CricketArchive

South Africa Players (R)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

K Raa (Green Point)
AE Raaff (Griqualand West)
TH Raaff (Griqualand West)
WJ Raaff (South African Country Districts, Western Province Country Districts)
HW Raath (Northern Transvaal, Northern Transvaal B)
K Raath (Northern Province Under-15s)
K Rabada (Gauteng, Lions, South Africa)
KS Rabalao (Northerns Under-19s)
GR Rabie (Cape Cobras, South Western Districts, Warriors, Western Province)
M Rabie (South Western Districts Women)
N Rabinowitz (Westerford High School)
P Rabinson (Rhodesia)
P Rabinson (Bulawayo)
B Radebe (Northerns Under-19s, Pretoria University, Werneth)
C Radebe (Easterns Women)
D Radebe (Limpopo Under-13s, Limpopo Under-15s, Limpopo Under-17s, Limpopo Under-19s)
I Radebe (Gauteng Under-13s)
K Radebe (Easterns Women)
JD Rademeyer (Limpopo Under-15s, Limpopo Under-17s)
R Rademeyer (KwaZulu-Natal Under-15s)
G Radesich (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, Northerns Under-13s)
G Radford (Eastern Transvaal, North West, Western Transvaal)
L Radford (Bellville)
WR Radford (Boland, Eastern Transvaal, Easterns, Impalas, Orange Free State)
PJL Radley (Free State, Orange Free State, Orange Free State B)
EC Radloff (Northern Natal)
EE Radloff (Midlands)
VW Radloff (Border, Border Country Districts)
WP Radloff (Border)
R Radue (South African Country Districts Second XI)
LC Rael (Transvaal B)
A Raeynddson (Bellville)
B Rafedile (South African Invitation XI)
C Raffan (Border Under-13s)
KO Rafferty (Free State, Griqualand West)
AR Rafi Ali (North West Under-13s)
N Rahim (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
W Rahman (KwaZulu-Natal Under-19s)
RA Rail (Western Province)
P Raine (Eastern Province B)
R Raj (Lenasia)
A Raja (Victoria)
A Rajah (Transvaal)
Y Rajie (Avendale)
T Rakhatla (Free State Under-19s)
T Rakhatla (Free State Under-19s)
E Rall (North West Under-13s)
G Rall (KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
ARM Ralph (Griqualand West, Western Province)
WW Ralph (Transvaal)
H Ralphs (North Eastern Transvaal, Transvaal)
D Ramaan (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
OO Ramaboea (North West)
DV Ramabolu (Free State Under-19s)
B Ramakora (Limpopo Under-19s)
G Ramakrishna (umpire)
T Ramanamane (Free State Under-13s B)
B Ramaroka (Limpopo Under-19s)
Ramatobo (Gauteng Under-19s Women)
K Ramdial (umpire)
A Ramdin (KwaZulu-Natal Inland Under-13s, KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
A Ramdin (KwaZulu-Natal Coastal Under-15s)
SP Ramdin (KwaZulu-Natal)
J Rameez (Limpopo Under-17s)
J Rameez (Limpopo Under-13s)
O Ramela (University of the Western Cape)
OA Ramela (Boland, Cape Cobras, Gauteng, Western Province)
U Ramgulam (Natal Under-18s B)
Ramies (Western Province Universities)
B Ramjee (Border Women)
M Rammola (North West Under-17s)
M Rammula (North West Under-15s)
N Ramnarain (Natal, Natal B, Transvaal)
R Ramnarain (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s)
L Ramnarath (KwaZulu-Natal Women)
N Ramnarin (umpire)
R Ramnarin (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
N Ramnath (KwaZulu-Natal Women)
R Ramodisha (Gauteng Under-13s)
R Ramoo (University of the Western Cape)
R Ramoo (United)
RJ Ramoo (Border, Western Province)
M Ramoolla (North West Under-19s)
M Ramothata (Griqualand West)
E Ramotshela (Limpopo Under-19s Women, Limpopo Women)
J Rampersad (Natal)
M Rampersad (Natal)
R Rampersadh (Easterns Under-15s)
S Rampersadh (KwaZulu-Natal Inland Under-17s, KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
M Ramphela (scorer)
Rampton (Western Transvaal)
D Ramrackan (KwaZulu-Natal Women)
R Ramsamy (umpire)
MR Ramsaroop (KwaZulu-Natal)
R Ramsaroop (Natal)
G Ramsay (Wynberg Boys High School)
WK Ramsay (umpire)
D Ramsbottom (Mpumalanga Under-17s)
Y Ramsurrup (KwaZulu-Natal Under-15s, KwaZulu-Natal Under-17s)
Y Ramsurrup (Dolphins Cubs)
E Rance (umpire)
Randall (Border)
Randall (Border Under-18s, Border Under-18s B)
Randall (Almar)
B Randall (Eastern Transvaal, Easterns, Impalas)
D Randall (Border)
E Randall (Griqualand West Under-15s)
H Randall (King William's Town)
LGF Randall (Eastern Province)
MJ Randall (umpire)
RH Randell (Border)
RN Randell (Border)
MGH Randeree (BL D'Oliveira's XI)
YGH Randeree (Natal)
J Randle (Elgin)
G Randles (KwaZulu-Natal Under-13s)
JKL Randles (Natal)
PJL Randles (Natal)
Ranger (Border Under-15s)
G Ranger (Border Under-19s)
MN Ranger (Border, Warriors)
RBC Ranger (Border, Border Country Districts)
W Ranger (Border)
R Rangiah (umpire)
CV Rania (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s)
T Rankholo (Free State Under-13s)
GK Rankin (Transvaal)
D Rankwe (Easterns Under-13s)
O Ranoto (Northerns Under-17s)
A Ranyana (Western Province Under-13s)
M Rapakwane (Northerns Women)
H Rapea (Northerns Under-13s)
T Rapelego (Gauteng)
K Rapholo (Northerns Under-19s Women)
M Rapholo (Limpopo Under-19s)
M Raphunga (Limpopo Under-13s)
K Rapulana (Gauteng, North West)
J Rapulane (Gauteng Under-13s)
M Ras (Boland Under-15s)
A Rasdien (Primrose)
M Rasdien (Westerford High School)
M Rasdien (Western Province Cricket Club)
K Raseleka (North West Under-13s, Northerns Under-15s, Northerns Under-17s, Northerns Under-19s)
K Raseleka (Titans Cubs)
A Rasemenye (Northerns Under-19s)
D Rashe (Kei)
M Rasmeni (Khayelitsha)
M Rasmus (Western Province)
LD Rasmussen (Orange Free State)
M Rasmussen (Border Under-17s)
B Rasool (Western Province Under-15s, Western Province Under-19s)
B Rass (Old Mutual)
B Rass (Western Cape Police)
A Rassool (Montrose)
F Rassoww (Western Province Cricket Club Chairman's XI)
A Rasul (Rowlin Cricket Academy)
D Ratzlaff (North West Under-15s, North West Under-17s)
C Raubenheimer (Northerns-Goodwood)
C Raubenheimer (Bellville)
CH Raubenheimer (Boland)
J Raubenheimer (Border Under-13s)
PN Raubenheimer (scorer)
T Raubenheimer (Northerns-Goodwood)
T Raubenheimer (North West Invitation XI)
V Rauenstein (Gauteng Under-18s)
A Rautenbach (Zululand Invitation XI)
D Rautenbach (KwaZulu-Natal Under-17s)
G Rautenbach (Eastern Transvaal Country Districts, Northern Transvaal Country Districts)
L Rautenbach (umpire)
LJ Rautenbach (umpire)
S Rautenbach (Eastern Province Under-15s)
C Ravens (Western Province)
J Ravenscroft (South Western Districts)
CD Raw (Orange Free State)
DS Rawlings (South African Schools)
T Rawlings (King William's Town)
R Rawoot (Montrose)
P Ray (Southern Transvaal B Women)
J Rayan (KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
PA Rayment (Eastern Province, Eastern Province B, South African Universities, Western Province, Western Province B)
Raymond (Gauteng Under-18s B)
Raymond (Garden Old Boys)
A Rayner (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Under-13s)
BS Rayner (North Eastern Transvaal)
D Rayner (Easterns Under-17s, Easterns Under-19s)
G Rayner (Midlands)
JH Rayner (Natal)
M Rayner (Border)
O Rayner (University of Cape Town)
P Rayner (Kingsmead Mynahs)
PH Rayner (Natal, Natal B, South African Defence Force, South African Universities, Western Province, Western Province B)
W Rayner (Midlands)
A Razaak (Western Province Youth)
SM Razack (KwaZulu-Natal Inland)
A Razak (Free State Under-15s)
AH Razak (Dolphins, KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal Inland)
S Raziet (South African Non-Europeans)
Reader (The Garrison)
W Reader (umpire)
A Rebe (Border Under-13s, Border Under-15s)
Redah (Southern Suburbs Under-18s)
R Redcliffe (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s)
Reddy (KwaZulu-Natal Under-18s B)
BL Reddy (Easterns, The Rest, Titans)
D Reddy (KwaZulu-Natal B, Natal B)
G Reddy (KwaZulu-Natal Under-19s)
G Reddy (Dolphins Academy)
K Reddy (KwaZulu-Natal Under-19s)
R Reddy (KwaZulu-Natal)
R Reddy (Natal)
S Reddy (Dolphins Under-18s, KwaZulu-Natal Under-15s, KwaZulu-Natal Under-19s)
S Reddy (Gauteng Under-15s)
S Reddy (KwaZulu-Natal Under-19s)
E Redelinghuys (Limpopo Under-15s, Limpopo Under-19s)
J Redfern (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
AW Redick (Transvaal)
M Redinger (KwaZulu-Natal Under-17s)
H Redinghuys (Paarl Gimnasium)
CL Redwood (Natal)
HM Reece-Edwards (Natal B)
Reed (Border)
Reed (Natal Mounted Police)
E Reed (South African Country Districts)
J Reeder (Eastern Province Under-19s)
Rees (umpire)
C Rees (Griqualand West)
DW Rees (Rhodesia, Western Province)
E Rees (Green Point)
H Rees (South African Schools)
HG Reeves (Dolphins)
HJP Reeves
RA Reeves (Free State, KwaZulu-Natal)
S Reeves (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
S Reeves (Dolphins Cubs)
T Reeves (South Africa Women)
S Regenstein (Orange Free State)
K Rehse (scorer)
W Reich (Transvaal B)
D Reichman (umpire)
Reid (Bechuanaland)
A Reid (Cape Colony, Western Province)
ABJ Reid (Cape Province, Western Province)
AGC Reid (Orange Free State)
B Reid (Eastern Province)
BC Reid (Border)
D Reid (Eastern Province)
DJ Reid (South Africa Women)
F Reid (Western Province)
H Reid (Northern Transvaal Country Districts)
H Reid (umpire)
H Reid (umpire)
J Reid (umpire)
J Reid (umpire)
J Reid (Western Province Cricket Club)
KP Reid (Eastern Province, Eastern Province B, Northamptonshire)
L Reid (Gauteng Women)
N Reid (South Africa, Western Province)
NJ Reid (North Eastern Transvaal)
P Reid (St Augustine's)
R Reid (Eastern Province Colts)
SC Reid (Border)
TB Reid (Eastern Province, Eastern Province B)
WJC Reid (Orange Free State)
WO Reid (Transvaal)
J Reidemann (Western Province Schools)
C Reider (Northerns-Goodwood)
LJ Reid-Ross (Eastern Province B, Northern Transvaal, South African Universities, Western Province)
CM Reilly (Orange Free State)
NMD Reilly (Orange Free State, Transvaal, Transvaal B)
O Rein (Kimberley Cricket Club)
R Rein (Northern Transvaal Schools)
RW Rein (umpire)
WOH Rein (Border, Eastern Province)
Reinecke (Transvaal Schools B)
K Reinecke (Griqualand West)
K Renecke (Brooklands, Gauteng Under-15s, Gauteng Under-17s)
S Rennells (Limpopo Women)
Rennie (Bechuanaland)
AIH Rennie (Eastern Province)
AJM Rennie (Natal)
C Rennie (Worcester)
R Rennie (Groot Drakenstein)
Renny (The Garrison)
E Renny-Tailyour (Civilians, Port Elizabeth)
V Rensberg (Western Province Under-18s B)
L Rensburg (Gauteng Under-13s)
V Rensburg (Transvaal Under-15s)
V Rensburg (Gauteng Under-18s, Gauteng Under-18s B)
V Rensburg (Western Province Under-18s B)
V Rensburg (United School Sports Association of South African Country Districts Under-17s)
LAL Renze (Eastern Province)
JW Repsold (Mpumalanga)
J Repton (Northern Transvaal Invitation XI)
J Rethman (Natal Country Districts)
C Retief (Limpopo Under-15s)
H Retief (South African Country Districts)
TM Retief (umpire)
Reubenheimer (Western Province Academy)
AC Rex (Transvaal, Transvaal B)
M Rex (Tygerberg)
RC Rex (Pretoria)
RD Rex (South African Universities)
SG Rex (umpire)
A Rexe (Border Under-17s)
JM Rey (Gauteng Under-13s)
D Reynecke (Glamorgan)
S Reyned (Western Province Under-15s)
D Reyneke (South African Defence Force)
JJ Reyneke (Griqualand West)
AG Reynolds (Orange Free State)
B Reynolds (Western Province Schools and Colleges)
G Reynolds (Grahamstown)
OGR Reynolds (Eastern Province)
PH Reynolds (Border)
T Reynolds (Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
PJ Reypert (umpire)
J Rheeder (United School Sports Association of South African Country Districts Under-19s)
Y Rheme (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s)
DA Rhoda (Gauteng)
W RHoda (umpire)
A Rhode (Boland Under-19s)
D Rhode (Old Mutual)
J Rhode (Griqualand West Country Districts Under-15s)
L Rhode (South Western Districts Under-17s)
B Rhodes (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
CB Rhodes (Eastern Province B, Natal, Natal B)
CC Rhodes (Griqualand West)
H Rhodes (South Western Districts Women)
HM Rhodes (Eastern Province)
J Rhodes (umpire)
JN Rhodes (Gloucestershire, Ireland, KwaZulu-Natal, Natal, South Africa, South Africa Under-24s)
M Rhodes (South Western Districts Under-15s)
NR Rhodes (Easterns, Transvaal B)
Rice (Beaufort West, Mother Country)
C Rice (French Bank XI)
CEB Rice (Marylebone Cricket Club, Natal, Nottinghamshire, Scotland, South Africa, Transvaal, Transvaal B)
DF Rice (South African Schools)
MJ Ric-Hansen (Natal B)
N Ric-Hansen (South African Country Districts)
W Richard (umpire)
AR Richards (South Africa, Western Province)
AR Richards (Griqualand West Under-13s, Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-17s, Griqualand West Under-19s)
B Richards (umpire)
BA Richards (Gloucestershire, Hampshire, Natal, South Africa, South Australia)
BH Richards (Boland, Boland B)
G Richards (Cape Town Wanderers, Port Elizabeth)
H Richards (Eastern Province Under-13s)
IG Richards (Boland)
J Richards (Western Province)
J Richards (Griqualand West Under-19s)
J Richards (Gauteng Under-13s)
JR Richards (Northerns)
L Richards (Eastern Province Under-13s)
M Richards (Western Province Under-13s)
M Richards (Rondebosch Boys' High School Under-16s)
R Richards (umpire)
R Richards (Victoria)
R Richards (University of the Western Cape)
RR Richards (Border, Northerns, Titans, Warriors, Western Province)
T Richards (Western Province)
W Richards (umpire)
W Richards (Northern Transvaal)
WHM Richards (South Africa)
C Richardson (Orange Free State)
CP Richardson (Rhodesia)
D Richardson (Potchefstroom Boys High School Old Boys Collegians Second XI)
DJ Richardson (Eastern Province, Eastern Province B, Northern Transvaal, South Africa, South African Defence Force, South African Universities)
G Richardson (Zululand Invitation XI)
J Richardson (umpire)
JH Richardson (North Eastern Transvaal, Transvaal B)
M Richardson (Western Province Cricket Club)
MF Richardson (Border)
MHH Richardson (Western Province)
RA Richardson (Cheshire, North Eastern Transvaal)
RJ Richardson (Northern Transvaal, Northern Transvaal B)
RP Richardson (South African Defence Force, South African Universities, Western Province, Western Province B)
T Richardson (Northern Transvaal)
T Richardson (Bishops Diocesan College)
TS Richardson (Western Province Under-13s)
W Richardson (Durbanville)
W Richardson (Bellville)
WL Richardson (Orange Free State)
A Richerts (umpire)
Riches (Bishops Diocesan College Masters)
M Riches (University of Cape Town)
HIH Richter (South African Universities)
RP Richter (Border, Eastern Province, Griqualand West)
S Richter (umpire)
RD Rickelton (Gauteng Under-13s, Gauteng Under-15s, Gauteng Under-19s, Lions Cubs, Sale, South Africa Under-19s, South African Schools)
G Rickets (Griqualand West Under-18s)
J Rickett (Dolphins Academy)
GJ Ricketts (Griqualand West)
JA Riddell (Natal)
MA Riddell (Natal B)
D Ridgaard (Free State Under-19s)
Ridgard (Free State Under-15s)
D Ridgard (Free State Under-13s, Free State Under-15s)
J Ridgeway (Queenstown)
CR Ridgway (Rhodesia)
CR Ridgway (Bulawayo)
D Ridgway (Techs)
N Ridgway (South African Universities)
RK Ridgway (South African Universities, Transvaal B)
H Riekert (North West Under-13s)
J Riekert (KwaZulu-Natal Under-15s)
J Riekert (KwaZulu-Natal Under-19s)
N Riekert (Eastern Province Under-13s)
DG Riemer (Eastern Province, Griqualand West, Orange Free State)
J Riemer (Western Province Country Districts)
T Riemer (Border)
N Ries (Kei Women)
V Riffles (Griqualand West Women)
P Rigal (Griqualand West)
JR Riley (Transvaal, Transvaal B)
NM Riley (North Eastern Transvaal, Orange Free State)
MJR Rindel (Buckinghamshire, Easterns, Northern Transvaal, Northern Transvaal B, Northerns, South Africa, South African Defence Force, Staffordshire, Transvaal B, Worcestershire Cricket Board)
M Rindell (Northern Transvaal)
DC Rippon (Eastern Province)
FG Rippon (Eastern Province)
JC Rippon (Eastern Province Under-15s)
MJG Rippon (Cape Cobras, Netherlands, Sussex, Western Province)
WV Rippon (Border, Eastern Province Country Districts, Orange Free State, South African Defence Force, Transvaal, Transvaal B)
S Rishen (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
Risk (Western Province)
Risk (The Garrison)
AJC Risley (Natal)
M Rispel (Montrose)
A Rissik (Gauteng Under-13s)
DR Ritchie (Eastern Province)
G Ritchie (umpire)
GG Ritchie (Transvaal, Transvaal B)
J Ritchie (Border Under-13s)
J Ritchie (KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
MR Ritchie (Cape Town)
NJ Ritchie (Eastern Province)
N Ritshuri (Limpopo Women)
C Ritter (Gauteng Women)
C Ritter (Boland Under-19s)
CW Rivett (Transvaal)
FA Roach (Natal)
JE Roach (umpire)
S Roach (Pinelands)
F Robb (Cape Town, Claremont and Woodstock, Western Province)
M Robbertse (Eastern Province Women)
Robbins (Cape Town Wombats)
A Robbins (Green Point)
D Robbins (Cape Town Wombats)
K Robbins (scorer)
VC Robbins (Natal)
J Robert (KwaZulu-Natal Under-13s)
Roberts (Eastern Province Under-18s)
Roberts (Salisbury)
A Roberts (umpire)
AD Roberts (Midlands)
AJ Roberts (Border, Eastern Province, Eastern Province B, South African Universities)
B Roberts (Border, Cambridgeshire, Derbyshire, Transvaal, Transvaal B)
B Roberts (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s)
B Roberts (Western Province Cricket Club)
CL Roberts (Rhodesia)
CL Roberts (Salisbury)
D Roberts (Western Province Cricket Club)
E Roberts (Orange Free State)
E Roberts (Free State Under-13s, Free State Under-17s)
EF Roberts (Midlands)
G Roberts (Western Province Cricket Club)
H Roberts (Free State Under-17s, Free State Under-19s)
H Roberts (Free State Under-19s)
HC Roberts (Eastern Province)
J Roberts (Bishop Lavis)
K Roberts (Pinelands)
L Roberts (umpire)
L Roberts (Eastern Province Under-18s)
L Roberts (Eastern Province Under-13s)
LE Roberts (Eastern Province)
LL Roberts (Boland, Western Province)
M Roberts (Bishops Diocesan College)
N Roberts (KwaZulu-Natal Inland Under-13s, KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
NT Roberts (Northern Transvaal)
P Roberts (Border)
R Roberts (Grahamstown)
R Roberts (Glamorgan)
R Roberts (Bishop Lavis)
S Roberts (St Augustine's)
TM Roberts (Natal, Natal B, Western Province B)
V Roberts (Border)
WE Roberts (Border)
H Roberts Badenhorst (Free State Under-17s)
A Robertshaw (Port Elizabeth)
Robertson (Cape Mounted Rifles)
G Robertson (Dolphins Under-18s, KwaZulu-Natal Under-13s, KwaZulu-Natal Under-15s, KwaZulu-Natal Under-19s)
G Robertson (University of Cape Town)
G Robertson (Oakdale)
J Robertson (Midlands)
J Robertson (Gauteng Under-13s)
JB Robertson (South Africa, Western Province)
K Robertson (Gauteng Under-15s)
K Robertson (Pinelands)
L Robertson (KwaZulu-Natal Inland Women)
RG Robertson (Rhodesia)
SD Robertson (Rhodesia, Zimbabwe-Rhodesia)
T Robertson (Western Province B)
T Robertson (Northerns-Goodwood)
T Robertson (Boland and Western Province Combined Academy XI)
TW Robertson (King William's Town)
Z Robertson (South Western Districts Under-15s)
BD Robey (Eastern Province, Eastern Province B)
M Robey (Hermanus)
MH Robey (Easterns)
J Robins (Orange Free State)
Robinson (scorer)
Robinson (Westerford High School)
A Robinson (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s)
C Robinson (umpire)
C Robinson (Mpumalanga Women)
CD Robinson (Cambridge University, Natal, The Rest)
D Robinson (South African Schools)
D Robinson (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s, KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
DG Robinson (Northern Transvaal B)
ES Robinson (Middleburg)
FR Robinson (North Eastern Transvaal, Northern Transvaal)
G Robinson (Griqualand West)
GH Robinson (Pretoria)
JW Robinson (Griqualand West)
KD Robinson (Natal, Natal B, South African Defence Force)
LG Robinson (Natal, Rhodesia)
M Robinson (Griqualand West Under-19s)
PA Robinson (Lancashire, Northern Transvaal, Northern Transvaal B)
R Robinson (Easterns Permanent Bank XI)
R Robinson (South African College High School)
S Robinson (Natal, Pietermaritzburg)
V Robinson (Western Province Colleges)
VL Robinson (Rhodesia)
Z Robinson (Griqualand West Under-13s)
MR Robison (Western Province Combined XI Women)
J Robson (Midlands)
RW Robson (Eastern Province)
W Robyn (Boland Under-13s, Boland Under-15s, Boland Under-19s)
R Rocher (Northern Rhodesia)
T Rock (University of Cape Town)
Rod (Garden Old Boys)
O Rode (KwaZulu-Natal Under-17s)
GH Roderick (Gloucestershire, KwaZulu-Natal)
B Rodgers (Border Under-13s)
L Rodgers (Western Province Under-17s)
R Rodgers (Western Province Under-15s)
R Rodgers (Kuils River)
T Rodgers (Tygerberg)
CH Rodliffe (umpire)
K Rodocanachi (Eastern Province Women)
L Rodolo (Border, Griqualand West, South Western Districts)
J Rodrigues (Limpopo Under-13s)
G Rodwell (Griqualand West)
DL Roe (Eastern Province)
GA Roe (Eastern Province, Eastern Province B, Griqualand West, Lions, North West)
LA Roelfse (South Western Districts)
C Roelofse (Eastern Province, Eastern Province B)
H Roelofse (South Gauteng Under-19s)
G Roelofsen (Gauteng Under-13s, Gauteng Under-19s, Lions Cubs, South Africa Under-19s, South African Schools)
G Roelofsen (University of Johannesburg)
L Roes (North West Invitation XI)
HP Roesch (Western Transvaal)
OR Roesstorff (Almar, Bishops College, Cape Town, Doncaster Town Second XI, Western Province Under-19s)
Roestoff (Western Province Under-15s B)
DD Roets (North West)
R Roets (Northern Transvaal Country Districts)
R Roets (Mpumalanga Under-19s)
A Rogers (Western Province South Western Districts)
A Rogers (Western Province Cricket Club)
G Rogers (South-West Districts)
G Rogers (South-West Districts)
K Rogers (Northerns Under-17s)
L Rogers (Western Province Under-15s, Western Province Under-17s)
L Rogers (Rondebosch)
R Rogers (Natal)
R Rogers (South African Schools)
S Rogers (Transvaal B)
M Rohlandt (Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-17s, Griqualand West Under-19s)
M Rohlandt (Knights Cubs)
S Rohlandt (Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-17s, Griqualand West Under-19s)
GL Roji (South Africa African XI)
DA Rolfe (Cape Town)
LW Rolfe (North Eastern Transvaal)
TA Rolfe (North Eastern Transvaal)
H Rolfes (Northerns Under-13s, Northerns Under-15s)
B Rollinson (KwaZulu-Natal Country Districts Under-19s)
M Roman (Western Province Under-15s)
M Roman (Rondebosch School)
G Ronaldson (Western Province Combined XI Women)
MB Ronaldson (Eastern Province)
C Rood (Rondebosch Boys' High School Under-16s)
JF Rood (Orange Free State)
K Roodt (Bellville)
R Roodt (Gauteng Under-13s)
S Roodt (Mpumalanga)
A Roodtman (North Gauteng Under-19s)
A Rooke (Boland Under-13s)
J Rookledge (Western Province Under-19s)
QJ Rookledge (Western Province)
Roos (North West Under-15s)
AC Roos (Western Province)
D Roos (Northern Transvaal Schools B)
E Roos (North West Under-19s)
G Roos (The Sabres)
G Roos (Northern Province Under-13s)
G Roos (Pinelands)
J Roos (umpire)
JS Roos (Boland, Boland B)
K Roos (Boland Under-19s Women)
L Roos (umpire)
L Roos (North West Under-17s)
L Roos (North West University)
M Roos (Western Transvaal)
M Roos (Boland Under-19s Women)
M Roos (Hermanus)
O Roos (Northern Transvaal Schools B)
R Roos (Southern Cape)
S Roos (Boland Under-23s)
S Roos (Hermanus)
A Roothman (Northern Transvaal Under-13s)
JB Roothman (Rhodesia, Transvaal)
V Rooyen (Northern Transvaal Under-15s, Northern Transvaal Under-18s)
V Rooyen (Northern Province Under-15s)
B Roper (Bellville)
Rorich (Victoria Cricket Club Invitation XI)
M Rorich (Victoria)
F Roro (South Africa Bantus)
BM Roscoe (Western Province)
A Rose (Transvaal)
BO Rose (Border Country Districts)
D Rose (Tygerberg)
D Rose (Montrose)
HG Rose (umpire)
M Rose (Griqualand West, Griqualand West Under-24s)
R Rose (Elgin)
R Rose (Kuils River)
RSK Rose (Griqualand West, Natal, Transvaal)
A Rose-Innes (Kimberley, South Africa, Transvaal)
C Rose-Innes (Griqualand West)
M Rose Innes (Nova Constantia)
B Rosen (umpire)
D Rosenberg (BL D'Oliveira's XI)
E Rosenberg (South Africa Coloureds)
MC Rosenberg (Cambridge University Centre of Cricketing Excellence, Leicestershire, Loughborough University Centre of Cricketing Excellence, North West)
R Rosenberg (Transvaal)
Rosenburg (United School Sports Association of South African Country Districts Under-17s)
C Rosendorff (Northern Transvaal Country Districts)
CL Rosendorff (Limpopo)
N Rosendorff (Orange Free State)
W Rosenzweig (Northern Orange Free State)
A Rosevear (Combined Services)
AM Rosholt (Transvaal)
DS Rosier (Griqualand West, Knights)
S Rosier (Griqualand West Under-13s, Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-17s, Griqualand West Under-19s)
Ross (United School Sports Association of South African Country Districts Under-17s)
B Ross (Bedford Cricket Club)
CK Ross (Western Province B)
D Ross (Border Under-17s)
J Ross (Midlands)
J Ross (Gauteng Under-15s, Gauteng Under-17s)
JG Ross (Mother Country)
K Ross (Eastern Province Country Districts)
T Ross (Northerns-Goodwood)
WC Ross (Western Province)
M Rossier (umpire)
G Rossiter (umpire)
Rossouw (Border Under-15s)
A Rossouw (South Western Districts Under-13s)
B Rossouw (South African Defence Force)
BJ Rossouw (South Western Districts Under-19s)
C Rossouw (Northerns Under-15s)
D Rossouw (Eastern Province, Eastern Province B, North West)
DL Rossouw (Northerns Under-17s, Northerns Under-19s)
DL Rossouw (Northerns Invitation XI)
E Rossouw (Easterns Under-13s, Easterns Under-15s)
E Rossouw (South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s, South Western Districts Under-19s)
E Rossouw (Glamorgan)
E Rossouw (Northerns-Goodwood)
J Rossouw (Easterns)
J Rossouw (United School Sports Association of South African Country Districts Under-17s)
J Rossouw (Durbanville)
M Rossouw (Northerns-Goodwood)
R Rossouw (Griqualand West Under-13s, Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-17s, Griqualand West Under-19s)
R Rossouw (West End)
RR Rossouw (Basnahira Cricket Dundee, Eagles, Free State, Knights, Royal Challengers Bangalore, South Africa)
S Rossouw (umpire)
SW Rossouw (North West Under-13s, North West Under-15s, North West Under-17s)
C Ross Todd (Mpumalanga Under-13s)
GJ Rothman (Easterns)
E Roulston (Limpopo Under-13s, Limpopo Under-15s)
N Round (Fish Hoek)
A Rouse (Tygerberg)
R Rouse (Eastern Province)
Rousseau (umpire)
L Routenbach (umpire)
D Routledge (JD Logan's XI)
TW Routledge (South Africa, Transvaal)
WG Routledge (umpire)
Roux (Northern Transvaal Under-15s)
Roux (North Gauteng Under-18s, North Gauteng Under-18s B)
Roux (Northerns Under-18s B)
A Roux (Northerns)
A Roux (South Africa Development XI)
A Roux (umpire)
G Roux (Limpopo Under-15s)
J Roux (Worcester)
J Roux (North West Under-15s)
JHS Roux (Orange Free State B)
L Roux (South African Country Districts Under-17s)
M Roux (Elgin)
N Roux (Border Under-13s, Border Under-15s, Border Under-17s)
P Roux (umpire)
PAG Roux (referee)
PF Roux (Griqualand West)
PF Roux (Griqualand West)
R Roux (KwaZulu-Natal Under-17s, KwaZulu-Natal Under-19s)
A Rowan (Country Clubs)
A Rowan (B Mitchell's XI)
A Rowan (South Africa Army)
AL Rowan (Country Clubs)
AMB Rowan (South Africa, Transvaal)
DA Rowan (Transvaal)
EAB Rowan (Eastern Province, South Africa, Transvaal)
GA Rowe (Cape Colony, South Africa, Western Province)
J Rowe-Roberts (Bishops Diocesan College)
D Rowett (University of Cape Town)
J Rowett (Boland Under-13s, Boland Under-15s)
K Rowe-Wilson (Natal Under-13s)
H Rowles (Free State Under-13s)
G Rowley (Dolphins, KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal B, KwaZulu-Natal Inland, Lions, North West)
G Rowley (United School Sports Association of South African Country Districts Under-17s)
G Rowley (Natal Under-18s)
Rowlinson (United School Sports Association of South African Country Districts Under-17s)
H Roy (North West Under-13s)
HNP Roy (Western Province)
N Rubela (Easterns Under-19s)
N Rubeni (Easterns Under-19s)
A Rubidge (South Africa Malays)
A Rubidge (SA Haque's XI)
J Rubidge (Western Province Willows)
R Rubidge (Transvaal)
S Rubidge (Transvaal)
Y Rubidge (Transvaal, Transvaal B)
Z Rubino (KwaZulu-Natal Under-19s)
PSB Rudd (Griqualand West)
AO Rudman (Eastern Province)
J Rudman (Northerns-Goodwood)
Rudolph (North Gauteng Under-18s)
GJ Rudolph (Limpopo, Namibia)
J Rudolph (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s, South Western Districts Under-19s)
J Rudolph (Northern Transvaal Under-13s, Northern Transvaal Under-18s)
J Rudolph (Northerns Under-15s)
JA Rudolph (African XI, Eagles, Glamorgan, Jamaica Tallawahs, Northerns, Northerns B, South Africa, Surrey, The Rest, Titans, Yorkshire)
M Rudston (Bishops Diocesan College)
J Ruger (Western Province Combined XI Women)
A Ruiters (Northerns-Goodwood)
D Ruiters (Eastern Province Country Districts Under-15s)
KJ Rule (Northern Transvaal, Transvaal, Transvaal B)
B Rum Bu (South Africa African XI)
D Rundle (Techs)
DB Rundle (South Africa, South African Defence Force, South African Universities, Western Province, Western Province B)
EDB Rush (Griqualand West, Western Province)
WRG Rush (Transvaal, Western Province)
E Rushin (Victoria)
G Rushin (Victoria)
A Rushmere (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
CG Rushmere (Border and Eastern Province Combined XI, Eastern Province, South African Universities, Western Province)
D Rushmere (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s)
G Rushmere (Techs-Mutual)
G Rushmere (Eastern Province Under-13s)
JW Rushmere (South African Universities, Western Province)
M Rushmere (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
MW Rushmere (Eastern Province, Eastern Province B, South Africa, South African Defence Force, South African Universities, Transvaal, Transvaal B)
R Rushmere (Border Under-13s)
Russel (Westerford High School)
D Russel (Western Province Cricket Club)
R Russel (North West Under-19s Women)
A Russell (Gauteng Under-19s)
C Russell (Claremont)
C Russell (Bellville)
CRC Russell (umpire)
D Russell (Bishops Diocesan College)
D Russell (Western Province Under-15s)
D Russell (Western Province Cricket Club)
G Russell (North Eastern Transvaal)
M Russell (South African College High School)
N Russell (Claremont)
RC Russell (Eastern Province B)
SG Russouw (Easterns Under-15s)
C Rust (South Western Districts Under-17s, South Western Districts Under-19s)
O Rusthof (South African College School Old Boys)
T Ruswa (University of the Western Cape)
K Ruthenberg (Nova Constantia)
Ruthenburg (Friendly Cricketers Association)
CSE Rutherfoord (Griqualand West, Kimberley)
JHH Rutherfoord (Transvaal)
RL Rutherfoord (Natal XI)
AR Rutherford (Pirates)
H Rutherford (Griqualand West)
H Rutherford (Boland Academy)
N Rutherford (Natal Country Districts)
R Rutherford (Potchefstroom)
L Ruthven (South Africa Blind)
D Rutter (Transvaal Country Districts)
C Rutters (scorer)
RB Ryall (Avendale)
RJ Ryall (Western Province, Western Province B)
BE Ryan (Easterns)
D Ryan (Eastern Province Under-17s)
EP Ryan (umpire)
FJ Ryan (Border)
LJ Ryan (Western Province B)
P Ryan (Northern Transvaal Country Districts, South African Country Districts)
WT Ryan (umpire)
Ryder (umpire)
K Ryklief (Glamorgan)
K Ryklieff (Glamorgan)
S Rykliff (United)
DI Ryland (KwaZulu-Natal Inland)
RS Ryninks (umpire)
N Rynners (Northern Transvaal, Northern Transvaal B)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2015 CricketArchive