CricketArchive

New Zealand Players (B)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

CA Benbow (Wellington)
JM Benefield (Wellington Women)
Benge (Waikato)
Benjamin (Westland)
L Benjamin (Midlands)
Bennett (Manawatu)
Bennett (Auckland)
Bennett (Oamaru)
Bennett (umpire)
AC Bennett (Hawke's Bay)
AP Bennett (Nelson)
BR Bennett (Otago Under-20s)
D Bennett (Waikato Valley)
DE Bennett (Nelson Women)
DH Bennett (Central Districts Under-23s)
DJ Bennett (Otago Second XI, Otago Under-20s, Southland)
DRT Bennett (Northern Districts)
EA Bennett (Wellington)
EA Bennett (Marylebone Cricket Club)
FC Bennett (Manawatu, Poverty Bay, Waiapu)
G Bennett (umpire)
HE Bennett (Manawatu)
HK Bennett (Canterbury, New Zealand, New Zealand A)
J Bennett (Rangitikei)
J Bennett (Waikato Valley)
J Bennett (Canterbury Secondary Schools)
JH Bennett (Canterbury)
JH Bennett (Canterbury)
JL Bennett (Central Districts Women)
K Bennett (Nelson Women)
L Bennett (Thames Valley)
N Bennett (Canterbury)
N Bennett (Nelson Women)
P Bennett (Waikato)
PS Bennett (Central Districts Women)
R Bennett (Rangitikei)
R Bennett (Southland)
RD Bennett (Auckland)
SG Bennett (Auckland Under-20s)
TB Bennett (Southland)
WW Bennett (Rangitikei)
W Bennie (Eastern Districts of Southland)
G Benning (Marlborough)
WG Benning (Marlborough)
B Bennington (Otago Country)
Bensley (South Taranaki)
RF Benson (Southern Hawke's Bay)
W Bent (Canterbury)
Bentley (South Auckland)
J Bentley (Wairarapa)
PN Bentley (Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
D Benton (Hawke's Bay)
JTA Benton (Canterbury Under-19s, Christchurch Boys High School, New Zealand Under-19s)
CA Berendsen (Wellington)
Beresford (Wanganui)
CH Beresford (Taranaki)
CO Berg (umpire)
VN Berg (Canterbury Women)
MP Bergen (Rangitikei)
E Bergersen (Wellington Minor Associations)
JA Bergersen (Hawke's Bay, Northland, Wanganui)
EM Bermingham (Canterbury Women, Kent Women, New Zealand Women)
EHL Bernau (Hawke's Bay, Wellington)
BH Bernie (Cornwall (Hastings), Hawke's Bay)
C Berquist (Central Military District)
G Berquist (Manawatu)
M Berquist (Central Districts Under-17s)
J Berrill (Franklin)
O Berrill (Franklin)
DA Berriman (Central Districts Under-20s, Rangitikei)
AE Berry (Otago)
DJ Berry (Wanganui)
G Berry (Auckland Under-19s)
I Berry (Rangitikei)
WR Berry (Central Otago, Otago Under-20s, Otago Under-23s)
BM Best (Wellington Under-20s)
Bethune (Ashburton County)
F Bethune (Timaru)
J Bethune (Wellington)
P Betola (Waikato Valley)
KG Bettley (Northern Districts)
A Betts (Taranaki)
AD Betts (Wellington B)
EJV Betts (King Country, Taranaki)
FM Betts (Wellington)
JA Betts (Hawke's Bay)
JA Betts (Wellington Under-20s)
ML Betts (Central Districts Under-23s, Taranaki, Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
SH Betts (South Taranaki, Taranaki)
VC Betts (Taranaki)
SM Betty (South Canterbury)
CWW Beuth (Hawke's Bay)
D Beuth (Central Districts)
JA Beuth (Northern Districts)
MHN Beuth (Hawke's Bay, Poverty Bay)
P Beuth (Poverty Bay)
Bevan (North Taranaki)
P Bevan (umpire)
BL Bevege (New Zealand Women)
R Bevege (King Country)
P Beveridge (Auckland)
GF Bevin (Hawke's Bay)
JMM Bevin (Parnell)
SF Bevin (Central Districts Under-23s, Hawke's Bay)
F Bevin-McCrimmon (Otago Boys High School)
Bewley (North Taranaki)
A Bewley (Wairarapa)
M Bewley (Otago Women)
F Beyeler (Wellington)
GW Bezett (Otago Under-20s)
R Bezuidenhout (Auckland Under-19s)
EF Bezzant (New Zealand Air Force, New Zealand Services, Wellington)
J Bezzant (Northern Maori, Waikato Valley)
B Bhana (Canterbury, Canterbury Under-20s, Canterbury Under-23s, New Zealand Universities)
H Bhana (King Country)
K Bhatt (umpire)
S Bhimjiyani (umpire)
Bhupinder Singh (Auckland, New Zealand A)
GD Bibby (Wellington Under-20s)
WH Bickley (Wanganui)
JM Bierman (Auckland Women)
J Bierwith (Canterbury Minor Associations)
AA Biggar (Hawke's Bay, Nelson, Taranaki)
RH Biggar (umpire)
RW Biggar (Ashburton County, New Zealand Air Force, South Canterbury)
DFS Biggs (Canterbury Under-17s)
V Biggs (Nelson)
A Bigg-Wither (Nelson)
F Bigg-Wither (Nelson)
J Bigg-Wither (Nelson)
WR Bigham (umpire)
GP Bilby (New Zealand, Wellington)
KM Bilkey (Auckland Women)
WJ Bilkey (Auckland Women)
DG Billcliff (Central Otago, Otago Under-20s, Otago Under-23s)
GJ Billcliff (North Otago, Otago Under-20s, South Canterbury)
IS Billcliff (Auckland, Canada, Otago, Wellington)
JS Billcliff (Otago Under-23s, Southern Hawke's Bay)
MR Billcliff (Otago)
DB Billing (Manawatu)
JD Billings (Canterbury Under-20s)
G Billington (Waikato Valley)
M Billmore (Horowhenua and Kapiti, Stokes Valley, Upper Hutt United, Upper Valley)
Bindon (Auckland)
DHV Bindon (umpire)
R Binney (Otago)
ND Binnie (Wellington)
DJ Binns (Hutt Valley High School)
JE Bint (Otago Women)
Birch (Manawatu)
Birch (scorer)
AE Birch (Wellington)
C Birch (Wanganui)
GC Birch (Rangitikei)
JH Birch (Taranaki)
TA Birch (Nelson)
JS Bircham (Wellington Under-23s)
Bird (Nelson)
RA Bird (Hutt Valley, New Zealand Maori)
WG Bird (New Zealand Air Force)
Birkby (umpire)
GA Birkenhead (Auckland Under-20s)
LM Birkenhead (Auckland Women, North Shore Women)
A Bishop (Horowhenua)
D Bishop (Taranaki)
DS Bishop (South Canterbury, Southern Hawke's Bay)
GF Bishop (Hawke's Bay)
HA Bishop (Canterbury, Hawke's Bay)
JR Bishop (University-Grange)
M Bishop (Hutt Valley)
MC Bishop (New Zealand Women)
RE Bishop (Hawke's Bay)
S Bishop (Auckland Under-17s)
SM Bishop (Scots College)
T Bishop (South Canterbury)
W Bishop (Wellington)
E Bisley (umpire)
DT Biss (Manawatu, Wairarapa)
P Biss (Wairarapa)
AH Bissett (Hawke's Bay)
KL Bitchener (Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
Black (Taranaki)
Black (umpire)
DG Black (Midlands)
E Black (Thames Valley)
J Black (Otago)
JE Black (Nelson)
RW Black (Kaikorai)
PM Blackbourn (Central Districts)
J Blackburn (University and St Heliers)
B Blackett (Bay of Plenty, Counties Manukau, Northern Districts Under-17s)
AD Blackie (New Zealand Army)
EE Blackie (New Zealand Women)
SM Blackie (Auckland Women)
V Blackie (Auckland Women)
P Blackler (New Zealand Women)
A Blacklock (Wellington)
CP Blacklock (Wellington)
JP Blacklock (Wellington)
JW Blacklock (Wellington)
RV Blacklock (Wellington)
WH Blacklock (umpire)
B Blackman (Celtic, Marlborough Boys College)
SA Blackman (Canterbury Second XI)
IA Blackmore (New Zealand Under-23s)
JH Blackmore (New Zealand Under-23s, Northern Districts)
L Blackmore (Wanganui Women)
MR Blackmore (Hutt Valley, New Zealand Under-19s, Wellington, Wellington Second XI, Wellington Under-20s)
SJ Blackmore (Wellington)
T Blacktop (Rangitikei, Southern Hawke's Bay)
AJ Blackwell (Wellington Under-17s)
CA Blackwell (Rangitikei, Wanganui)
H Blackwell (Auckland Under-17s)
BH Blackwood (Wairarapa)
P Blaikie (Heaton Intermediate School)
RA Blain (umpire)
TE Blain (Canterbury, Central Districts, New Zealand, New Zealand XI)
Blair (Poverty Bay)
A Blair (Taranaki)
B Blair (North Otago)
BR Blair (New Zealand, New Zealand Under-23s, Northern Districts, Otago)
C Blair (Dunedin Metropolitan, Otago Under-20s)
D Blair (Horowhenua)
D Blair (Hutt International Boys School)
J Blair (Central Districts Women)
JA Blair (Horowhenua)
JR Blair (Otago)
N Blair (Horowhenua)
R Blair (Auckland)
R Blair (Otago)
RAJ Blair (Otago)
RD Blair (Otago Second XI, Otago Under-23s)
RW Blair (Central Districts, New Zealand, New Zealand XI, Wellington)
S Blair (Manawatu)
WA Blair (Minor Associations)
WL Blair (New Zealand Under-23s, Otago)
A Blake (Bay of Plenty)
DC Blake (Central Districts, Northern Districts)
PO Blake (Bay of Plenty)
S Blake (Medbury School)
TW Blake (Northern Districts)
RWG Blakeley (Wellington Under-20s)
A Blakely (Central Otago)
CG Blakely (Otago Women)
DJ Blakely (Otago)
ER Blakely (Central Military District)
GAW Blakely (Otago)
H Blakely (Canterbury Under-20s)
JD Blakely (South Island Minor Associations South)
JE Blakely (Canterbury Under-17s, Mid-Canterbury, North Otago)
JW Blakely (Otago)
M Blakely (Central Otago, Southern Hawke's Bay)
P Blakely (North Canterbury)
RJM Blakely (Ashburton County)
S Blakely (Otago Under-23s)
S Blakely (Otago Country)
SG Blakely (Otago)
SJ Blakely (North Canterbury, North Otago)
AF Blakiston (Canterbury)
EO Blamires (Otago, Wellington)
HL Blamires (Hawke's Bay)
GL Blanchard (South Canterbury)
S Blanchard (Central Otago)
VP Blanchard (Bay of Plenty, Counties Manukau, Sawston, Sawston Second XI)
NL Blanchfield (Wanganui)
JAR Blandford (Auckland, Wellington)
JP Blane (Auckland)
JD Blathwayt (Poverty Bay)
R Blaythwaite (Wellington Under-20s)
PD Bleach (North Otago, Otago Second XI, Otago Under-20s)
AD Bleakley (Matamata Women)
G Bleakley (Southland)
R Blennerhassett (umpire)
RJ Blewden (Hawke's Bay, New Zealand Universities, Waikato)
J Blick (Central Districts Under-17s)
AW Bligh (Otago)
J Blincoe (Nelson)
J Blinko (Marlborough and Nelson)
RG Blinko (Hawke's Bay)
Blinks (Marlborough)
HN Blomfield (Taita)
BI Blommaart (umpire)
CI Blommaart (umpire)
PJ Bloomfield (Central Districts)
C Bloor (Taranaki)
C Bloor (Midlands)
RK Bloor (Wanganui)
AR Bloxham (Canterbury)
MJ Blucher (Hutt Valley High School, Wellington Under-19s)
F Blue (South Canterbury)
JR Blue (Otago Under-20s)
L Blun (Buller)
E Blundell (Nelson)
ED Blundell (Cambridge University, Marylebone Cricket Club, Wellington)
EF Blundell (South Canterbury)
NEN Blundell (Central Districts Under-18s, Central Districts Under-19s, New Zealand Under-19s, Wanganui)
TA Blundell (Wellington)
RC Blunt (Canterbury, Marylebone Cricket Club, New Zealand, Otago)
P Blyde (Taranaki)
Boak (umpire)
HKP Boam (Wellington)
WR Bock (Wellington)
JC Bocker (New Zealand Services)
PD Bocock (East Kilbride, Hamilton, Northern Districts A, Northern Districts Under-19s)
Boddily (Waikato)
ER Boddington (Nelson, Wellington)
HA Boddington (Nelson, Otago)
HA Boddington (Ashburton County)
BE Bodle (Auckland)
KM Bodle (Auckland Women)
MS Bogle (Wellington Under-20s)
TP Bogue (Southland)
EH Bold (Wellington)
JMC Bolger (Southland Women)
JM Bolsover (Matamata Women, North Shore Women, Otago Women)
DR Bolstad (Central Districts Under-17s, Central Districts Under-19s, New Zealand Under-19s, Taranaki)
E Bolstad (Central Districts Under-17s, Central Districts Under-19s, Marist-United)
Bolton (Southern Hawke's Bay)
BA Bolton (Canterbury, New Zealand, Wellington)
G Bolton (Wellington)
SF Bolton (Nelson)
DW Bond (Canterbury Second XI)
IR Bond (Wairarapa, Wellington Second XI)
K Bond (Wellington)
KE Bond (New Zealand Women)
L Bond (Ashburton County)
SE Bond (Canterbury, Hampshire, Kolkata Knight Riders, New Zealand, New Zealand A, New Zealand Academy, Warwickshire)
TM Bond (Auckland Women)
B Boniface (Central Districts Under-19s)
Bonique (Havelock North Intermediate School)
C Bonner (Combined Services)
GH Bonsall (Marlborough)
PM Boock (Otago Under-23s)
PW Boock (Otago Women)
RJ Boock (Otago Second XI)
SL Boock (Canterbury, New Zealand, Otago)
JF Booker (Canterbury)
P Booker (Midlands)
RJ Booker (North Canterbury)
HJ Boon (Taranaki Wanderers)
MK Boon (Canterbury)
R Boon (New Zealand Ambassadors)
RJ Boot (Central Districts Under-19s)
J Boote (Nelson)
Booth (Oamaru)
Booth (North Otago)
E Booth (Oamaru)
FWM Booth (umpire)
RH Booth (Canterbury)
RS Booth (Nelson)
W Booth (Otago)
C Borich (Auckland A, Mochdre)
AH Borland (umpire)
CB Borlase (Wellington)
GB Borman (umpire)
GB Borman (Manawatu, New Zealand Universities, Wellington Under-23s)
ES Borren (Wellington Under-17s)
PW Borren (Central Districts, Netherlands, Netherlands A)
A Borrie (Counties Manukau, Northern Districts Under-17s)
O Borrie (Otago Under-19s)
PA Borrie (Otago Under-20s)
K Borrows (Otago Women)
M Borthwick (Otago Women)
Borton (Oamaru)
G Borton (Oamaru)
J Borton (North Otago)
JB Borton (Otago)
B Boshier (Auckland Second XI)
M Boshier (Auckland Second XI)
W Boshier (King Country)
Bostock (Hawke's Bay)
ADK Boswell (scorer)
JB Boswell (Franklin)
LT Boswell (Counties, Franklin, Northern Districts Under-23s)
GR Botha (Counties Manukau, Old Bristolians Westbury)
Bott (Southern Hawke's Bay)
AG Botting (New Zealand Universities, Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
GS Botting (Central Districts, New Zealand XI, Otago)
GR Bottomley (Otago)
FAAJW Bottrell (Hawke's Bay)
CG Bottrill (North Taranaki, Taranaki)
A Bouch (Otago)
H Bougen (Marlborough)
T Bould (Wellington)
WW Boulnois (Hawke's Bay)
JJ Boult (Northern Districts)
K Boult (umpire)
TA Boult (New Zealand, New Zealand A, Northern Districts)
L Boulton (Canterbury)
K Bourne (South Auckland Women)
RW Bourne (Poverty Bay)
J Bovett (Southland)
C Bovey (Marlborough Boys College, Renwick)
R Bovey (Renwick, Wairau Valley)
Bowden (Auckland)
BF Bowden (Auckland Second XI, Auckland Under-19s, Auckland Under-22s)
CS Bowden (Auckland)
DJ Bowden (Wellington)
DW Bowden (Central Districts)
JI Bowden (Scots College)
R Bowden (South Canterbury)
WA Bowden (Central Districts Second XI, Manawatu)
A Bowen (Taranaki)
A Bower (Canterbury Women)
FJ Bowers (Canterbury Secondary Schools, Nelson)
JR Bowers (Marlborough)
PF Bowers (Wellington Under-23s)
W Bowers (Nelson)
WR Bowers (Nelson)
JPM Bowes (umpire)
A Bowick (Rangitikei)
CF Bowick (umpire)
JG Bowie (Timaru)
ER Bowler (Eastern Districts of Southland, Southland)
Bowles (South Canterbury)
F Bowles (Wellington)
M Bowling (Manawatu)
R Bowman (North Otago)
WM Bowmar (Northland)
M Bown (Renwick)
C Boxshall (Canterbury)
LE Boyadjian (Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
AC Boyce (Canterbury Women)
D Boyce (Marlborough)
S Boyce (Wairau Valley)
Boyd (South Canterbury)
A Boyd (Rangitikei)
A Boyd (Wellington Under-20s)
AG Boyd (Thames Valley)
D Boyd (Midlands, Northern Districts Under-23s)
DA Boyd (Hutt Valley)
JE Boyd (Counties)
T Boyd (Thames Valley)
TA Boyer (Wellington)
Boyes (West Coast (South Island))
F Boyes (Wanganui)
RV Boyes (Hutt Valley)
AJ Boyle (Northern Districts Second XI)
DJ Boyle (Canterbury)
IA Boyle (Canterbury Under-19s, Canterbury Under-22s, New Zealand Under-19s, Wellington Second XI)
J Boyle (Canterbury Women)
JCT Boyle (Canterbury Country, Canterbury Under-19s)
JE Boyle (Taita, Wellington Under-17s)
JG Boyle (Canterbury, Wellington)
JJ Boyle (Southland)
NJ Boyle (Waikato Valley)
T Boyle (Marlborough)
TJ Boyle (Northern Districts)
Boys (Southland)
BP Bracewell (Central Districts, New Zealand, New Zealand Under-23s, Northern Districts, Otago)
C Bracewell (Canterbury Under-19s)
DAJ Bracewell (Central Districts, Delhi Daredevils, New Zealand, New Zealand A, New Zealand XI)
DW Bracewell (Canterbury, Central Districts)
JB Bracewell (Rangitikei)
JG Bracewell (Auckland, New Zealand, Otago)
MA Bracewell (Central Districts, Otago)
MG Bracewell (New Zealand A, Otago)
JG Bradbrook (Scots College)
GE Bradburn (New Zealand, Northern Districts)
JC Bradburn (Hawke's Bay)
WP Bradburn (New Zealand, Northern Districts)
RP Bradbury (Hamilton, Hamilton Eastern Suburbs)
SJ Bradbury (Wellington Women)
JW Braddock-Pajo (Central Districts Under-18s, Central Districts Under-19s, Taranaki, Taranaki Wanderers)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2014 CricketArchive