CricketArchive

South Africa Players (E)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

CR Eager (Border)
C Eagle (South African Universities)
E Eaglestone (Natal)
ES East (Orange Free State)
RJ East (Impalas, Orange Free State, Orange Free State B, South African Universities)
JW Easterbrook (Natal, Transvaal)
V Eastland (North Eastern Transvaal)
Easton (South Gauteng Under-17s)
T Easton (Northerns Under-15s, Northerns Under-17s)
C Eaton (Country Clubs)
DP Eaton (Transvaal)
HJ Eaton (umpire)
D Eayrs (Western Province)
Ebart (Garden Old Boys)
A Ebrahim (Western Province Under-15s, Western Province Under-17s)
F Ebrahim (Western Province)
I Ebrahim (Natal, Natal, Natal B, The Rest)
M Ebrahim (Natal)
M Ebrahim (Western Province)
N Ebrahim (Eastern Province)
S Ebrahim (KwaZulu-Natal Under-17s)
W Ebrahim (Boland Under-19s)
Y Ebrahim (Western Province)
Y Ebrahim (Northerns Under-13s)
T Ebrahims (scorer)
KW Eccles (Dolphins, KwaZulu-Natal)
GH Eckard (umpire)
LS Eckard (Western Province)
M Eckard (North West Under-19s)
K Eckles (KwaZulu-Natal Under-19s)
C Eckron (Eastern Province Invitation XI)
Q Ecksteen (South African Defence Force)
R Edelmann (Midlands)
J Eden (umpire)
KR Eden (Griqualand West)
TA Eden (Griqualand West)
T Edgar (Gauteng, South African Schools)
R Edie (Middleburg)
TD Edington (Kimberley)
A Edkins (Grahamstown)
S Edkins (Kimberley)
R Edlmann (Midlands)
GA Edmeades (Western Province)
G Edmond (umpire)
DE Edmondson (King William's Town)
FDB Edmunds (Griqualand West)
Edney (Border)
Edwardes (Pietermaritzburg)
Edwards (Cape Mounted Rifles)
AC Edwards (Europeans, Orange Free State)
B Edwards (Western Province Under-13s)
D Edwards (Orange Free State Country Districts)
D Edwards (Western Province Under-13s)
DN Edwards (Northern Transvaal, Northern Transvaal B, Transvaal B)
FH Edwards (South Africa Army)
J Edwards (Eastern Province)
J Edwards (Midlands)
J Edwards (Griqualand West Under-13s)
JA Edwards (Natal Under-24s)
JM Edwards (Potchefstroom)
M Edwards (Fish Hoek)
N Edwards (Transvaal)
NH Edwards (Border)
P Edwards (Techs-Mutual)
RA Edwards (North Eastern Transvaal)
W Edwards (Midlands)
W Edwards (Border XI)
W Edwards (Western Province Under-19s)
WE Edwards (umpire)
WW Edwards (Johannesburg, Natal)
Edwee (Durbanville)
J Edy (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s)
J Edy (KwaZulu-Natal Under-13s)
W Egmond (Western Province Universities)
G Ehlers (Mpumalanga Under-13s)
J Ehlert (Griqualand West)
BW Ehret (Transvaal, Transvaal B)
JA Ehrke (Border, Border B)
C Eichstadt (Border Women)
EL Eichstadt (Eastern Province)
TC Eichstadt (Orange Free State)
C Ekron (University of Cape Town)
CE Eksteen (Gauteng, Northern Transvaal B, South Africa, South African Defence Force, South African Universities, Transvaal, Transvaal B)
CE Eksteen (South Africa Women)
L Eksteen (Boland Under-13s, Boland Under-17s)
M Eksteen (Western Province Under-13s)
S Eksteen (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s, South Western Districts Under-19s)
WN Eksteen (umpire)
D Ekstraal (South Western Districts)
W Ekstraal (South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s, South Western Districts Under-19s, Western Province Academy)
M Ekstrom (Western Province Under-13s, Western Province Under-15s)
AP Eland (Griqualand West)
A Elembi (Border Under-13s, Border Under-15s, Border Under-17s, Border Under-19s)
PL Elffers (umpire)
AG Elgar (Boland, Boland B, Impalas, Northern Transvaal B, Western Province, Western Province B)
D Elgar (Eagles, Free State, Knights, Somerset, South Africa, Titans)
RC Elgar (Orange Free State)
MK Elgie (Natal, South Africa)
P Elgin (Rhodesia Country Districts)
AEA Eliot (Griqualand West)
G Eliot (Griqualand West, Kimberley)
ZW Elkin (Cardiff Marylebone Cricket Club University)
Ellery (scorer)
V Ellery (Natal)
Elliot (Alma Marists)
Elliot (Rorke's Drift Garrison)
D Elliot (Border Under-13s)
N Elliot (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s, KwaZulu-Natal Inland Under-19s, Mpumalanga Under-15s)
P Elliot (Wanderers)
Elliott (Border)
CG Elliott (Port Elizabeth)
D Elliott (Eastern Province, Eastern Province B)
DG Elliott (Rhodesia)
RK Elliot-Wilson (Border)
Ellis (Western Province)
Ellis (Pietermaritzburg)
AG Ellis (Transvaal B)
C Ellis (Border Under-17s, Border Under-19s)
C Ellis (Claremont)
D Ellis (Griqualand West, Orange Free State)
D Ellis (Transvaal)
JD Ellis (King William's Town)
JR Ellis (Natal, Transvaal)
M Ellis (North West Under-19s)
PT Ellis (Orange Free State)
R Ellis (umpire)
RA Ellis (Orange Free State Country Districts)
Z Ellis (Free State Under-13s)
A Ellis-Cole (Gauteng Under-13s, Gauteng Under-15s, Gauteng Under-17s)
E Ellison (Northern Natal)
GE Ellison (Northern Natal)
E Elonja (KwaZulu-Natal Inland Women)
G Elphick (Western Province Academy)
G Els (Limpopo, Limpopo Under-19s)
H Els (scorer)
J Els (North West Under-19s)
S Els (Border)
S Els (Griqualand West Women)
T Els (South African Country Districts)
W Els (Border, Eastern Province)
Z Els (Easterns Under-15s)
J Else (Mpumalanga Under-17s, Mpumalanga Under-19s)
M Elsie (Mpumalanga Women)
Elsworth (Middle Rhodesia)
CH Elton (umpire)
FW Elworthy (Transvaal)
S Elworthy (Lancashire, Northern Transvaal, Northern Transvaal B, Northerns, Nottinghamshire, South Africa, South African Defence Force, The Rest, Transvaal B)
FE Emary (South African Universities, Western Province)
B Emberton (umpire)
A Emiljo (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s)
A Emmerson (umpire)
D Emsley (Western Province Willows)
C Emslie (South Gauteng Under-15s)
D Emslie (Pinelands)
DG Emslie (Eastern Province, Eastern Province B)
EAN Emslie (Border, Eastern Province Country Districts)
HF Emslie (Orange Free State)
HG Emslie (Eastern Province)
OD Emslie (Orange Free State, Transvaal B)
PAN Emslie (Border, Border B)
WR Endean (Marylebone Cricket Club, South Africa, Transvaal)
C Engel (Western Province Under-13s)
B Engelbrecht (Griqualand West Under-13s, Griqualand West Under-15s)
H Engelbrecht (Northern Transvaal B, Transvaal B, Western Transvaal)
H Engelbrecht (Menlo Park)
H Engelbrecht (Limpopo Under-13s)
J Engelbrecht (umpire)
J Engelbrecht (Gauteng Under-19s Women, Gauteng Women)
J Engelbrecht (Boland Under-13s)
K Engelbrecht (Southern Cape)
LM Engelbrecht (umpire)
M Engelbrecht (Border Under-13s)
R Engelbrecht (Easterns Under-13s)
RD Engelbrecht (Griqualand West, The Rest)
RJ Engelbrecht (Boland, Dolphins, KwaZulu-Natal)
SA Engelbrecht (Cape Cobras, Northerns, Western Province)
W Engelbrecht (Southern Transvaal Country Districts)
W Engelbrecht (Western Province Under-17s)
A Engelhof (Western Province Under-15s)
JM Engelke (Gauteng, Hertfordshire, Transvaal B)
Engels (South Western Districts)
J Engels (West Coast)
S Engels (Northern Transvaal Country Districts)
S Engels (umpire)
EC Engelsman (Griqualand West)
English (Johannesburg)
A English (Colonial Born)
CR English (Griqualand West)
CV English (Boland, Griqualand West, Scotland, Western Province, Western Province B)
W English (Colonial Born)
JV Ennor (Griqualand West)
W Enos (Old Mutual, Western Province Under-19s)
P Enright (Boland Women, Western Province Women)
CT Enslin (North West, Western Transvaal)
D Enslin (Southern Cape)
D Enslin (Northern Province Under-15s)
E Enslin (Limpopo Women)
H Enslin (Griqualand West Under-17s)
M Enslin (Limpopo Under-15s, Tuks)
W Enwee (Southern Cape)
AF Erasmus (North West)
B Erasmus (South Western Districts Under-13s)
B Erasmus (Northerns Under-19s)
C Erasmus (North West Under-15s)
C Erasmus (Boland Under-17s)
DN Erasmus (Griqualand West)
F Erasmus (Easterns, Transvaal B, Western Transvaal)
F Erasmus (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
G Erasmus (South African Schools)
H Erasmus (scorer)
H Erasmus (Gauteng Women, North West Under-19s Women, North West Women)
H Erasmus (Impalas)
HA Erasmus (Impalas)
J Erasmus (Easterns Under-19s)
JF Erasmus (umpire)
JG Erasmus (Northerns Under-15s)
K Erasmus (Mpumalanga)
L Erasmus (Free State Women, North West Women)
M Erasmus (Boland, Boland B, Impalas)
M Erasmus (Boland Under-13s)
M Erasmus (Eastern Province Under-19s Women)
M Erasmus (Gauteng Under-13s)
M Erasmus (Northerns Under-13s)
N Erasmus (umpire)
OJ Erasmus (Boland)
P Erasmus (South African Country Districts)
P Erasmus (Impalas)
R Erasmus (Impalas)
S Erasmus (Limpopo Under-13s)
W Erasmus (Northerns Under-13s)
W Erasmus (North West Under-13s, North West Under-15s, North West Under-19s)
U Erenzen (Boland Academy)
D Erickson (Western Province Colts)
GK Erlank (Griqualand West)
H Erlank (Free State Under-15s)
MN Erlank (Free State, Knights)
S Ernst (Northerns Under-19s)
NB Ervine (Rhodesia B)
RM Ervine (Rhodesia B)
SJ Erwee (Dolphins, KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal Inland)
B Esau (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s)
C Esau (Eastern Province Invitation XI)
G Esau (South Western Districts Under-13s)
LO Esau (Eastern Province Women)
R Esau (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-19s)
J Esbach (Free State Under-13s B)
Escombe (Durban)
B Escott (Wanderers)
JG Espinasse (Orange Free State)
TJ Espitalier (umpire)
B Ess (South African Country Districts)
S Ess (Boland Under-23s)
T Essack (Dolphins, KwaZulu-Natal)
H Essop (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
A Esterhuizen (scorer)
B Esterhuizen (Border B, Border Country Districts)
C Esterhuizen (Western Province Women)
C Esterhuizen (South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s)
D Esterhuizen (Transvaal, Transvaal B)
J Esterhuizen (Northerns Under-13s, Northerns Under-15s)
L Esterhuizen (Natal)
L Esterhuizen (West Coast Women)
V Esterhuizen (Limpopo Under-17s, Limpopo Under-19s)
BD Esterhuysen (North West, Western Transvaal)
Etienne (Garden Old Boys)
TE Etlinger (Natal, Western Province)
W Euley (Boland, Cape Cobras, Western Province, Western Province Boland)
J Eustice (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
R Eustice (Transvaal)
A Evans (Griqualand West)
AR Evans (Orange Free State)
DHL Evans (Rhodesia)
G Evans (South African Country Districts Second XI)
HKS Evans (Rhodesia)
I Evans (Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
L Evans (Western Province Schools)
LLM Evans (Western Province)
M Evans (umpire)
QMS Evans (umpire)
RA Evans (Griqualand West)
RJ Evans (Border)
RM Evans (Transvaal and Natal Schoolboys)
S Evans (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
EF Eveleigh (umpire)
D Evenden (Southern Transvaal Women)
G Everard (Eastern Province Under-15s)
LS Everington (umpire)
SJ Evert (Griqualand West)
D Everton (umpire)
B Ewerts (South Western Districts Under-19s)
ED Ewerts (South Western Districts)
D Eygelaar (Limpopo Under-17s)
R Eyre (Cape Mounted Rifles)
M Ezekowitz (South African Universities)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2014 CricketArchive