyr(North Eastern Transvaal, Oxford University)
16th MayRH Guy(New South Wales)
12th MayRW Moore(Canterbury Under-23s)
10th MayGS Bunyard(Rhodesia, Transvaal)
10th MayDO Oslear(North Lincolnshire)
9th MayRajinder Pal(Delhi, Haryana, India, Punjab, Southern Punjab)
6th MayI Dagnin(Western Province)
4th MayP Subramanyam(Indian Universities)
1st MayIR Swaysland(Hutt Valley)
MayOT Mulryan(Penrith)
MayA Rutter(Dalton, Furness, Vickers Sports Club)
29th AprilHC Felsinger(Ceylon)
27th AprilSM Keen(England Women, South Women, The Rest)
26th AprilGMH Barber(Rhodesia)
25th AprilAH Catterall(Cumberland, Penrith)
24th AprilCT Cawcutt(Leeds University)
22nd AprilKB Ohlson(The Forty Club)
20th AprilKH Drabu(Jammu and Kashmir)
20th AprilRA Gale(Free Foresters, Marylebone Cricket Club, Middlesex)
19th AprilSR Foubister(scorer)
17th AprilHW Scott(Ireland)
14th AprilRB Bhalekar(Maharashtra)
14th AprilKC Bland(Eastern Province, Orange Free State, Rhodesia, South Africa)
12th AprilJ Winter(Haslingden)
11th AprilNaved Cheema(Pakistan Customs, Pakistan Universities)
4th AprilAM Caffyn(Eastbourne)
4th AprilTJ Davidson(Tring Park)
1st AprilK French(Rawtenstall)
1st AprilJF Pretlove(Cambridge University, Kent, Marylebone Cricket Club)
1st AprilPG Walmsley(Norfolk)
28th MarchNR Wilson(Northern Districts)
27th MarchCR Gordon(Cheltenham College)
27th MarchRW Metcalf(Royal Australian Air Force)
25th MarchMD Cobham(Free Foresters)
25th MarchDM Lewis(Jamaica, West Indies)
24th MarchB Mayes(Suffolk)
23rd MarchBJ Lucas(Beaconsfield, Buckinghamshire)
18th MarchDR Lark(Manawatu, Wellington)
18th MarchCA Ulyate(Eastern Province, Transvaal)
17th MarchW Aldous(Harrow School, Suffolk)
13th MarchP Bhatia(Delhi, Gujarat)
13th MarchKJ Mulhearn(Shrewsbury)
12th MarchDP Dandridge(Ashford, Maidenhead and Bray, Marylebone Cricket Club, Teddington)
11th MarchA Harris(Glamorgan)
10th MarchAJ Benneworth(Tasmania)
10th MarchPJ Davies(Victoria)
10th MarchDJ Munden(Essendon, Leicester Nomads, Leicestershire, Leicestershire Second XI)
7th MarchGMC Huskinson(Free Foresters)
6th MarchAG Barrett(Jamaica, West Indies)
6th MarchAC King(Eastern Province, Eastern Province B)
3rd MarchLord Stewartby(Lords and Commons)
2nd MarchGD Roynon(Oxford University)
1st MarchTS Lidbetter(CF Openshaw's XI, Norfolk Over-50s, Norfolk Over-60s, RG Munn's Forty Club XI, The Forty Club, The Forty Club Chairman's XI, The Forty Club Eastern Counties)
1st MarchPD Vittle(Devon)
MarchM Constable(Colne)
MarchEJ Ford(umpire)
MarchJA Potts(umpire)
28th FebruaryJP Kowalick(South Australia)
26th FebruaryJM Camburn(Durham, Loughborough College)
26th FebruaryAM Rosholt(Transvaal)
25th FebruaryRJ Palmer(Sidmouth)
25th FebruaryPR Panjabi(umpire, referee)
24th FebruaryB Hodder(Birmingham Municipal)
21st FebruaryFP McHugh(Gloucestershire, Yorkshire)
16th FebruaryDJM Armstrong(Surrey Second XI)
16th FebruaryGHG Doggart(Cambridge University, England, Free Foresters, Marylebone Cricket Club, Sussex)
16th FebruaryJN Kemsley(Scotland)
14th FebruaryCA Booth(scorer, umpire)
13th FebruaryJA Turnbull(Auckland, Northern Districts)
11th FebruaryR Bowman(Carlisle, Cumberland)
10th FebruaryBE Congdon(Canterbury, Central Districts, New Zealand, Otago, Wellington)
10th FebruaryKS Ranganna(Orissa)
8th FebruaryJMRS Kerr(Clifton College, Devon)
6th FebruaryR Coombs(Sutton Coldfield)
6th FebruaryRJ Doughty(Gloucestershire, Surrey)
6th FebruaryWJ Grover(Lichfield Theological College)
3rd FebruaryRAR Faulkner(North West)
2nd FebruaryME Hunt(England Women)
31st JanuaryAW Dick(Western Australia)
29th JanuaryCB van Ryneveld(Oxford University, South Africa, Western Province)
28th JanuaryMOJ Nickerson(Eton Ramblers)
25th JanuaryW Traynor(Bablake School, Old Edwardians)
22nd JanuaryNG Flemmer(Border)
22nd JanuaryLT Hill(Queensland, South Australia)
22nd JanuaryAD Rickerby(Eden Wanderers)
21st JanuaryDB Pithey(Natal, Northamptonshire, Oxford University, Rhodesia, South Africa, Transvaal, Western Province)
19th JanuaryS Abed(Enfield, Lancashire Second XI, Surrey Second XI, Warwickshire Second XI, Worcestershire Second XI)
19th JanuaryAT Lawless(Nottinghamshire Second XI)
16th JanuaryBJ Canniford(umpire, scorer)
13th JanuaryJD Nel(South Africa, Western Province)
13th JanuaryShaukat Abbas(Sargodha)
9th JanuaryRJ Golden(Central Otago, North Otago)
9th JanuaryEJ Phillips(Suffolk)
7th JanuaryDE Martin(Devon, Oxfordshire)
JanuaryTI Moore(Norfolk)
(unknown)RR Collins(The Forty Club)
(unknown)JA Curtis(Bassetlaw and District Cricket League)
(unknown)M Farr(Glamorgan Second XI)
(unknown)V Heppenstall(umpire)
(unknown)AJ Homer(Birmingham University, Harborne, King Edward's School, Birmingham, Old Edwardians, Warwickshire Public Schools)
(unknown)RC Lee(The Forty Club)
(unknown)S Livesey(The Forty Club)
(unknown)DF Lowe(Shropshire, Wolverhampton)
(unknown)WH Oddie(The Forty Club)
(unknown)N Percival(The Forty Club)
(unknown)JN Spence(The Forty Club)
(unknown)M Taylor(Wombourne)
(unknown)DW Thomas(The Forty Club)
(unknown)RF Thomas(Canterbury Clergy, Chichester Clergy)
(unknown)DA Wilson(The Forty Club)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES

| Privacy Policy | FAQs | Contact |
Copyright © 2003-2020 CricketArchive