CricketArchive

New Zealand Players (A)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

CM Abbott (ASCC, Canterbury Second XI, Canterbury Under-20s, New Zealand Schools, North Canterbury)
DW Abbott (umpire)
R Abbott (North Harbour Women, North Shore Women)
SJ Abbott (Nelson)
VL Abbott (Otago Women)
AJ Abelson (West Coast (South Island))
TR Abercrombie (Southland)
DC Aberhart (Canterbury, Central Districts)
WM Aberhart (Wellington)
B Abernethy (Otago)
Abraham (Auckland)
AI Abraham (Counties Manukau, Northern Districts Under-17s)
DT Abraham (Rangitikei, Southern Hawke's Bay, Wairarapa)
E Abraham (Wanganui Women B)
JK Abraham (Canterbury)
L Abraham (Auckland Under-17s)
W Abraham (Rangitikei)
TDL Abrahams (Marlborough, Wairau Valley)
JC Abrams (Canterbury Under-20s)
BM Absolom (Central Districts Under-19s, Hawke's Bay)
HL Aburn (Wiltshire Women)
D Ackland (Rangi Ruru Girls School)
JF Ackland (Canterbury Under-20s)
RJ Ackland (Auckland, New Zealand Under-23s)
AE Ackroyd (Canterbury, Otago)
M Adair (Otago Under-17s, Otago Under-19s)
PF Adair (Canterbury Women, New Zealand Women)
PF Adair (Canterbury Women Second XI)
A Adam (Southland Women)
B Adam (Horowhenua)
GN Adam (Otago Under-20s, Otago Under-23s, Southland)
HJ Adam (Wellington Women)
MB Adam (Auckland Under-20s)
RJ Adam (Otago Boys High School, Otago Under-19s)
WO Adam (umpire)
Adams (Westland)
A Adams (West Coast (South Island))
AA Adams (Otago)
AR Adams (Auckland, Essex, Hampshire, Herefordshire, Khulna Royal Bengals, Marylebone Cricket Club, New Zealand, Nottinghamshire)
BC Adams (New Zealand Ambassadors)
BJ Adams (Bay of Plenty)
C Adams (Buller, Ngakawau)
CT Adams (North Canterbury)
D Adams (Auckland Second XI)
GJ Adams (Central Districts Under-23s, Marlborough)
GR Adams (Epsom Girls Grammar School)
H Adams (Ashburton County)
HM Adams (New Zealand Army)
I Adams (Auckland Women)
J Adams (Thames Valley)
JC Adams (Taranaki)
K Adams (Southland)
KR Adams (umpire)
LGT Adams (scorer)
M Adams (umpire)
MG Adams (Franklin, King Country)
MJ Adams (Northern Districts Under-21s Women)
ML Adams (Marlborough)
N Adams (Otago Under-20s)
SD Adams (Auckland)
T Adams (Buller, Ngakawau)
TD Adams (Otago)
A Adcock (Northern Districts Second XI, Northland)
DS Adcock (Hutt Valley, New Zealand Universities)
JM Adcock (Nelson)
RK Adcock (Manawatu)
O Addis (Havelock North High School)
AH Addison (Canterbury)
JRB A'Deane (Hawke's Bay)
L Adendorff (Wairau Valley)
KB Adlam (Waikato Valley)
MJ Adler (Northern Districts Women)
C Adlington (Nelson)
EA Adnam (Royal New Zealand Navy)
PJ Agent (umpire)
DT Ager (South Island)
C Agnew (Southland)
D Agnew (Southland)
G Agnew (Southland)
GN Ahern (Wanganui)
J Ahlers (Northern Districts Under-17s)
TH Ahrens (Central Districts Second XI)
M Aickin (Hamilton Women)
JM Aiken (Auckland, New Zealand Academy, New Zealand XI, Wellington)
EJ Aim (Manawatu)
GM Aim (Otago, Wellington)
MJ Aim (Otago Under-20s, Otago Under-23s)
P Ainsworth (Franklin Invitation XI)
DC Airey (Auckland Under-20s)
DML Airey (Wellington)
WF Airey (Wellington)
CL Aislabie (Hamilton Boys High School, Northern Districts Under-17s)
SE Aitchison (umpire)
AJ Aitken (South Auckland, Waikato)
C Aitken (Otago Under-19s)
CJ Aitken (Nelson, South Canterbury)
D Aitken (Canterbury Under-20s)
EM Aitken (scorer)
I Aitken (King Country)
M Aitken (Central Districts Under-19s)
PG Aitken (St Patrick's College, Silverstream, Upper Hutt, Wellington Under-17s)
RA Aitken (Auckland)
IA Aitkenhead (Otago Under-20s, Wairarapa)
K Akai (umpire)
DJ Akehurst (Nelson Women)
HM Akers (Waiapu)
Z Akhter (Central Districts Under-17s, Palmerston North Boys High School)
D Alabaster (Auckland Under-23s)
DB Alabaster (Central Otago)
GD Alabaster (Canterbury, Northern Districts, Otago)
JC Alabaster (New Zealand, New Zealand XI, Otago)
MA Alabaster (Canterbury Women)
A Alam (Auckland Under-17s)
AR Albertson (Midlands, Northern Districts Under-22s)
V Albrecht (Auckland)
FH Albrechtsen (Northern Districts)
M Albutt (Midlands)
AJ Alcock (Central Districts)
J Alder (Auckland Women, Matamata Women)
S Alder (Wellington Girls College)
AJ Aldersley (Auckland Under-19s)
WA Aldersley (Wellington)
JD Alderson (Canterbury)
CE Aldiss (Auckland Women, New Zealand A Women)
Aldred (South Auckland)
BL Aldridge (umpire, referee)
C Aldridge (Athletic)
CR Aldridge (Buller)
CW Aldridge (Canterbury, Northern Districts)
GH Aldridge (Central Districts Women, Manawatu Women)
GW Aldridge (New Zealand, New Zealand A, Northern Districts)
NRJ Aldridge (Bay of Plenty)
ZJ Aldridge (Wellington Under-17s)
A Alexander (Taranaki, Wanganui)
B Alexander (Buller)
B Alexander (Denniston Dog Old Boys)
D Alexander (King Country)
J Alexander (Midlands, Northland)
L Alexander (Athletic)
M Alexander (Wanganui Women B)
RDS Alexander (umpire)
RE Alexander (Canterbury)
WE Alexander (Nelson)
Algar (umpire)
CS Alington (umpire)
H Alington (Ashburton County and South Canterbury)
WH Alington (Canterbury)
BC Allan (Otago)
EPN Allan (New Zealand Women)
JM Allan (Otago)
M Allan (North Canterbury)
MD Allan (Otago Under-20s)
P Allan (Otago Women Second XI)
RJ Allan (Kaikorai)
S Allan (Karori)
CW Allard (Canterbury)
AR Allardyce (Wanganui)
ID Allardyce (Canterbury, Wellington)
Allcott (Nelson)
CFW Allcott (Auckland, Hawke's Bay, New Zealand, Otago)
GJD Allcott (Nelson)
Alldred (Otago)
Allen (Hawke's Bay)
Allen (Waikato)
Allen (South Canterbury)
C Allen (Auckland XI)
D Allen (Southland)
D Allen (Otago Under-17s)
EP Allen (North Taranaki)
F Allen (Northern Districts Under-17s)
FH Allen (Auckland A, Auckland Under-17s, Auckland Under-19s, New Zealand Under-19s)
GS Allen (Wellington)
J Allen (Otago)
J Allen (Poverty Bay)
JH Allen (Otago)
JM Allen (Canterbury Under-20s)
K Allen (Poverty Bay)
K Allen (umpire)
KR Allen (Auckland Under-20s)
M Allen (Hamilton)
ME Allen (King Country, Taranaki)
N Allen (Celtic)
P Allen (West Coast (South Island))
P Allen (Ashburton County)
PF Allen (Canterbury)
R Allen (Wellington)
R Allen (umpire)
R Allen (Southern Hawke's Bay)
R Allen (scorer)
RE Allen (Southern Hawke's Bay)
RK Allen (Canterbury Under-23s)
RL Allen (umpire)
SR Allen (Wellington)
W Allen (Otago)
Allingham (Manawatu)
DJ Allington (umpire)
EE Allis (Belmont Intermediate School Girls)
J Allison (Hamilton Women)
SH Allison (Manukau City)
AP Alloo (Otago)
AW Alloo (Otago)
ELJ Alloo (Balmacewan Intermediate School)
HC Alloo (Otago)
GI Allott (Canterbury, New Zealand, New Zealand A, New Zealand Academy, New Zealand XI)
R Allright (St Kentigern College, Auckland Girls)
GJP Allum (Central Districts Second XI, Wanganui)
M Allwood (King Country)
CT Alosio (St Patrick's College, Silverstream)
DJ Alpe (Central Districts Under-23s, Wairarapa)
FG Alpe (Wellington)
NM Alpe (Wairarapa)
PJ Alpe (Hutt Valley)
S Alpe (Auckland, Canterbury, Wellington)
CN Amadio (Central Districts Under-23s, Manawatu, New Zealand Universities)
DA Amadio (Central Districts Under-23s, Hutt Valley, Manawatu)
N Amadio (umpire)
Amandeep Singh (Canterbury, Northern Districts)
KR Ambler (Canterbury, Canterbury A, Canterbury Emerging Players, Canterbury Under-17s, Canterbury Under-19s, Canterbury Under-23s, Tamworth)
AA Ambridge (umpire)
E Amos (Auckland Under-17s, Northern Districts Under-19s)
B Anastasiou (Wellington Girls College)
S Ancell (Auckland Under-20s)
W Ancy (Mangere)
M Ander (Marist-United)
J Andersen (Napier Technical Old Boys)
LD Andersen (Auckland, Northern Districts)
A Anderson (umpire)
AT Anderson (Otago, Southland)
AT Anderson (Canterbury)
B Anderson (Southern Hawke's Bay)
C Anderson (scorer)
C Anderson (Northland)
CE Anderson (Wanganui)
CJ Anderson (Canterbury)
CJ Anderson (Canterbury, Mumbai Indians, New Zealand, New Zealand A, New Zealand XI, Northern Districts)
CJ Anderson (Marlborough)
CR Anderson (Marlborough)
DM Anderson (Taieri)
FG Anderson (Canterbury)
G Anderson (Southern Hawke's Bay)
G Anderson (Buller)
GF Anderson (Canterbury)
GW Anderson (Wairarapa)
H Anderson (umpire)
HT Anderson (Otago)
IP Anderson (Canterbury)
J Anderson (North Otago)
J Anderson (scorer)
J Anderson (Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
JL Anderson (Eastern Suburbs, Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
K Anderson (Hutt Valley)
KG Anderson (Northern Districts Women)
KS Anderson (Auckland Women, Canterbury Women, New Zealand Women, Northern Districts Women)
LE Anderson (Otago)
LG Anderson (Otago)
M Anderson (Midlands)
M Anderson (Wanganui Women B)
M Anderson (Petone-Eastbourne)
MK Anderson (scorer)
MR Anderson (Buller, Buller High School)
N Anderson (Manawatu)
NJC Anderson (Hawke's Bay)
NM Anderson (Northern Districts Women)
P Anderson (Otago Under-23s)
P Anderson (Auckland Under-20s)
P Anderson (Otago Women)
PS Anderson (Northern Districts)
PV Anderson (umpire)
R Anderson (Otago Under-19s)
R Anderson (scorer)
RD Anderson (umpire)
RD Anderson (umpire)
RG Anderson (Otago)
RG Anderson (Hawke's Bay)
RW Anderson (Canterbury, Central Districts, New Zealand, New Zealand Under-23s, Northern Districts, Otago)
S Anderson (Upper Valley)
S Anderson (scorer)
SG Anderson (Auckland Under-23s, Cornwall)
T Anderson (King Country)
TL Anderson (New Zealand Women)
TR Anderson (Central Districts, New Zealand Academy)
V Anderson (Southland Women)
W Anderson (Bay of Plenty)
W Anderson (umpire)
WM Anderson (Canterbury, New Zealand, New Zealand Army)
TW Andersson (scorer)
J Anderton (Wanganui)
Andreae (Wanganui)
RI Andrell (Marlborough)
AL Andrew (Otago Under-23s)
G Andrew (scorer)
J Andrew (Northern Districts Masters)
JJ Andrew (Otago Country)
KJ Andrew (Franklin)
T Andrew (Otago)
G Andrew Blay (Royal New Zealand Air Force)
Andrews (Nelson)
Andrews (Mangere)
AH Andrews (Taranaki)
AR Andrews (Canterbury Country)
B Andrews (Canterbury, Central Districts, New Zealand, Otago)
BW Andrews (South Canterbury)
C Andrews (Horowhenua and Kapiti)
CG Andrews (Auckland Secondary Schools)
CW Andrews (Northern Districts)
D Andrews (Taranaki Women)
E Andrews (Ashburton County and South Canterbury)
E Andrews (Bay of Plenty)
E Andrews (Wanganui)
EH Andrews (Hawke's Bay)
FM Andrews (Auckland, Wellington)
GPG Andrews (Auckland)
GW Andrews (Ashburton County, Timaru)
J Andrews (Manawatu)
J Andrews
L Andrews (Ashburton County)
P Andrews (Ashburton County, Canterbury Under-20s)
R Andrews (Hutt Districts)
R Andrews (St Albans)
RTB Andrews (St Paul's Collegiate School, Hamilton)
S Andrews (Canterbury)
SL Andrews (Northern Districts)
WW Andrews (New Plymouth Boys High School)
BJ Andrews-Kennedy (Otago Under-19s, Southland)
MJ Angland (South Canterbury)
N Anglem (Otago Under-20s)
N Anglen
F Angus (Rangitikei)
N Angus (Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
SG Angus (Otago Boys High School, Otago Under-17s)
JWH Annan (umpire)
B Ansell (Upper Valley)
GL Ansell (Heaton Intermediate School)
KJ Ansell (Franklin, Otago Under-20s)
ML Ansell (Auckland A, Eastern Suburbs)
J Ansenne (Auckland)
MC Ansford (Hawke's Bay, Wellington Under-22s)
Anson (umpire)
Anson (Wanganui)
GE Anson (West Coast (North Island))
A Anthony (Auckland, Canterbury)
J Antunovich (Northern Districts Women)
T Apiata (Otago Women)
P Apperley (Marlborough)
A Appleton (Rangitikei)
ARM Arblaster (New Zealand Army)
RG Arblaster (Auckland)
CL Archbold (Otago Women, Otago Women Second XI)
EP Archer (Canterbury Women, Canterbury Women Second XI)
LC Archer (Northern Military District)
RJ Archibald (Cornwall Under-19s)
PR Ardern (Hamilton, Northern Districts Second XI)
OT Argent (Raroa Normal Intermediate School)
T Argyle (Celtic, Marlborough Boys College)
W Argyle (Ashburton County)
J Aris (Otago)
KS Arkinstall (Auckland Secondary Schools)
P Arkinstall (South Canterbury)
HF Arkwright (New Zealand Minor Associations)
JH Arkwright (Rangitikei)
Armistrad (Southern Hawke's Bay)
AW Armitage (umpire)
J Armitage (Manawatu)
JTB Armitage (Wellington)
T Armitage (Hawke's Bay)
TE Armitage (Manawatu)
DJ Armitt (Northern Districts Under-19s, St Albans, Whangarei Boys High School)
R Armour (umpire)
AD Armstrong (Poverty Bay)
B Armstrong (Southern Hawke's Bay)
BG Armstrong (Auckland Women)
C Armstrong (Nelson)
C Armstrong (Ashburton County)
CA Armstrong (Marlborough)
CG Armstrong (Christchurch High School Old Boys)
DW Armstrong (Central Districts)
MW Armstrong (Northland)
NA Armstrong (scorer)
NS Armstrong (Auckland Under-20s)
P Armstrong (Central Districts Under-19s, Central Districts Under-20s)
T Armstrong (umpire)
JC Arnall (Central Districts Under-19s)
HH Arndt (Northern Districts Women)
J Arneil (Auckland)
RD Arneil (Auckland, Auckland Under-20s, Bay of Plenty)
BJ Arnel (New Zealand, New Zealand A, Northern Districts, Wellington)
JP Arnel (Counties)
C Arnesen (Marlborough)
A Arnold (Auckland Under-17s, Auckland Under-19s)
AP Arnold (Canterbury, Northamptonshire)
CJ Arnold (umpire)
CJ Arnold (Canterbury Under-17s)
J Arnold (Nelson)
N Arnold (Waikato)
P Arnold (King Country)
PG Arnold (King's High School, Dunedin, Otago Under-17s)
W Arnold (Nelson)
M Aro (Taranaki Wanderers)
LG Arons (Middlesex Women Second XI, Royal and Ancient Women, Technical Old Girls, Wellington Women)
WH Arrowsmith (Hutt International Boys School)
C Arthur (umpire)
A Ashbolt (umpire)
FL Ashbolt (Wellington)
CA Ashby (Southern Districts Women)
DA Ashby (Canterbury, Surrey, Surrey Club)
GA Ashby (Otago Under-20s, Southland)
L Ashby (Canterbury Women)
W Ashby (umpire)
P Ashcroft (Hawke's Bay)
TE Ashe (Southland)
AC Ashenden (Combined Services)
HW Ashenden (Wellington Women)
JG Ashenden (Wellington)
JM Ashenden (Canterbury Women Second XI, Otago Women)
N Ashenden (Rangitikei)
Ashford (Manawatu)
AC Ashford (umpire)
A Ashton (Auckland)
B Ashton (umpire)
C Ashton (Northern Districts Under-20s)
CJ Ashton (umpire)
F Ashton (Hutt International Boys School)
WM Ashton (Hawke's Bay)
B Ashworth (Ashburton County, South Canterbury and North Otago)
RB Ashworth (Ashburton County, Wellington Under-23s)
S Ashworth (Rangitikei)
SJ Ashworth (Otago Under-20s, Otago Under-23s, Southland)
W Ashworth (Ashburton County, Southland)
D Askers (Northern Districts Under-22s)
DN Askew (Auckland, Central Districts)
JM Askew (Nelson Women)
JW Askew (Nelson)
SR Askey (South Canterbury)
SR Asmussen (Canterbury Under-21s Women)
S Asokan (Hutt Districts)
S Aspinall (Central Districts Under-20s)
S Aspinall (Eastern Suburbs)
TV Astill (Central Districts A, Hawke's Bay)
AM Astle (Central Districts)
GF Astle (Midlands)
LM Astle (Canterbury Women, New Zealand Women)
NJ Astle (Canterbury, Durham, Lancashire, New Zealand, New Zealand A, New Zealand Academy, Nottinghamshire)
TD Astle (Canterbury, New Zealand, New Zealand A)
WH Atack (Canterbury)
LMM Atger (Otago Women)
M Ather (Manawatu)
Atherton (Hawke's Bay, Oamaru)
MWJ Atkin (Karori, Wellington Under-19s)
R Atkin (Buller)
BW Atkins (Northland, Poverty Bay)
CL Atkins (Central Districts Women, Hawke's Bay Women)
Atkinson (North Otago)
Atkinson (Nelson)
C Atkinson (Wanganui)
C Atkinson (Mount Maunganui)
CMH Atkinson (Central Districts)
FA Atkinson (Nelson)
J Atkinson (Wanganui)
P Atkinson (Horowhenua)
W Atkinson (Poverty Bay)
W Atkinson (Southern Hawke's Bay)
W Atkinson (Central Districts Under-23s)
E Atmore (Nelson)
DA Atterton (Wellington Women)
WA Attewell (Hawke's Bay)
C Attridge (Bay of Plenty)
W Attridge (Bay of Plenty)
CL Auckram (Central Districts)
L Auckram (Horowhenua, Manawatu)
GK Audas (Canterbury Women Second XI)
HO Audinwood (Hawke's Bay)
N Aujla (Auckland A)
DA Auld (Otago Women Second XI)
A Austin (umpire)
BH Austin (umpire)
C Austin (Otago Women)
E Austin (Central Districts)
G Austin (South Canterbury)
GG Austin (Otago)
GK Austin (Canterbury Under-20s)
J Austin (scorer)
K Austin (Stokes Valley, Wellington Under-17s)
N Austin (Rangitikei)
TTL Austin (Otago)
J Austin-Smellie (Wellington)
NJK Autridge (North Taranaki, Taranaki)
H Auty (Marlborough)
MJ Ave (Central Districts Under-17s, Central Districts Under-19s, Marlborough)
SRL Averill (King's School, Auckland)
DL Avery (Southern Districts Women)
E Avery (Waikato)
NE Avery (Marlborough, Nelson)
WB Axford (umpire)
Axon (1st Divisional Team)
LA Ayling (North Shore Women)
GR Ayres (umpire)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how you can help.
| Home | Privacy Policy | Contact |
Copyright © 2003-2016 CricketArchive