CricketArchive

Deaths on 20th November

1871J Harding(Westminster School)
1881CM Tyndall(Gentlemen of East Glamorgan)
1883W Bowyer-Smijth(Marylebone Cricket Club)
1884HFJ Langley(I Zingari, Marylebone Cricket Club)
1891J Fulton(Otago)
1898GW Fisher(Cambridge University Long Vacation Club, Christ's College, Cambridge, Gentlemen of Shropshire, Shrewsbury School, Shropshire)
1898GC Meynell(Old Reptonians, Repton School)
1899A Coote(Oxford University)
1906AG Barker(Gentlemen of Berkshire, Harlequins, Maidenhead, Reading, Trinity College, Oxford)
1909ER Everington(Merton College, Oxford)
1911AJ Brooks(Nottinghamshire)
1911G Coatsworth(Sunderland)
1912CE Rodriguez(Marylebone Cricket Club)
1913GB Traill(Marylebone Cricket Club)
1915RK Ellis(Merchant Taylors' School)
1915JH Haden(Radley College)
1916H Slater(Derbyshire)
1917CTW Forester(Gentlemen of Nottinghamshire, House of Commons, I Zingari, Lords and Commons, Marylebone Cricket Club, North Northamptonshire)
1918W Dove(Edinburgh, Gentlemen of Edinburgh, Gentlemen of Scotland, Scotland)
1918CM Skinner(Northumberland, Northumberland Club and Ground)
1919WR Raven(Emmanuel College, Cambridge)
1920F Harley(Canada, Canadian I Zingari, Guelph, Hamilton, Ontario Association)
1920AL Miller(Northumberland Over-50s)
1923LW Booth(Lancing College)
1924T Lawton(Warwickshire)
1926A Ashton(Cheshire)
1926GFJ Hewitt(umpire)
1927T Ainscough(Lancashire, Liverpool and District)
1929F Wright(Leicestershire)
1930WB Wells(Canada, Chatham, Ontario)
1931HJ Bidwell(Cheshire)
1931AGE Speight(Rhodesia)
1932LCA Newnham(Border, Transvaal)
1933CW Foley(Cambridge University, Marylebone Cricket Club)
1934WC Alexander(Carlow, Coolattin, Ireland, Phoenix)
1934T Baillie(Border)
1934WH Brain(Gloucestershire, Marylebone Cricket Club, Oxford University)
1935HC Jones(Clifton College, Huntingdonshire, Huntingdonshire Militia Officers)
1935G Sayen(Belmont, Belmont C, Belmont Juniors, Belmont Juniors Second XI)
1936JH Ussher(Central Otago)
1937J Kidd(Wallsend)
1940AE Tebbutt(Huntingdonshire)
1941JR Hasker(Hawthorn-East Melbourne, University, Victoria Colts)
1942HJ Huggins(Gloucestershire)
1945C Haynes(Gloucestershire)
1945WH Hillyer(Huntingdonshire)
1945PA Perrin(East, Essex, Gentlemen of the South, London County, Marylebone Cricket Club, Wembley Park)
1947G Hammond(Southland)
1948VJ Bonavia(Europeans)
1948C Marshall(Surrey)
1951J Atkinson(Nottinghamshire)
1951JD Venables(Marylebone Cricket Club, Shropshire)
1953TD Adams(Otago)
1955WN Riley(Cambridge University, Leicestershire)
1958WD Featherby(Yorkshire)
1958ST Major(Wiltshire)
1959RS Cranston(Scotland)
1962CS Barnett(Gloucestershire)
1962NA Bateman(Orange Free State)
1964FC Kidd(Europeans)
1965TML Fuge(Ireland)
1965CF Mercer(Essex)
1965AM Rush(Prahran)
1968GJ Quinn(Ireland)
1969WI Cheesman(Merchant Taylors' School)
1969CVL Hooman(Kent, Marylebone Cricket Club, Oxford University)
1973JR Aird(I Zingari)
1974AJ Birtwell(Lancashire)
1974JW Holmes(Lancashire Second XI)
1975KE Paver(Hampshire)
1976T MacLeod(Rawalpindi Sports Club)
1978AT Davis(Berkshire, Marylebone Cricket Club, Minor Counties)
1979DFV Johns(Buckinghamshire, Minor Counties)
1982J Bray(Accrington)
1983VN Cook(Transvaal)
1984AE Blair(Ceylon, Europeans, Up-Country XI)
1988JSW Baker(Backworth, North-Eastern Electric Supply Company, Northumberland, Warwickshire Club and Ground, Warwickshire Second XI)
1988RE Dore(umpire, scorer)
1990AA Burgess(Northamptonshire)
1992SC Gobey(Warwickshire)
1992HJC Mutton(South Australia)
1992W van Weelde(Cricket Touring Club de Flamingo's, Netherlands, Still Going Strong Cricket Club)
1994BH Wright(Victoria)
1997P Kubunavanua(Fiji)
1999JSO Haslewood(Arabs, BNC, Brasenose College, Oxford, Brasenose Wanderers, Irish Guards, Marylebone Cricket Club, Shrewsbury School)
1999KM Tatham-Warter(South Women, Women's Cricket Association, Worcester and District Women)
2001BR Irani(Bombay, Karachi, Tata Sports Club)
2002WH Dormer(South Taranaki, Taranaki)
2002CD Lamble(Natal)
2002RN Tillman(Canterbury Women)
2004WI Lewis(Ireland)
2007WB Cornock(Leicestershire)
2008MR Partridge(Auckland Women)
2010FG Thomas(Barbados)
2010TJ Yardley(Northamptonshire, Worcestershire)
2012BHD Clewer(Little Aston Stragglers, Midlands Club Cricket Conference, Sutton Coldfield, The Forty Club)
2014SP Thakre(Vidarbha)
2015R van Schoor(Namibia)
2016S Rogers(Transvaal B)
2016HS Talwalkar(Maharashtra)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES

| Privacy Policy | FAQs | Contact |
Copyright © 2003-2017 CricketArchive