CricketArchive

Wales Players (A)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Aamer Sardar (Mochdre)
Aamir Jamil (Llanrwst)
M Abas (Cardiff)
ZHS Abashal (Colwyn Bay)
Abbot (Welsh Schools)
Abbott (South Wales)
Lord Aberdare (Gentlemen, Harlequins, Middlesex, Oxford University, Wales)
JA Aberdour (Bangor, Bangor Second XI)
B Ablett (Ruthin School)
A Abley (Gentlemen of Radnorshire)
Abraham (Portmadog)
A Abraham (Carmel and District Second XI)
G Abraham (Cardiff University)
J Abraham (Connah's Quay, Connah's Quay Second XI)
NW Abraham (Newport)
T Abraham (Carmel and District Second XI)
B Abrahamson (Llwchr Veterans)
Abram (Conway College)
A Ace (Wales Under-14s, Wales Under-15s, Wales Under-17s, Ynysygerwn)
K Ace (Pontardawe)
K Ace (Landore)
K Ace (Pontardawe)
KM Ace (Ammanford)
TH Achison (Vale of Clwyd)
AJ Ackroyd (Monmouth School)
E Acton (Llandovery)
Adam Khan (Bangor, Bangor Second XI)
A Adams (Felinfoel)
AG Adams (Newbridge)
D Adams (Gwent)
GJ Adams (Welsh Schools)
J Adams (Pwllheli)
L Adams (Hawarden Park)
M Adams (Denbigh, Mochdre)
M Adams (Great Western Railway)
OC Adams (Breconshire)
R Adams (Connah's Quay)
R Adams (North Pembroke Under-17s)
S Adams (Connah's Quay, Connah's Quay Second XI)
S Adams (Great Western Railway)
A Adamson (Baron Hill)
JH Addie (Pwllheli)
Adeel Khan (Dafen Welfare, Dafen Welfare Second XI)
P Adkins (Clydach)
W Affleck (Denbigh)
J Afzal (Conwy)
J Afzal (Conwy Second XI)
P Agar (Cowbridge School)
N Ahmed (Kidwelly)
T Ahmed (Cowbridge School)
Ahmed Ali (Marchwiel and Wrexham)
R Aignworth (Newport, Swansea)
C Airey (Gowerton)
L Airley (Connah's Quay)
W Aitken (Bangor)
H Aitkins (Penmaenmawr)
J Aitkins (Penmaenmawr)
Aiyar (Ruthin School)
A Aji (St Fagans)
A Aji (St Fagans)
S Akalanka (Bersham Second XI)
A Akbari (Gowerton Second XI)
T Akrill Jones (Christ College, Brecon)
K Akroyd (Gentlemen of Radnorshire)
W Alabaster (Llanelli)
J Alban (Rock Ferry)
B Aldous (Pontblyddyn)
J Aldridge (Pontardawe)
N Aldridge (Ruthin)
M Aldsop (North Wales Under-16s)
Alexander (Pembroke Dock Garrison)
Alexander (Pwllheli)
Alexander (Llandrindod Wells)
CN Alexander (Glamorganshire)
D Alexander (Glamorgan Boys)
EP Alexander (West Wales)
GJ Alexander (Cardiganshire)
H Alexander (St Asaph, St Asaph Second XI)
I Alexander (Monmouth School)
W Alexander (Pontarddulais)
F Ali (Welsh Colleges)
I Ali (St Fagans)
M Ali (Croesyceiliog)
T Alice (University of Wales Institute, Cardiff)
Ali Khalid (Brymbo, Brymbo Second XI)
H Alkegama (Bersham Second XI)
N Allagosta (Pontardawe)
F Allaker (Port Dinorwic)
Allan (TB Williams' Glamorgan and Monmouthshire XI)
L Allan (Conway)
N Allan (St Fagans)
S Allan (Conway)
TJ Allan (Durham University Centre of Cricketing Excellence Second XI, Monmouth School)
WE Allan (Neath)
B Allanson (Caernarvon)
Allen (Cardiff University)
A Allen (Bridgend Schools)
C Allen (Rhuddlan Single)
C Allen (Port Talbot Town)
C Allen (Halkyn)
C Allen (Connah's Quay, Connah's Quay Second XI)
C Allen (Buckley)
CP Allen (Baron Hill)
D Allen (South Wales Cricket Association)
D Allen (Gorseinon)
D Allen (Gowerton)
EB Allen (M Garnon Williams' XI)
HS Allen (Tenby)
I Allen (Mold Second XI)
JJ Allen (Pembrokeshire)
N Allen (St Fagans)
RB Allen (Overton-on-Dee)
RV Allen (Maesteg Town)
RV Allen (Maesteg)
S Allen (Overton)
T Allen (Welsh Schools Under-15s)
T Allen (Porthcawl)
WH Allen (JM Sutherland's XI)
AH Allfield (Radnorshire)
R Allie (St Asaph)
R Allin (Cowbridge School)
WE Allin (DJ Reason's XI, Neath and District)
N Allison (Llantwit Major Cavaliers)
R Allison (Halkyn)
T Allison (Halkyn)
H Allman (Northop)
M Allman (Northop, Northop Second XI)
T Allman (Northop, Northop Second XI)
Allott (Pembroke Dock Garrison)
I Allsopp (Margam)
CG Allum (Ceredigion English)
J Allum (Menai Bridge Second XI)
Almond (Welsh Wanderers)
FG Aman (Denbighshire)
D Amarat (Winch Wen)
Amar Singh (Penarth)
D Amato (Welsh Universities)
J Ambrose (North Wales, North Wales Cricket Association, Wales)
W Ambrose (Breconshire)
AW Amies (Pwllheli)
S Amin (Briton Ferry Town)
D Amirat (Winch Wen)
P Amphlett (Dyffryn)
P Amphlett (Cimla)
Amwyl (Conway Morfa)
S Anantharaman (Pontblyddyn Second XI)
S Anantharaman (Ruthin)
Anderson (Pembroke Dock Garrison)
Anderson (Mr Anderson's XI)
AJ Anderson (Next XVIII of South Wales)
C Anderson (Gwersyllt Park)
F Anderson (Children's Special Service Mission Party)
FA Anderson (Cardiff)
FH Anderson (Cardiff)
J Anderson (Drefach)
J Anderson (Ruthin Second XI)
R Anderson (Colwyn Bay)
W Anderson (Swansea Grammar School)
S Anderton (Connah's Quay)
A Andrady (Northop, Northop Second XI)
A Andrady (Wales Under-17s)
SG Andrew (Llandovery)
AW Andrews (Llandovery College)
C Andrews (Ynystawe)
C Andrews (Menai Bridge Second XI)
D Andrews (Denbighshire)
D Andrews (Chirk Second XI)
DJ Andrews (Cardiff YMCA)
E Andrews (Caernarvonshire, Portmadog)
FG Andrews (Welsh Wanderers)
HLC Andrews (Llandudno)
J Andrews (Morewoods)
J Andrews (Gwersyllt Park Second XI)
L Andrews (Portmadog)
M Andrews (Halkyn, Halkyn Second XI)
SG Andrews (Llandovery)
SJ Andrews (Cardiff YMCA)
T Andrews (Pontypridd)
T Andrews (scorer)
WHR Andrews (Ebbw Vale)
Anees Khan (Dyffryn)
Anil (North Wales Cricket Association)
P Ankers (Marchwiel and Wrexham)
P Ankers (Marchwiel and Wrexham Second XI)
JH Anning (Newport)
GA Ansell (Glamorgan Second XI, Wales Minor Counties, Wales Under-14s, Wales Under-15s, Wales Under-17s)
H Ansley (Towyn Visitors)
D Anstey (Llanarth)
P Anstey (Llanarth)
W Anstey (Miskin Manor)
C Anthony (Bridgend)
D Anthony (Newtown)
DJ Anthony (Leicester Town, Leicestershire and Rutland Over-60s, Welsh Schools)
HAC Anthony (Gwent)
J Anthony (Newtown)
J Anthony (Pwllheli)
JM Anthony (Gentlemen of South Wales)
R Anthony (Ammanford)
I Antley (Mold)
W Antoni (Cowbridge School, St Fagans)
R Antrobus (Marchwiel)
E Antunes (Swansea Third XI)
M Anwar (Bangor, Bangor Second XI)
Z Anwar (Llangennech)
Z Anwar (Bangor, Bangor Second XI)
Z Anwar (Bronwydd)
Z Anwar (Pontyberem)
RO Anwyl (Bala)
TL Anwyl (Bala)
J Apicella (Menai Bridge, Penrith Third XI, Westfield School, Sydney)
H Apperley (Ceredigion Welsh)
J Appleby (Pontardawe)
J Appleby (Clydach, Clydach Second XI)
S Applewhite (Tata Steel Maeshafn)
Appleyard (Cardiff)
FE Appleyard (Cardiff)
L Appuhamy (Pontblyddyn)
R Appuhamy (Pontblyddyn)
R Appuhamy (Pontblyddyn Second XI)
R Aram (St Asaph, St Asaph Second XI)
CE Arberry (Merthyr League)
P Arbourne (Welsh Schools)
R Arbourne (Welsh Schools)
J Arbuthnot (Montgomeryshire)
J Archard (Cowbridge School)
H Archer (Gwersyllt Park Second XI)
J Archer (Llandeilo)
M Archer (Swansea)
M Archer (Gwersyllt Park)
I Archvarin (Rydal School)
T Argoon (Connah's Quay)
M Arif (St Fagans)
WB Arkell (Rock Ferry)
Armer (Port Dinorwic)
O Armer (Bethesda)
JH Armitage (Colwyn Bay)
PJ Armitage (Brecon)
PT Armitage (Breconshire)
W Armstead (Plas Llanddyfnan)
B Armstrong (Croesyceiliog)
WD Armstrong (Llandudno District)
Arney (North Wales Training College Principal's XI)
C Arnold (Montgomeryshire)
D Arnold (Clydach)
J Arnold (Maesteg Celtic)
L Arnold (Swansea Grammar School)
M Arnold (Neath Tertiary College)
M Arnold (Glamorganshire)
M Arnold (Briton Ferry Town)
N Arnold (Monmouthshire Boys)
R Arnold (Monmouthshire Boys)
W Arnold (Neath Sunday Schools League)
E Arnott (Christ College, Brecon, Christ College, Brecon Second XI)
T Arnott (Gentlemen, Glamorgan, Marylebone Cricket Club, South, Wales)
T Arnott (Welsh Cygnets)
T Arnott (Cardiff)
WG Arridge (Bangor, Bangor Second XI)
G Arrowsmith (Glamorgan Colts, Glamorgan Second XI, Glamorgan Under-17s, Glamorgan Under-19s, Glamorgan Young Cricketers, Pontarddulais, Wales, Wales Minor Counties)
W Artbury (Flintshire)
JGL Arter (Swansea and Brecon Clergy)
D Arthur (Cresselly)
J Arthur (Cresselly)
L Arthur (Players of South Wales)
W Arthur (Carmarthenshire, Swansea)
C Arthurs (Swansea)
A Arulampalam (Connah's Quay)
H Arundale (Briton Ferry)
H Arundale (Neath)
F Asad (Bangor, Bangor Second XI)
Ash (Pembroke Dock Garrison)
G Ashby (Pentyrch)
HF Ashby (Colwyn Bay)
N Ashby (Miskin Manor)
N Ashby (Merionethshire)
R Ashby (Abergele Second XI)
A Ashcroft (Bala Grammar School)
C Ashcroft (Bala Grammar School)
Ashe (Pembrokeshire)
Ashe (Caernarvon)
J Ashill (Ystradgynlais)
B Ashley (Welsh Independent Schools)
GR Ashley (Llanrwst)
M Ashrad (Briton Ferry Town)
A Ashraf (Pontardawe)
A Ashton (Llantwit Major Cavaliers)
C Ashton (Wrexham)
G Ashton (Pontblyddyn Second XI)
WH Ashton (Llandudno District)
A Ashworth (Newport Vintage XI)
B Ashworth (Mochdre, Mochdre Second XI)
HJ Ashworth (Colwyn Bay)
N Ashworth (Denbighshire)
R Ashworth (Briton Ferry Town)
M Asim (Marchwiel and Wrexham)
KR Aspden (Rydal School)
FS Aspell (Knighton)
SF Aspell (Knighton, Leicester Ivanhoe)
T Asprey (Gowerton, Gowerton Second XI)
A Assinder (St Fagans)
WG Astbury (North Wales)
Aster (Dolgellau County School)
Asterley (Bala)
B Asterley (Llanymynech and District)
Aston (Ceredigion English)
J Aston (Newport, University of Southampton)
J Aston (Welsh Universities)
J Aston (Wales Under-16s)
L Aston (North Wales Cricket Association)
A Aswani (Usk, Usk Cricket Club)
J Athwal (Llantwit Major Cavaliers)
AL Atkin (CP Lewis' XI)
AL Atkin (Llandovery College Masters)
JR Atkin (Breconshire)
RL Atkin (Bryn-y-Neuadd)
Atkins (Chepstow)
Atkins (University College, Aberystwyth)
G Atkins (Ynysygerwn)
R Atkins (Bridgend)
J Atkinson (G Morgan's XI)
JJ Atkinson (Breconshire, Radnorshire)
T Atkinson (Llanychan and District)
Attewell (Llandovery)
C Atzori (Swansea Civil Service Second XI)
M Aubery (Pontarddulais)
D Aubrey (Dyffryn)
J Aubrey (Porthcawl)
M Aubrey (Wales Under-15s)
N Aubrey (Neath)
N Aubrey (Dyffryn)
RA Aubrey (Aberdovey)
RD Aubrey (Aberdovey)
S Auckland (Cardiff Second XI)
J Aughton (Rydal School)
D Austin (Clydach)
J Austin (Welsh Secondary Schools)
S Austin (Glamorgan Colts A)
JD Avery (Conwy)
I Ayers (Carmarthen Wanderers Under-19s)
I Ayers (Carmarthen Wanderers Colts)
N Aykroyd (Bala)
S Aykroyd (Bala)
I Ayres (Carmarthen Wanderers Under-19s)
M Ayres (Miskin Manor)
NJ Ayres (Monmouth School)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2015 CricketArchive