CricketArchive

Deaths of Cricketers in 2005

30th DecemberEJ Barlow(Boland, Derbyshire, Eastern Province, South Africa, South African Universities, Transvaal, Transvaal B, Western Province)
26th DecemberKFB Packer
26th DecemberMS Strathdee(Otago Women)
24th DecemberJWH Annan(umpire)
23rd DecemberRFE Saphin(British Empire XI, Metropolitan Police)
21st DecemberTR Buckley(King Edward VII School Sheffield)
16th DecemberAnis-ul-Ghani(Karachi, Karachi C, Karachi Greens, Karachi Whites, Pakistan Universities, Public Works Department)
16th DecemberDAK Taylor(Oxton, Wallasey)
16th DecemberAJE Vivian(Auckland Women)
13th DecemberR Cherry(Northumberland, Tynemouth)
9th DecemberNC Blundell(Victoria)
7th DecemberN Vere Hodge(Essex)
1st DecemberHR Cox(Cambridge University, Nottinghamshire)
DecemberJG Crisp(Oxford University)
DecemberCFN Garnett(Sedbergh School)
DecemberE Hayter(Hampshire)
DecemberTB Wilkinson(Hertfordshire, Sherborne School)
30th NovemberDT Lindsay(North Eastern Transvaal, Northern Transvaal, South Africa, The Rest, Transvaal)
21st NovemberCJ Hamm(scorer)
16th NovemberDA Shelver(Taranaki)
14th NovemberAM Mamsa(umpire)
14th NovemberAH Reynolds(Club Cricket Conference, Oxfordshire, The Forty Club)
13th NovemberLG Arons(Middlesex Women Second XI, Royal and Ancient Women, Technical Old Girls, Wellington Women)
6th NovemberWM Mitchell(Oxford University)
5th NovemberJR Fowles(Bedford School)
3rd NovemberJK Lotinga(Medical College, Newcastle upon Tyne)
NovemberPL Bradfer-Lawrence(Marlborough College, Royal Engineers, Yorkshire Gentlemen)
NovemberJEM Dutton(Medical College, Newcastle upon Tyne)
NovemberEJG Ward(Norwich Clergy, St John's School, Leatherhead)
NovemberJRG Webb(Weymouth College)
29th OctoberS Strydom(Orange Free State)
27th OctoberN Ellis(Auckland)
25th OctoberCF Driver(Cumberland and Westmorland, The Forty Club)
23rd OctoberTJ Kaddatz(Queensland Colts)
21st OctoberG Mitchell(Norfolk, Norfolk Club and Ground)
18th OctoberHM Steere(Canterbury Women)
15th OctoberDA Raut(umpire)
10th OctoberROI Borradaile(British Empire XI, Gentlemen of Essex, Public Schools, Westminster School)
10th OctoberDJ Ogden(Cheshire Cricket Conference)
9th OctoberJG Keeler(Minor Counties)
9th OctoberJ Robinson(West Indies Women)
3rd OctoberCJ McDonald(Otago)
1st OctoberPG Allerton(Sherborne School)
1st OctoberRH Parry(Devon, Glamorgan, Oxford University Authentics)
OctoberLC Bateman(Hertfordshire, London University)
OctoberEI Davis(Eastbourne College)
OctoberFDB Eddison(Wellington College)
OctoberD Gardner-Hopkins(Bedford School)
OctoberRG Pitts(Devon)
OctoberO Rocyn-Jones(The Leys School)
26th SeptemberVH du Chateau(Wellington)
24th SeptemberDF Trowse(South Australia)
20th SeptemberE Mayes(Women's Cricket Association, Yorkshire Women)
19th SeptemberC Tayfield(Griqualand West, Transvaal)
17th SeptemberMLG Pedi(Northerns, Northerns B)
16th SeptemberGS Subramaniam(Vidarbha)
13th SeptemberJG Green(Victoria)
11th SeptemberDJ Norris(scorer)
9th SeptemberJ Legate(Bedfordshire)
8th SeptemberNEC Cantwell(Ireland)
4th SeptemberJG Simons(North Shore Women)
3rd SeptemberDR Cambridge(Windward Islands)
1st SeptemberTE O'Dwyer(Western Australia)
SeptemberJT Brady(Norfolk Young Amateurs)
SeptemberPJ Ezra(Downside School)
SeptemberDB Harrison(umpire)
SeptemberTJ Holloway(Bootle, Sefton)
SeptemberSR Home(Otago Under-20s)
30th AugustRM Sippel(Queensland Country, South Queensland)
29th AugustJE Fitzgerald(umpire)
21st AugustDEJ Ironside(South Africa, Transvaal)
20th AugustAFG Austin(Cambridge University, Cambridge University Crusaders, Durham, Epsom, North Yorkshire and South Durham Cricket League)
20th AugustLW Mobbs(Border)
17th AugustRJL Altham(Free Foresters, Oxford University)
17th AugustHH Watt(North Eastern Transvaal, Western Province)
16th AugustWE Rhodes(Nottinghamshire)
10th AugustLH Drury(Griqualand West, Orange Free State)
5th AugustJM Rich(Auckland Women)
5th AugustRH Scott(Canterbury, New Zealand, New Zealand Services, New Zealand XI)
AugustBG Drew(Taunton School)
AugustWTH Kelaghan(Huntingdonshire, Huntingdonshire and Peterborough Cricket Association)
AugustCLT McClintock(Epsom College, The Forty Club)
AugustJT Wildash(Merchant Taylors' School)
AugustJCM Wilkinson(Uppingham School)
27th JulyJK Walker(Sherborne School)
22nd JulyAG Neale(Radley College, Radley Rangers)
21st JulyRPW Guneratne(Nomads Sports Club, Sri Lanka, Sri Lanka Under-23s)
19th JulyRWK Ross-Hurst(Royal Military Academy Sandhurst)
19th JulyDC Wilson(Cambridge University)
18th JulyAWC Pearn(Free Foresters, Sherborne School)
12th JulyCJ Muir(Central Otago, Otago Under-20s)
8th JulyG Granger(Eastern Province)
8th JulyAP Humphries(Leicestershire Club and Ground, Leicestershire Second XI)
6th JulyG Kotze(Natal B)
6th JulyCHB Pease(Eton College)
6th JulyFW Shipston(Nottinghamshire)
5th JulyBP Gupte(Bengal, Bombay, Cricket Club of India, India, Maharaj Yeshwant Rao Cricket Club, Maharashtra Chief Minister's XI, Railways, State Bank of India)
JulyDE Beney(St Lawrence College, Ramsgate)
JulyNO Bennett(Worcestershire)
JulyL Blunt(Europeans, Worcestershire)
JulyGG Dunbar(Charterhouse School, Marylebone Cricket Club, The Forty Club)
JulyLBJ Hickin(Staffordshire, Wolverhampton)
JulyJE Lewis(umpire)
29th JuneT Burgess(Bermuda)
29th JuneHE Minkley(Border, Eastern Province)
28th JuneVA Craig(Ireland)
27th JuneTA Findlay(Scotland)
26th JuneJP Burke(Ireland)
26th JuneWJ Cornelius(Victoria)
26th JuneED Solkar(Bandodkar's XI, Bombay, India, Mafatlal Sports Club, State Bank of India, Sussex, Vazir Sultan Tobacco Colts XI)
19th JuneFJ Alexander(Western Australia)
19th JuneJL Meuli(Taranaki)
19th JuneAK Walker(New South Wales, Nottinghamshire)
18th JuneRA Diment(Gloucestershire, Leicestershire)
18th JuneS Mushtaq Ali(Bengal Chief Minister's XI, Central India, Central Provinces and Berar, Cricket Club of India, Freelooters, Gujarat, Holkar, India, Madhya Bharat, Madhya Pradesh, Maharashtra, Muslims, North India Free Lancers, Rajputana, Retrievers, United Provinces, Uttar Pradesh, Western India States)
17th JuneDJ Anderson(Victoria)
17th JuneWGC Bain(Wellington)
17th JuneATM Jones(Somerset)
17th JuneRD Niehuus(South Australia)
16th JuneEH Wilson(Buganda, Europeans, Uganda, Uganda Kobs)
15th JuneHG Bevan(Western Australia)
14th JuneWG Keighley(Free Foresters, Marylebone Cricket Club, Minor Counties, Oxford University, The Rest, Yorkshire)
14th JuneDH Thollar(Tasmania)
12th JuneDI Stewart(Brighton College)
4th JuneRA Murray(Band of Brothers, Radley College)
2nd JuneHS Sever(Cheshire, Shrewsbury School)
JuneJH Biddell(Dean Close School, Southwell Clergy)
JuneRB Crowson(Whitgift School)
JuneNL Dunham(Leicestershire)
JuneGJ Ellerton(Highgate School, Public Schools)
JuneGAE Madgett(Whitgift School)
JuneRJ Mitchell(Lincolnshire)
JuneH Nunley(Northamptonshire)
JuneJH Rodgers(Devon)
JuneWH Spyvee(Lincolnshire)
JuneGJH Went(Glamorgan)
30th MayFazal Mahmood(Lahore, Marylebone Cricket Club, Northern India, Pakistan, Punjab)
29th MayDL Bates(Sussex)
29th MayJW Burrows(Norfolk)
29th MayJE Davenport(Ramsbottom)
29th MayILC Jerman(Club Cricket Conference, Essex Second XI, Essex Wanderers, Neston, South Hampstead)
28th MayTA Rolfe(North Eastern Transvaal)
22nd MayPB Clift(Glamorgan)
19th MayJA Wells(Wellington Under-20s)
14th MayEH Titus(Ceylon University, St Thomas College)
12th MayCOL Deane(scorer)
12th MayIA Walsh(Otago)
11th MayAG Gardner(Radley College)
8th MayEL Child(Auckland, Northern Districts)
6th MayTA Gibson(Club Cricket Conference, North Oxford, Oxfordshire)
3rd MaySJ Bradley(Ireland)
MayAHC Duveen(Harrow School, Harrow Wanderers, Middlesex Second XI)
MayPG Neal(Felsted School)
MayA Shawyer(Durham School)
MayJD Somper(St Paul's School)
30th AprilSR Stephenson(Jamaica)
29th AprilCF Brown(Club Cricket Conference, Marylebone Cricket Club, Old Wellingtonians)
20th AprilPA Cantlay(Radley College)
16th AprilTI Aspell(Free Foresters, Leicestershire Club and Ground, Leicestershire Young Amateurs, Uppingham Rovers, Uppingham School)
15th AprilJM Allan(Gentlemen, Kent, Oxford University, Scotland, Warwickshire)
15th AprilKJ Funston(North Eastern Transvaal, Orange Free State, South Africa, Transvaal, Transvaal B)
14th AprilBH Crews(Border, Eastern Province, South African Universities, Transvaal, Western Province)
9th AprilRW Hosen(Minor Counties)
9th AprilSR Mason(Tasmania)
8th AprilAR Joubert(South African Universities)
6th AprilLJ Junor(Victoria)
6th AprilG Millman(Bedfordshire, England, Marylebone Cricket Club, Nottinghamshire)
6th AprilJF Power(Victoria)
6th AprilA Siddons(Nottinghamshire)
4th AprilMA Beban(Wellington)
1st AprilGM Aim(Otago, Wellington)
1st AprilJA Davies(Glamorgan)
1st AprilKR Panjri(Bombay)
AprilBF Goy(Lincolnshire)
AprilTJ Grant(Gentlemen of Worcestershire, Kenilworth, Kenilworth Second XI, Midlands Club Cricket Conference, Northop Hall, Old Edwardians, Old Edwardians Association, Old Edwardians Second XI, Old Edwardians Third XI, Warwickshire Over-50s)
AprilAJE Knight(Brighton College)
AprilCHRM Stuart(Army, Oundle School, Royal Artillery)
AprilMA Wiggs(Hertfordshire)
31st MarchCH Palmer(England, Europeans, Gentlemen, Leicestershire, Marylebone Cricket Club, South, The Rest, Worcestershire)
27th MarchTC Leader(Sherborne School)
25th MarchKG Suttle(Marylebone Cricket Club, South, Sussex)
24th MarchR Bowman(Free Foresters, Lancashire, Marylebone Cricket Club, Oxford University)
18th MarchRA Adcock(Leicestershire)
15th MarchJ Roy(umpire, referee)
15th MarchWM Watkins(Glamorgan)
12th MarchAmanullah Khan(umpire)
10th MarchRB Bridges(Sherborne School)
8th MarchDG Butlion(Eastern Province)
7th MarchA Fairbairn(Marylebone Cricket Club, Middlesex)
6th MarchKT Rawle(Victoria)
6th MarchE White(Northamptonshire)
5th MarchDS Sheppard(Cambridge University, England, Gentlemen, Marylebone Cricket Club, Sussex, The Rest)
4th MarchDP Dumbleton(Wellington)
1st MarchEJ Adams(Somerset)
1st MarchG Bates(Lancashire Second XI)
1st MarchSJ Diwadkar(Bombay, Cricket Club of India, Railways, State Bank of India)
1st MarchBW Luckhurst(England, Kent, Marylebone Cricket Club)
MarchGPA Bleasdell(Trent College)
MarchDS Chapman(Devon, Royal Navy)
MarchPK Cuthbert(Sherborne School)
MarchR Davson(University College School)
MarchGJ Dunstan(Cornwall, Troon)
MarchKAH Hinge(Westminster School)
MarchCTP Holroyd(Weymouth College)
MarchK Ion(Cumberland)
MarchWB Lauder(The Leys School)
MarchHTB Ryves(King's College School, Wimbledon)
MarchFCB Tatam(Felsted School)
27th FebruaryAF Rae(Jamaica, West Indies)
26th FebruaryIA Colquhoun(Central Districts, New Zealand, New Zealand XI)
26th FebruaryDE Hadfield(Lima Cricket and Football Club)
25th FebruaryWB Pearson(Christ's Hospital)
23rd FebruaryM Constantine Smith(Radley College)
22nd FebruaryINR Shield(Hampshire)
17th FebruaryE Stuart-Smith(West Women)
15th FebruaryAR Laheji(Saurashtra)
14th FebruaryVR Emery(New South Wales)
12th FebruaryEK Kildey(Tasmania)
8th FebruaryE Geddes(Wellington Under-20s)
6th FebruaryBashir Mian(Lahore, Lahore A, Lahore B, Lahore Greens, Pakistan Customs, Pakistan Education Board, Punjab University, Punjab University and Lahore Education Board, Railways, Railways B)
6th FebruaryP Venkat Murthy(Hyderabad)
5th FebruarySB Cater(Wellington)
4th FebruaryPS Heine(North Eastern Transvaal, Orange Free State, South Africa, Transvaal)
FebruaryPE Forster(Northumberland, South Northumberland)
FebruaryA Lawson(Durham)
FebruaryALW Newton(Cumberland)
FebruaryAW Paton(St Edward's School, Oxford)
FebruaryCJ Searle(Essex)
FebruaryREG Steward(Midlands Club Cricket Conference, The Forty Club, Warwickshire Second XI)
FebruaryWE Suter(Bedford School)
FebruaryLWT Swallow(Hertfordshire)
FebruaryJD Walton(Lincolnshire)
FebruaryADR Williams(Hurstpierpoint College)
31st JanuaryDS Clarke(Northern Districts)
29th JanuaryCW Dear(Huntingdonshire)
28th JanuaryDE Tucker(Devon, King's College, Taunton)
25th JanuaryCLB Starr(South Australia)
22nd JanuaryGH Coppen(Devon)
19th JanuaryAS Brett(Devon)
15th JanuaryAW Kershaw(Public Schools, Radley College, The Rest)
14th JanuaryHG Pownall(Formby, Sefton)
12th JanuaryJMA Brown(umpire)
6th JanuarySC Stayers(Bombay, British Guiana, West Indies)
4th JanuaryRJ Christiani(British Guiana, West Indies)
3rd JanuaryRJ Langridge(Marylebone Cricket Club, Sussex)
3rd JanuaryLA Sanders(Queensland)
JanuaryDI Gay(Forest School)
JanuaryGB Hewitt(Sherborne School)
JanuaryJA Pateman(Christ's Hospital)
JanuaryKL Powell(Boughton Hall, Chester Boughton Hall)
JanuaryJV Sorrell(Club Cricket Conference, Felsted School, Gentlemen of Essex)
JanuaryVH Wakefield(Felsted School)
(unknown)AH Blanford(Sherborne School)
(unknown)RH Griffiths(Hightown, Liverpool College, Sefton)
(unknown)CK Haridas(Madras)
(unknown)MJ Reid(North Otago)
(unknown)BP Shaw(Transvaal)
(unknown)T Ward(Devon Over-50s)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2014 CricketArchive