CricketArchive

South Africa Players (A)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

BJ Aarons (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s, South Western Districts Under-19s)
S Abader (United)
A Abass (Primrose)
A Abbas (Rondebosch Boys' High School Under-16s)
A Abbas (United)
M Abbas (Western Province)
M Abbas (United)
M Abbas (Montrose)
A Abbass (South Africa Indians)
GC Abbott (Griqualand West, Impalas, Northern Transvaal)
KJ Abbott (Dolphins, Hampshire, Kings XI Punjab, KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal Inland, Middlesex, South Africa, Worcestershire)
M Abbott (South African Country Districts)
P Abbott (Northern Transvaal Country Districts, South African Country Districts)
P Abbott (Rhodes University)
RMW Abbott (umpire)
S Abbott (scorer)
S Abbott (scorer)
F Abderouf (Western Province)
Abderoul (Peninsula Technikon)
L Abdool (North West Under-13s, North West Under-15s)
K Abdulla (Eastern Province Under-13s)
M Abdulla (Western Province)
YA Abdulla (Dolphins, Kings XI Punjab, KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal Inland, South Africa)
E Abdullah (umpire)
H Abdullah (umpire)
M Abdullah (Transvaal, Western Province)
Z Abdullah (Primrose, United, Western Province Under-15s)
P A'Bear (umpire)
G Abed (Lancashire Second XI, Nelson, Rochdale)
G Abed (South Africa Indians, South Africa Malays, South African Non-Europeans)
G Abed (South Africa Malays)
Gesant Abed (South Africa Malays)
GH Abed (South Africa Malays)
L Abed (SA Haque's XI)
M Abed (Transvaal)
S Abed (Enfield, Lancashire Second XI, Netherlands, Surrey Second XI, Warwickshire Second XI, Worcestershire Second XI)
S Abed (South Africa Malays, South African Non-Europeans)
A Abel (Cape Town, Northerns-Goodwood)
Da Abel (Northerns-Goodwood)
Duane Abel (Northerns-Goodwood)
JG Abell (Orange Free State)
E Abels (Hermanus)
T Abendanon (Gauteng Under-13s, Hilton College)
TF Abernethy (Transvaal)
Abersalie (Eastern Province Under-18s B)
A Abiet (Green Point)
J Able (Hermanus High School)
A Abowath (Gauteng)
A Abowath (Transvaal Under-13s)
S Abraham (Montrose)
Abrahams (South African Cricket Board President's XI)
Abrahams (Transvaal Country Districts)
A Abrahams (Western Province Cricket Club, Western Province Under-19s)
A Abrahams (Victoria)
A Abrahams (United)
A Abrahams (Victoria)
A Abrahams (Pinelands)
A Abrahams (Northern Cape Under-17s)
A Abrahams (Eastern Province)
A Abrahams (Natal Coloured Cricket Board)
AP Abrahams (Free State)
B Abrahams (Nelson Mandela Metropolitan University)
C Abrahams (Avendale)
C Abrahams (Northerns Under-13s)
C Abrahams (Griqualand West Coloured Cricket Union)
C Abrahams (Peninsula and Western Districts Cricket Board)
C Abrahams (Transvaal Country Districts)
CJ Abrahams (Western Province)
CS Abrahams (Boland)
D Abrahams (Tygerberg)
E Abrahams (Eastern Province)
E Abrahams (Bishop Lavis)
E Abrahams (Tygerberg)
F Abrahams (Eastern Province)
F Abrahams (Eastern Province)
F Abrahams (Ottomans, University of Cape Town, Western Province Under-15s)
F Abrahams (scorer)
G Abrahams (Eastern Province)
G Abrahams (Eastern Province)
G Abrahams (umpire)
G Abrahams (South Western Districts Women)
G Abrahams (Boland Under-13s)
G Abrahams (Olympian Wanderers, St Patrick's College, Kimberley)
G Abrahams (Claremont)
G Abrahams (Griqualand West)
GJ Abrahams (Griqualand West, Knights, Northern Cape)
H Abrahams (South African Non-Europeans)
H Abrahams (Green Point)
H Abrahams (South Africa Malays)
I Abrahams (Glamorgan)
K Abrahams (South Western Districts Women)
K Abrahams (Pinelands High School)
M Abrahams (Eastern Province)
M Abrahams (Western Province Women)
M Abrahams (Primrose)
M Abrahams (South Africa Malays)
MS Abrahams (umpire)
MS Abrahams (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
N Abrahams (Transvaal)
N Abrahams (Glamorgan, Tygerberg, University of the Western Cape, Western Province Under-19s)
N Abrahams (scorer)
R Abrahams (Eastern Province Under-13s)
S Abrahams (Eastern Province, Eastern Province, Eastern Province B, Northerns, South Africa, South African Students)
S Abrahams (Easterns, Easterns and Northerns Combined XI, Titans, Western Province)
S Abrahams (Montrose)
S Abrahams (Bishops Diocesan College, South African Schools, Western Province Under-15s)
S Abrahams (United)
S Abrahams (Primrose)
S Abrahams (Nelson Mandela Metropolitan University)
S Abrahams (Northern Cape Under-17s)
T Abrahams (Easterns Under-15s)
T Abrahams (Ottomans, Western Province Under-17s)
U Abrahams (Eastern Province, Eastern Province B, Gauteng)
U Abrahams (Eastern Province Under-13s)
Y Abrahams (Griqualand West)
Z Abrahams (South Africa Under-19s, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
Z Abrahams (United)
Z Abrahams (South African Colts XI)
Abrahamse (Groot Drakenstein)
M Abrahamson (Sandpipers)
T Abrahamson (scorer)
W Abrahim (North West)
Y Abrahim (Boland East)
ZA Abrahim (Boland, Boland B, Dolphins, Griqualand West, Griqualand West B, KwaZulu-Natal)
Abrams (Durban High School)
CD Abrams (North Eastern Transvaal)
CL Abrams (Northerns)
G Abrams (Eastern Province)
AR Accom (Eastern Province Under-19s)
S Ackerdien (Primrose, Western Province Academy)
Ackerman (Western Province Schools)
Ackerman (University of Cape Town)
Ackerman (Border Country Districts)
Ackerman (Rand Afrikaans University)
A Ackerman (umpire)
C Ackerman (umpire)
C Ackerman (Free State Rural, South Western Districts Under-13s)
D Ackerman (Brackenfell)
HD Ackerman (Cape Cobras, Dolphins, Gauteng, KwaZulu-Natal, Leicestershire, Lions, South Africa, South Africa Under-24s, Warriors, Western Province, Western Province B)
HM Ackerman (Border, Natal, Natal B, North Eastern Transvaal, Northamptonshire, Western Province, Western Province B)
J Ackerman (Stellenbosch Farmers Winery)
J Ackerman (Border Schools)
MJ Ackerman (North West)
S Ackerman (Western Province Under-19s)
S Ackerman (Western Province Schools B)
T Ackerman (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s)
WB Ackerman (Eastern Province)
Ackermann (Western Province Country Districts)
Ackermann (Western Province Schools)
CN Ackermann (Eastern Province, Warriors)
GL Ackermann (Northern Transvaal, Northern Transvaal B, Orange Free State, Western Province B)
H Ackermann (Border Schools)
JP Ackermann (Northern Transvaal, Northern Transvaal B, Western Province B)
R Ackermann (Northerns-Goodwood)
S Ackermann (Boland, Western Province)
S Ackermann (Stellenbosch University)
A Ackeroyd (Northern Rhodesia Women)
MG Acock (Transvaal B)
Acutt (Rhodesia Schools)
Acutt (Natal Durban University)
B Acutt (Rhodesia Schools)
R Adair (Old Grey)
R Adair (Old Johannians)
RW Adair (Transvaal B)
SR Adair (Eastern Province)
L Adam (Eastern Province Invitation XI)
SM Adam (KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal B, Natal)
Adams (South Western Districts)
Adams (Pinelands)
Adams (Griqualand West Schools)
Adams (Western Province B)
Adams (Border Country Districts)
Adams (Western Province Under-13 Schoolboys Invitation XI)
A Adams (Western Province)
A Adams (United School Sports Association of South African Country Districts Under-19s)
A Adams (Western Province Schools B)
A Adams (Tygerberg)
A Adams (Tygerberg)
A Adams (Boland Under-19s)
AM Adams (Avendale, Eastern Province Under-17s, Western Province Under-19s)
B Adams (Cape Town Wombats)
B Adams (Eastern Province Under-13s)
B Adams (Primrose)
BC Adams (Boland, Gauteng, Lions)
C Adams (Boland West)
C Adams (Brackenfell)
Cernell Adams (Eastern Province Midlands)
Cole Adams (Eastern Province Midlands)
Cernell Adams (Eastern Province Midlands)
D Adams (Eastern Province Country Districts)
D Adams (Wanderers)
D Adams (Nelson Mandela Metropolitan University)
D Adams (scorer)
D Adams (scorer)
E Adams (Malays)
E Adams (umpire)
E Adams (scorer)
EC Adams (scorer)
F Adams (Griqualand West)
F Adams (Burma Lads, Olympian Wanderers)
F Adams (Ottomans)
F Adams (Avendale)
F Adams (Northern Cape Women)
FC Adams (Transvaal, Transvaal B)
FD Adams (Boland, Cape Cobras)
G Adams (Gauteng Under-17s)
G Adams (KwaZulu-Natal Under-17s)
H Adams (Worcester)
HV Adams (umpire)
I Adams (Ottomans)
J Adams (South African Cavaliers)
J Adams (Boland Academy)
J Adams (Tygerberg, Western Province Academy)
J Adams (South Western Districts Under-13s)
KC Adams (umpire)
L Adams (Eastern Province Under-17s)
L Adams (Eastern Province Midlands)
L Adams (Western Province)
M Adams (Central Women, Free State Women, Griqualand West Women)
M Adams (Claremont)
M Adams (Eastern Province Midlands)
M Adams (Pinelands)
M Adams (Fish Hoek)
M Adams (Constantia)
MQ Adams (Cape Cobras, Lions, Northerns, Titans, Western Province)
N Adams (South African Students, Western Province B)
N Adams (Northerns-Goodwood)
N Adams (St Augustine's)
N Adams (Montrose)
N Adams (Rondebosch)
N Adams (Griqualand West Schools)
P Adams (St Augustine's)
PR Adams (Cape Cobras, South Africa, Western Province, Western Province B, Western Province Boland)
R Adams (umpire)
RA Adams (Griqualand West)
RC Adams (Cape Town)
RS Adams (South African Defence Force)
S Adams (Glamorgan)
S Adams (Kuils River)
T Adams (Ottomans)
VB Adams (Transvaal B)
W Adams (Stellenbosch University)
Y Adams (Western Province)
Y Adams (Boland East)
Z Adams (South Africa Deaf)
Adamson (Boland Under-18s)
J Adamson (Rhodesia)
J Adcock (Cape Colony)
NAT Adcock (Natal, South Africa, Transvaal)
W Adcock (Eastern Province, Port Elizabeth)
Adderley (North Eastern Transvaal Country Districts)
RJ Adderley (Michaelhouse)
GN Addicott (Dolphins, KwaZulu-Natal Inland, South Western Districts)
Addison (Hilton College)
D Addison (Natal Country Districts, Zululand)
D Addison (Zululand)
LP Addison (Natal)
P Addison (South Africa to Australia Touring Team)
P Addison (Zululand Invitation XI)
O Adekoya (umpire)
S Adelaine (Pirates, University of Johannesburg)
D Adendorff (umpire)
HD Adendorff (Griqualand West Under-24s, Western Transvaal Under-24s)
L Adendorff (KwaZulu-Natal Inland)
R Adendorff (Mpumalanga Under-15s, Mpumalanga Under-17s)
K Adera (Northerns Under-17s)
MA Adey (Border)
D Adiesham (umpire)
Adlaard (North West Under-18s)
D Adolph (South Western Districts Under-15s)
A Adonis (Boland Under-13s, Boland Under-19s)
E Adonis (Boland Under-13s, Boland Under-15s)
F Adonis (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s)
H Adonis (Boland Under-17s, Boland Under-19s, Western Cape Academy)
S Adonis (Old Mutual)
S Adonis (Montrose)
W Adonis (Mpumalanga Under-19s)
L Adriaanse (Gauteng Under-17s)
M Adrianatos (Boland Under-13s, Boland Under-15s, Boland Under-17s, Boland Under-19s)
C Africa (Frank Brache Invitation XI)
KC Africa (KwaZulu-Natal)
R Africa (Boland Under-24s)
R Africa (South Western Districts)
S Africa (umpire)
S Africa (Boland Women)
Y Africa (North West Women)
CW Africander (Eastern Province)
A Afrika (South Western Districts Under-15s)
L Afrika (scorer)
M Afrika (South Western Districts Women)
Agar (Witwatersrand University)
D Agar (KwaZulu-Natal Under-19s)
AP Agathangelou (Lancashire, Leicestershire, Lions, North West)
L Agenbach (umpire)
S Agenbag (umpire)
L Agenberg (Northerns Women)
S Agherdien (Primrose, Western Province)
Y Agherdien (umpire)
S Aghulhas (Tygerberg)
D Agnew (Pinetown Cricket Club Select XI)
D Agultin (umpire)
M Ahamed (Easterns Under-19s)
D Ahern (KwaZulu-Natal Under-15s, KwaZulu-Natal Under-17s)
Ahlers (Rhodes University)
CF Ahlfeldt (Eastern Province, Eastern Province B)
S Ahmad (Gauteng Under-15s)
Y Ahmead (Mpumalanga Under-17s)
Ahmed (umpire)
F Ahmed (umpire)
M Ahmed (Montrose)
MH Ahmed (Western Province)
S Ahmed (North West B)
S Ahmed (Almar)
S Ahmed (Alma Marist)
Y Ahmed (Mpumalanga Under-17s, Mpumalanga Under-19s)
C Ahrends (South Western Districts Women)
C Ahshene (South African Defence Force)
Ainslie (umpire)
Ainslie (Orange Free State)
H Ainslie (Bedford Cricket Club)
MM Airey (KwaZulu-Natal)
Aitken (Natal Schools)
Aitken (Natal Durban University)
I Ajam (Eastern Province)
S Ajam (Western Province Under-13s)
R Akal (Natal XI)
A Akalwaya (SA Haque's XI)
E Akehurst (South Africa Women)
T Akerman (umpire)
A Akhalwaya (South Africa Indians)
E Akhalwaya (South Africa Indians)
M Akhalwaya (Transvaal)
A Akhtar (South Africans)
M Akib Larya (Mpumalanga Under-13s)
I Akoojee (Transvaal)
M Akoojee (Eagles, Griqualand West, Lions, North West)
Albanie (Stellenbosch University)
J Albanie (Stellenbosch University)
JD Albanie (Boland, Boland B, South African Students)
K Alben (St Augustine's)
Albers (Natal Country Districts)
P Albers (umpire)
P Albers (Natal Schools)
PN Albers (Natal B)
C Albersalie (Eastern Province Under-13s)
I Alberteijn (Boland Academy)
Alberts (North West Under-15s)
Alberts (Boland)
D Alberts (East London Police)
H Alberts (Eastern Province Under-15s)
J Alberts (Western Transvaal Under-13s)
J Alberts (North West Rural)
J Alberts (Pretoria University)
M Alberts (Eastern Province Under-17s)
N Alberts (Northern Transvaal Schools B, Northern Transvaal Under-15s, Northern Transvaal Under-19s)
NF Alberts (Cambridge University, Marylebone Cricket Club, South Africa Under-15s)
P Alberts (Natal Schools)
WA Alberts (Springboks)
WA Albertyn (Boland, Cape Cobras)
DP Aldworth (Transvaal, Transvaal B)
Alers (Rhodesia Schools)
Alers (Rhodes University)
C Alers (Border Under-13s)
DGW Alers (Border, Eastern Province B, Rhodesia, South African Universities)
R Alers (Border Under-13s, Border Under-15s, Border Under-17s, Border Under-19s)
Alerts (Rhodesia Schools)
Alexander (East London)
Alexander (Western Province Colts)
Alexander (South African Colleges)
C Alexander (Western Province Women)
C Alexander (Burma Lads)
C Alexander (Primrose)
C Alexander (Border Under-15s)
CJ Alexander (Dolphins, KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal Inland, Lions, North West, Western Province)
CJ Alexander (KwaZulu-Natal XI)
D Alexander (Gauteng Under-15s)
D Alexander (umpire)
I Alexander (Boland Academy)
J Alexander (Natal)
J Alexander (Southern Cape)
J Alexander (KwaZulu-Natal Inland Under-13s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s)
J Alexander (Griqualand West Schools)
K Alexander (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
L Alexander (Groot Drakenstein, Western Cape Academy)
L Alexander (Boland Under-15s)
M Alexander (United, Western Province Under-13s, Western Province Under-15s, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
M Alexander (South Africa Development XI)
M Alexander (scorer)
M Alexander (Griqualand West Schools, Griqualand West Under-19s)
MA Alexander (Griqualand West B)
MG Alexander (KwaZulu-Natal)
NE Alexander (Griqualand West)
R Alexander (Griqualand West Under-13s, Northern Cape Under-13s)
R Alexander (Griqualand West)
S Alexander (Griqualand West Under-24s)
S Alexander (Western Province Under-13s, Western Province Under-15s)
S Alexander (Griqualand West Under-21s)
W Alexander (Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-17s, Griqualand West Under-19s, Knights Cubs)
W Alexander (North West Under-15s)
W Alexander (umpire)
W Alexander (Hilton College)
ZL Alexander (Boland Under-17s, Boland Under-19s)
J Alfred (Gauteng Under-15s, St John's College, Johannesburg)
B Alheit (Tygerberg)
A Ali (Eastern Transvaal Under-24s)
AR Ali (North West Under-15s, North West Under-17s)
H Ali (North West Under-19s)
HA Ali (umpire)
I Ali (North West Under-19s)
M Ali (St Augustine's)
MY Ali (Western Province Under-15s)
Z Ali (Western Province XI)
BMP Alistoun (umpire)
NV Alistoun (North Eastern Transvaal)
A Allan (North Eastern Transvaal Country Districts)
D Allan (Border Under-17s, Border Under-19s)
E Allan (Southern Transvaal Women, Witwatersrand Women)
K Allan (Border Under-17s, Border Under-19s)
P Allan (Stellenbosch Scorpions)
PJ Allan (Natal B, Rhodesia B, Zimbabwe-Rhodesia)
R Allan (Durban High School Old Boys)
V Allan (Grahamstown)
M Allard (Green Point)
B Allchin (Benwell Hill, Maritzburg College)
S Allcock (Eastern Province Grahamstown)
Allen (umpire)
Allen (Western Transvaal)
C Allen (Almar)
E Allen (Western Province)
L Allen (Orange Free State)
O Allen (scorer)
R Allen (Zululand Invitation XI)
R Allen (Durban High School Old Boys)
RD Allen (Natal B)
B Allers (Tshwane University of Technology)
D Allers (Rhodesia Schools)
L Allers (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s)
Q Allers (Tshwane University of Technology)
H Alli (North West)
M Alli (South Gauteng Under-19s)
G Allichan (Griqualand West Country Districts)
G Allichaun (Griqualand West Country Districts)
A Allie (United)
A Allie (Ottomans, Primrose)
C Allie (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s)
G Allie (Natal, Western Province)
J Allie (Western Province Youth)
M Allie (Western Province Under-13s)
M Allie (Old Mutual)
M Allie (Western Province Police)
M Allie (Glamorgan)
M Allie (Montrose)
MZ Allie (Western Province)
MZ Allie (Western Province Under-19s)
N Allie (Western Province Under-15s)
N Allie (Primrose)
R Allie (Montrose)
Z Allie (Montrose)
Z Allie (Western Province)
Z Allie (Gauteng Under-17s)
Z Allie (Glamorgan)
Z Allie (Western Cape Police)
Z Allie (University of the Western Cape)
CR Allin (Western Province)
JL Allin (KwaZulu-Natal Under-19s)
Allington (Durban)
CK Allison (Eastern Province)
H Allison (Northern Province Under-13s)
HW Allkin (umpire)
G Allman (South Africa Royal Air Force)
GL Allpass (Transvaal)
Allport (North Eastern Transvaal Schools)
G Allsop (Transvaal)
J Allsop (Johannesburg)
R Almeida (Easterns, Gauteng)
RV Almond (Natal B)
Alperstein (Westerford High School)
A Alperstein (Techs)
A Alperstein (Alma Marist, Almar)
H Alport (Border Schools)
J Alton (North West Under-13s)
M Alvarez (umpire)
C Ambrose (Pinelands)
M Ameen (Natal)
Amerein (Malays)
H America (Union Stars)
M America (Boland East)
SJ Amesbury (Johannesburg, Transvaal)
Amia (South African Country Districts Under-17s)
W Amien (Ottomans)
S Amir (Limpopo Under-17s)
Amla (United School Sports Association of South African Country Districts Under-17s)
A Amla (Natal Under-15s)
AM Amla (Dolphins, KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal B, Natal B)
HM Amla (Cape Cobras, Derbyshire, Dolphins, Essex, Kings XI Punjab, KwaZulu-Natal, Nottinghamshire, South Africa, Surrey, Trinbago Knight Riders)
Amm (Eastern Province Country Districts)
Amm (Griqualand West Schools)
M Amm (Eastern Province Under-15s)
PA Amm (Eastern Province B, Eastern Province Country Districts)
PG Amm (Border, Eastern Province, Eastern Province B, South African Defence Force, South African Universities)
A Amod (Limpopo Under-17s)
E Amod (Transvaal)
Amor (KwaZulu-Natal Mynahs Under-18s)
D Amour (Maritzburg College Invitation XI)
A Amra (Natal)
J Amsterdam (Worcester)
D Anand (KwaZulu-Natal Inland)
F Andersen (Stellenbosch University)
Anderson (South Western Districts)
Anderson (Hilton College)
Anderson (Michaelhouse)
Anderson (Eastern Province Schools)
Anderson (Western Province Schools)
Anderson (Rhodes University)
Anderson (Transvaal Schools)
C Anderson (South Western Districts)
DIE Anderson (Transvaal)
F Anderson (umpire)
F Anderson (South Western Districts)
F Anderson (Northerns Under-13s, Northerns Under-15s, Northerns Under-19s)
F Anderson (North Eastern Transvaal Schools)
G Anderson (Rhodesia)
G Anderson (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-19s)
G Anderson (umpire)
GC Anderson (Natal)
H Anderson (Pirates)
IDE Anderson (Natal)
IF Anderson (Eastern Province)
J Anderson (Ireland, KwaZulu-Natal)
J Anderson (Orange Free State Country Districts)
JDM Anderson (umpire)
JH Anderson (South Africa, Western Province)
K Anderson (Transvaal B)
N Anderson (Michaelhouse)
OV Anderson (Devon Women, KwaZulu-Natal Women, South Africa Women, Surrey Women, West Coast Women, Western Province Women)
PH Anderson (Rhodesia)
R Anderson (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s, KwaZulu-Natal Inland Under-19s, Michaelhouse)
R Anderson (Michaelhouse)
S Anderson (Eastern Province Schools)
T Anderson (umpire)
V Anderson (scorer)
WP Anderson (umpire)
Anderssen (Western Province Schools)
Andersson (Western Province Schools)
JT Anderton (South-West Districts)
AJ Andre (Orange Free State)
C Andre (King William's Town)
CEJ André (Border)
B Andreas (Griqualand West Under-15s, Northern Cape Under-17s)
A Andrew (Orange Free State, Orange Free State Schools)
J Andrew (Natal Women B)
JC Andrew (Western Province)
JP Andrew (Transvaal)
A Andrews (South African Air Force)
EC Andrews (Michaelhouse)
J Andrews (umpire)
M Andrews (South Western Districts Women)
R Andrews (Boland Academy, Boland Under-13s, Boland Under-15s, Boland Under-19s, Paarl, Western Cape Academy)
S Andrews (Boland, Boland B)
SE Andrews (Eastern Province, Gauteng)
G Andries (Free State Under-19s)
Anelisiwe (Kei Women)
V Angara (umpire)
A Angel (Northwood Crusaders)
MN Angel (Griqualand West, Impalas, Natal B)
S Angus (Orange Free State Under-15s)
Anker (Stellenbosch University)
A Anker (Southern Cape)
FJ Anker (Eastern Province B)
P Anker (Boland, Impalas)
Annall (Orange Free State Schools)
J Annandale (South African Schools)
T Annendale (North West Under-15s)
A Ansari (Montrose, United)
Antelme (Stellenbosch University)
A Anthony (Peninsula and Western Districts Cricket Board)
D Anthony (umpire)
F Anthony (Western Province Cricket Board Invitation XI)
J Anthony (Primrose, Union Stars)
M Anthony (South Africa Indians)
M Anthony (Griqualand West)
U Anthony (Western Province Under-13s, Western Province Under-15s, Western Province Under-17s, Wynberg Boys High School)
M Antoni (Eastern Province Grahamstown)
JWJ Antonizzi (Griqualand West)
DR Antrobus (Michaelhouse)
N Antulay (Western Province)
V Anver (Union Stars)
P Anyway (scorer)
K Apea-Adu (Easterns)
P Apea-Adu (Limpopo Under-13s, Limpopo Under-15s)
E Apollis (Groot Drakenstein)
S Appalsami (KwaZulu-Natal Under-15s)
S Appanna (KwaZulu-Natal Under-19s)
R Appels (Boland Women, Western Province Women)
M Appie (Griqualand West Women)
E Appies (Boland Under-13s)
M Appollis (Boland Women)
C April (Glamorgan, North West Rural, South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s)
J April (scorer)
J April (Union Stars)
J April (South Western Districts Under-13s)
WC April (North West)
D Araujo (Rowlin Cricket Academy)
RO Arbuckle (Natal)
E Arbuthnot (Natal)
R Arbuthnot (Zululand)
K Archary (Easterns Under-13s)
W Archbold (Witwatersrand University)
N Archer (KwaZulu-Natal Inland Women)
Archibald (South Western Districts)
Archibald (Eastern Province Country Districts B)
CGM Archibald (Eastern Province)
E Archibald (Rhodes University)
JJ Archibald (umpire)
WC Archibald (South-West Districts)
H Arderne (Colonial Born)
E Arends (South Western Districts Women)
S Arends (Free State)
S Arends (Central University of Technology)
C Arendse (Western Province Under-15s, Western Province Under-17s)
D Arendse (Boland Under-13s)
E Arendse (Burma Lads)
J Arendse (Avendale)
J Arendse (Northerns Under-15s)
L Arendse (Boland Women)
LC Arendse (Mpumalanga)
NM Arendse (Western Province)
R Arendse (Northerns)
R Arendse (Avendale)
RG Arendse (Boland, Free State)
S Arendse (Glamorgan)
J Arenhold (Nova Constantia)
J Arenhold (Black Batts)
JA Arenhold (Ceylon, Ceylon Cricket Association, Orange Free State, Oxford University)
H Arenz (Western Province)
L Arenz (St Augustine's)
Arguile (University of Port Elizabeth)
Argulle (University of Port Elizabeth)
Argyle (Witwatersrand University)
J Argyle (Witwatersrand University)
JR Argyle (Northern Transvaal, Transvaal, Transvaal B)
Ariedien (Malays)
B Aries (Boland Under-19s)
D Arkeldien (umpire)
D Arkeldien (scorer)
I Arkeldien (umpire)
CJF Arkell (Western Province)
R Arkell (Western Province Cricket Club)
E Armand (umpire)
R Armist (Border Schools)
P Armistead (umpire)
Armitage (Rorke's Drift Garrison)
Armitage (Transvaal Country Districts)
Armitage (Transvaal Country Districts B)
Armitage (Rhodes University)
A Armitage (Crickets)
B Armitage (Natal University)
BP Armitage (Natal)
C Armitage (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
D Armitage (North Eastern Transvaal Country Districts)
D Armitage (Eastern Province Under-15s)
RLS Armitage (Eastern Province, Eastern Province B, Northern Transvaal, South African Universities)
Armour (KwaZulu-Natal Mynahs Under-18s, KwaZulu-Natal Under-18s)
Armstrong (JD Logan's XI)
Armstrong (Michaelhouse)
Armstrong (Western Province Schools)
A Armstrong (Rhodesia)
B Armstrong (NBS Inter-City League XI)
B Armstrong (Durban Collegians)
B Armstrong (Durban High School Old Boys)
CRB Armstrong (Natal, Natal B)
FJW Armstrong (Orange Free State)
M Armstrong (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s, KwaZulu-Natal Under-13s, Michaelhouse)
P Armstrong (Transvaal Country Districts)
R Armstrong (Western Province Schools)
TA Armstrong (Orange Free State)
Arnold
C Arnold (Natal)
C Arnold (Kempton Park)
CE Arnold (Rhodesia)
E Arnold (Bulawayo)
G Arnold (umpire)
G Arnold (Eastern Province Country Districts)
J Arnold (Natal)
K Arnold (Orange Free State Schools)
M Arnold (Gauteng, Lions, Northerns)
S Arnold (Western Province)
N Arnoldi (Mpumalanga Under-13s)
C Arnolds (Eastern Province Women)
Arnot (Eastern Province Country Districts)
DB Arnott (Rhodesia)
JG Arnott (Western Province)
KJ Arnott (Mashonaland Country Districts, Zimbabwe, Zimbabwe-Rhodesia B)
I Aronson (Seagulls)
Aronstam (North Gauteng Under-18s)
MA Aronstam (Northerns, Titans)
R Arp (Rhodes University)
A Arries (United School Sports Association of South African Country Districts Under-19s)
B Arries (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s)
D Arries (Glamorgan)
S Arries (United School Sports Association of South African Country Districts Under-19s)
W Arries (Eastern Province Midlands)
D Arthur (Paul Roos)
J Arthur (Transvaal Country Districts)
JM Arthur (Griqualand West, Impalas, Orange Free State)
M Arthur (Kingsmead Mynahs)
M Arthur (Burma Lads)
MC Arthur (Griqualand West, Griqualand West B)
NO Arthur (Eagles, Griqualand West)
H Arton (Worcester)
A Arvantis (Easterns Under-19s)
A Arwee (Durbanville)
U Asad (University of Johannesburg)
Asad Khan (KwaZulu-Natal Inland Under-13s, KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
K Asare (umpire)
RWJ Ashburner (Rhodesia)
Ashburnham (Albany)
LP Ashburnham (Eastern Province, Rhodesia)
K Ashby (Western Province Schools)
L Ashby (King William's Town)
Ashif (MAQ XI)
L Ashkettle (Orange Free State Under-15s)
S Ashley (Western Province Colts)
WH Ashley (South Africa, Western Province)
Ashley-Cooper (Rhodes University)
B Ashley-Cooper (Rhodes University)
BH Ashley-Cooper (South African Universities)
RGA Ashman (Orange Free State)
M Ashraf (Limpopo Under-13s)
Ashton (Durban)
N Ashton (Western Province Women)
B Asif (Lenasia)
M Asif (Kei)
Askew (Western Province Schools)
A Asmal (Natal)
AGH Asmal (G Abed's XI)
DA Asmal
GM Asmal (Natal)
MIY Asmal (Natal)
W Asmal (KwaZulu-Natal Inland Under-17s)
Aspeling (Griqualand West Under-15s)
JL Aspeling (Griqualand West B)
C Asselbergs (scorer)
B Assheton-Smith (Eastern Province)
N Astiker (Western Province Youth)
AB Asvat (Transvaal)
M Asvat (Mpumalanga Under-15s)
MZ Asvat (Gauteng)
S Asvat (umpire)
V Aswegen (Free State)
Atherstone (Transvaal Schools B)
Atherstone (Witwatersrand University)
A Atherstone (Natal University)
C Atherstone (Limpopo, Limpopo Under-19s, Pretoria High School Old Boys)
G Atherstone (Albany)
RB Atherstone (Huntingdonshire, Huntingdonshire Development XI, Kettering Town, KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
Athol (Transvaal)
R Atkin (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
M Atkins (Nelson Mandela Metropolitan University George)
Atkinson (Witwatersrand University)
J Atkinson (Natal, Natal B)
R Atkinson (Northern Transvaal B)
RJ Atkinson (Transvaal B)
Atmore (Mother Country)
Attwood
J Attwood (Midlands)
Attwood-Smith (Hilton College)
D Aucamp (Free State Under-17s, Free State Under-19s)
D Aucamp (Knights Cubs)
D Aucamp (Gauteng Rural)
HS Aucamp (umpire)
JP Aucamp (Gauteng Central Defence Force)
L Aucamp (Easterns Under-17s)
L Aucamp (Free State Under-15s)
A August (Kei Under-17s)
CJ August (Boland, Easterns, Northerns, Titans)
M Augustyn (University of Johannesburg)
GR Aukett (Southern Cape)
IR Ault (Natal, Natal B)
Auret (Beaufort West)
E Auret (Western Province Women)
Austen (Albany)
H Austen (University of the Free State)
HE Austen (University of the Free State)
MH Austen (Otago, South African Universities, Wellington, Western Province, Western Province B)
R Austen (Western Province Women)
Y Austen (Groot Drakenstein)
Y Austen (South Africa Women, Western Province Women)
Y Austen (Newlands Wednesday XI)
Austin (Western Province Academy)
Austin (Rhodesia XI)
H Austin (Albany)
H Austin (University of the Free State)
HWC Austin (Eastern Province B)
QA Austin (Rhodesia)
Y Austin (Antelopes Women, Kudu Women, Western Province Women)
J Aveling (Free State Under-19s Women)
C Avenant (Griqualand West B)
BT Avis (North Eastern Transvaal)
C Avonthur (Union Stars)
L Avontuur (South Western Districts Under-13s)
SE Avontuur (South Western Districts)
F Awerbuck (Griqualand West)
K Ayaz (Kei)
RS Ayer (Easterns)
M Ayivor (umpire)
H Ayob (Transvaal)
H Ayob (Transvaal Cricket Federation XI)
WAE Ayres (Border)
F Aziz (Western Province Youth)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how you can help.
| Home | Privacy Policy | Contact |
Copyright © 2003-2016 CricketArchive